Myllyjärvi?

Millainen on asuinpaikkana Myllyjärvi? Olen sinne muuttamassa alkuvuodesta. Ainakin on rauhalliseksi kehuttu... Omia kokemuksia?
204243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Luonnoton asuinpaikka keskellä korpea kaatopaikan vieressä. Kun kaatis lopetetaan -rottalaumat valtaavat Myllyjärven asuinalueen. Myy äkkiä asuntosi jos olet itse maksamassa sitä.

Äänestä
  • ei tältä palstalta löydy yksiselitteistä vastausta jos muualtakaan parhaasta asuinpaikasta. olet kai huomannut jos olet juttuja seurannut. katotaas nyt kuin kauan menee kuin joku kommentoi nisulaa.

    Äänestä

  • nisulassa asuva kirjoitti:

    ei tältä palstalta löydy yksiselitteistä vastausta jos muualtakaan parhaasta asuinpaikasta. olet kai huomannut jos olet juttuja seurannut. katotaas nyt kuin kauan menee kuin joku kommentoi nisulaa.

    Anna sinäkin naapureillesi selvä joulu.

    Äänestä

  • Taidat asua Kangasvuorella tai Kuokkalassa itse , sinne ne rotat tulevat ja syövät sinut ensimmäiseksi, kyllä pitää olla lapsellinen joka väittää tuollaista ...Kun kaatopaikka suljetaan n. 10 vuoden päästä niin rotat lähtee sinne mihin tulee uusi kaatopaikka, koska rotat ovat ihmisiä viisaampia eivätkä edes harkitse muutto esim. Myllyjärvelle, mutta sinut ne käy syömässä ...

    Äänestä

  • penmus kirjoitti:

    Taidat asua Kangasvuorella tai Kuokkalassa itse , sinne ne rotat tulevat ja syövät sinut ensimmäiseksi, kyllä pitää olla lapsellinen joka väittää tuollaista ...Kun kaatopaikka suljetaan n. 10 vuoden päästä niin rotat lähtee sinne mihin tulee uusi kaatopaikka, koska rotat ovat ihmisiä viisaampia eivätkä edes harkitse muutto esim. Myllyjärvelle, mutta sinut ne käy syömässä ...

    Tuhannet rotat suunnistivat asutuskeskukseen kun ruoka loppui. Näin ei välttämättä käy Jyväskylässä mutta kaikki on mahdollista.

    Äänestä

Tehkää parannus ja rukoilkaa uutta elämäänne

Äänestä
  • kyllä minulta on mennyt usko monen asuinalueen rauhallisuuteen, mihin toivoisin parannusta.

    Äänestä

Mikäs siinä. Teollisen rakentamisen helmiä riittää Myllyjärvelläkin (70-luku-80-alku) jos kerrostaloista puhutaan. Harmaita BETONIELEMENTTILAATIKOITA jyrkässä rinteessä. Välissä kasvaa synkkiä korpikuusia.

Jos muutat luxusosaan Myllyjärvellä niin vieläkin ylempänä (jos mahdollista) mäellä on tasakattoiset MINKKITARHAT (lue rivitalot). Niissä on tummanvihreät lautaseinät edessä. Päädyissä likaisenharmaanvalkoinen tiiliverhous. Ikkunapellitys tummanruskea.

Parhaat paikat Myllyjärvellä taitavat olla ihan alueen alareunassa kaupungin suuntaan. Vähän uudempia ja sijainniltaan mukavampia rivareita...

1Äänestä

Jos olet jo valmiiksi masentunut, Myllyjärvi osuu kuin nenä päähän.

Äänestä

minä muutin pari viikkoa sitten tänne myllyjärvelle ja minusta tämä on ihan jees paikka. Ei liikaa liikennettä ja pakokaasua vaan on myös luonnon rauhaa, metsäpolkuja sun muuta. Ja aina korvestakin kulkee busseja keskustaan.
Ihmiset ihan mukavia ja juttelevat vieraallekin.
Makunsa kullakin ja täällä samat hyvät ja huonot puolet kuin muissakin osissa kaupunkia.
Ja sitä paitsi........tuohon kaatopaikka asiaan vielä. Jos sitä ei olisi niin paskaanpa hukkuisitte .... :)
Eli sinä tänne muuttava.......tervetuloa!

Äänestä
  • Myllikällä on rauhallista mutta toisaalta jos haluaa menoa, sitä myös löytyy ;) Mihin päin myllikää olet muuttamassa? Ite oon asunu kohta vuoden, aivan loistava paikka. Eikä tää nyt niin kaukana keskustasta ole, kävellenkin vaan 20-30 minsaa. Ja aboriginaalit on tosi mukavia.

    Äänestä

Asun Myllyjärvellä opiskelijakämpässä, tätä viestiä kirjoitan itseasiassa juuri Myllyjärvellä.. Paljon haukkuja saanut paikka natiivien jyväskyläläisten mukaan. Täällä asuu paljon alaikäisiä opiskelijoita, ja yleensä ottaen häirikköjen määrä lienee suuri. Toisaalta mukavia ihmisiä löytyy myös.

Jos joku on sinulle puhunut rauhallisesta paikasta, on hän valehdellut. Täällä on: viillelty polkupyöristä renkaat paskaksi, rikottu ikkuna, murtauduttu ainakin yhteen autoon ja taitettu kaikista saman parkkipaikan autoista antenni. Nämä siis tiedän, ja tapahtuneet autoon murtautumista lukuunottamatta 100 % varmasti puolen vuoden sisällä.

Olen itse kuullut ja nähnyt tapahtumia, ja kyllä, ei täältä ehkä asuntoa kannata ostaa.

Mutta opiskelija-asunnossa pystyy vielä olemaan.

Teollisuusrakentaminen kieltämättä oli saanut paljon töitä Myllyjärveltä, joten kaunista seutua tämä ei ole.

Opiskelijaverkossa netti on erittäin nopea.

Mutta kukaan ei ole vielä tehnyt minulle pahaa (en ole tarkastanut pitkään aikaan, onko joku pöllinyt pyöräni lukollisesta varastosta), ja ainakaan opiskelijakämpässä solun vuokra ei ole paha.

Myllikseltä löytyy Siwa ja sen takaosasta paikallinen juottola Charlie´s Pub, jossa ei liiemmin ikkunoita ole. Muita kaupallisia palveluita en henk. koht. tiedä. Toisaalta isot marketit pienen kävelyn päässä. Busseja kulkee normaaliin tyyliin.

Äänestä

Kymmenisen vuotta sitten asuin Myllyjärvellä soluasunnossa - terveisiä vaan naapurin kannabisviljelijälle. Onneksi pääsi pian pois. Epämiellyttävin seutu missä koskaan olen asunut.

Äänestä

En ole missää muussa kaupungissa nähnyt rottia yhtäpaljon kun jyväskylässä. Ja nyt puhutaan ihan jyrsijäistä. Niitä ui tuolla rantavesissä ympäri jyväs järveä ja tulee ihan jaloksiin saakka. Oon nähnyt muutamassa vuodessa yli kymmenen rottaa ympäri jkl aluetta joten mikää kaatis ei ole syynä rottien esiintymään. Enemmänkin se että ihmenen heittää ruokaa maahan ja mahdollistaa ravinteikkaat kasvuolot pitkin kaupunkia.

Äänestä

Ainiin ja itse asun myllyjärvellä ja mun naapurosta on rauhaista ja kunnollinen. Lapsiperheitä paljon ja lapsia näkyy päiväkodin vuoksi paljon. Loput on keski iän ylittäneitä joten voin suositella myllyjärvelle muuttoa👍

Äänestä

Maahanmuuttajat niitä vetää puoleensa.

Äänestä

Myllyjärvi ihan hyvä alue, asuuhan Mauno Voutilainenkin siellä.

Äänestä

Alunperinhän alue oli nimeltään Mullijärvi.

Äänestä

Mällisarvi se oli 1700- luvulla.

Äänestä
  • taijat olla meleko vanha

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Insomniac kirjoitti:

Millainen on asuinpaikkana Myllyjärvi? Olen sinne muuttamassa alkuvuodesta. Ainakin on rauhalliseksi kehuttu... Omia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu