en tiedä. En ole koskaan ollut, ikää on jo 47v. Joskus tuntuu että kaipaan yksinoloa mutta kun toiset (mitä oon lukenut,kammoksuu sitä) olenko jotenki epänormaali??
MItä olla yksin..
kisumisu
61122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihanaa kun tietää et joku rakastaa
asunnut jo viisivuotta ns.yksin ja kyllä tää musta on hauskaa vaikka joskus kyllä kaipaisi seuraa:=)))
Ei se ainakaan Jouluna sen kurjempaa ole olla yksin, kuin muulloinkaan. Jos on tottunut olemaan yksin, niin ei sitä osaa muuta kaivatakkaan. Tai tietysti kaipailee joskus. Mutta kun tarkemmin ajattelee, niin yksin on ihan hyvä olla. En tosin tiedä millaista olisi olla yhdessä. Sen tähden voin ottaa vaan kantaa millaista on olla yksin.
Yksin ollessa ei ainakaan ole paineita noudattaa mitään "turhia" perinteitä. Voi ajatella ja tehdä vapaasti niinkuin itselle sopii. Vaikka se onkin itsekästä. Mutta täytyyhän yksinäisyydellä olla jotain hyviäkin puolia.
En kylläkään väitä, että yksinäisyys olisi mikään ihanteellinen olotila. Mutta jos siihen on jostain syystä ajautunut, niin kyllä siinä myös omat hyvät puolensa on.
Ei tämä yksinolo niin kamalaa ole, rohkeasti kokeilemaan vaan. Teen samalla palveluksen muille ihmisille, kun en ole heille pahaa mieltä tuottamassa : ) Jotkut saattavat tosin pelätä yksin olemista, siinähän joutuu kohtaamaan itsensä ja ajatuksensa ja yksinäisyytensäkin.
Yksin oleminen ei tarkoittaa yksinäisyyttä. Yksinhuoltajakaan ei ole koskaan yksin ja lapset täyttää arkielämää mitä mielenkiintoisella tavalla. Itse olen sitä mieltä että mikään huono parisuhde yksinoloa voittaa. Ja yksin voi harrastaa paljon enemmin kuin "sitoutunut", taikka olla harrastamatta mitään ihan puhtain omatunnoin. Eli plussia on paljon. Ja ainahan sitä voi kokeilla muita elämän muotoja jos alkaa kyllästyttää..heh...helposti sanottu kuin tehty ;) silti :)
sasi samaa mieltä uudet vuodet sinnekkin.