Seuraako tästä mitään?

auroraaa

Meillä on kerrostalossa tulossa pesuhuoneiden kosteuskartoitus 29.10. Mulla on pitkään lojunu märät pyykit pesuhuoneen lattialla, aina uudestaan kastunu kun oon käyny suihkussa ja sit kun on lattialämmitys päällä nii myös lämminny ja oikeastaan ne kaikki vaatteet/pyyhkeet meni homeeseen, heitin roskiin. Nyt koko kylppärissä haisee home ja maalia irtoaa myös lattiakaakeleista ja sit homesienet on aiheuttanu värjäytymiä lattiaan. Tai en tuosta yhdestä vaalean sinisestä isosta läikästä tiedä, saattaa se olla tummasta vaatteesta/pyyhkeestäkin aiheutunut värjäymä. Mutta millä saan homeen hajun kylppäristä pois, entä nuo värjäymät lattiasta jos ei lähde normaalisti pesemällä!? Jäänkö tarkastuksessa kiinni tuosta? Äsken keräsin ne pyykit lattialla pois ja kävin heittämässä roskikseen. Jos uhkaan jäädä kiinni jotenkin, pystynkö jotenkin korjaamaan vielä tilanteen? Mitä siitä sitten seuraa jos jään kiinni? Miten ne tutkii asian? Onneksi kuitenkaan mitään vesivauriota ei pitäisi olla kylpyhuoneessa!

7

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Home.sweet.home

      Varsinainen idiooti olet.

    • auroraaa

      Voisko nyt tulla ihan asiallisia vastauksia, ilman haukkumista?

    • uusavuttomuuskunniaan

      Aika umpi-tampio olet, jos märkiä pyykkejä olet suihkun lattialla antanut olla niitä ylös korjaamatta ja telineelle kuivumaan laittamatta.

      Ainoa keino homeen hajun ja värjäytymien poistoon on pestä kylppäri klooria sisältävällä pesuaineella hyvin hangaten ja huuhdella tila hyvin kuumalla vedellä. Pesun jälkeen kuivaa tila hyvin lastaa ja kuivaa kangasta käyttäen, jätä kylppärin ovi auki, avaa ikkuna ja/tai käynnistä ilmastoinnin tehostus ja anna tilan kuivua.

      Samalla voit pestä koneessa likaiset vaatteesi ja suihkuverhon, jos sellaista on ja lopuksi laitat pesukoneesi käymään valkopesuohjelmalla ilman pesuainetta ja vaatteita ja annat sen käydä loppuun huuhteluineen ja jätät pesukoneen kuivumaan kannet ja luukut auki.

      Kolme tärkeintä asiaa kylpyhuoneen siisteydessä on sen siivoaminen vähintään kahden viikon välein käytöstä riippuen, kuivaus peseytymisen jälkeen ja kunnollinen tuuletus kosteuden poistamiseksi eli ovi auki suihkun jälkeen.

      Sulla on vielä vajaa viikko aikaa ennen tarkistusta, joten alkaisin tehdä siivousta heti, jotta rakenteet ehtivät kuivua ja raikastua ennen tarkistusta.

      • auroraaa

        Kiitos neuvoista! Otan kyllä opikseni etten enää moista tee. :)

        Mistä saan tuota klooria sisältävää pesuainetta? Entä pitääkö hankaamiseen olla joku erityinen pesusieni vai käykö joku ihan tavallinen?

        Alotin jo siivouksen eilen, tänään jatkan!


      • edelleenavuton
        auroraaa kirjoitti:

        Kiitos neuvoista! Otan kyllä opikseni etten enää moista tee. :)

        Mistä saan tuota klooria sisältävää pesuainetta? Entä pitääkö hankaamiseen olla joku erityinen pesusieni vai käykö joku ihan tavallinen?

        Alotin jo siivouksen eilen, tänään jatkan!

        Kaupastahan sitä saa pesuainehyllystä esim. Kloriitti. Noudata pakkauksen ohjeita ja pidä tila hyvin tuuletettuna. Käsien suojaksi suosittelen kumihanskoja. Ehkä on parempi pestä jollain miedommalla yleispesuaineella, huuhdella hyvin ja käyttää kloriittia vain vaikeimpiin kohteisiin kuten wc-pyttyyn, viemäreihin ja lattiakaakelien värjäytymiin. Sieneksi käy kaupan siivoustarvikehyllystä löytyvä muovinen sieni, jossa on pehmeämpi ja karkeampi puoli tai samasta hyllystä löytyvä mikrokuituliina.

        Kloorilla pestessäsi suojaudu roiskeillta, pidä tila hyvin tuuletettuna ja huuhtele hyvin haaleahkolla vedellä.

        Pesun jälkeen kuivaa tila hyvin kuivalla, puhtaalla kankaalla ja jätä ovi auki - jos kylpyhuoneessa on ikkuna niin jätä myös se muutamaksi tunniksi raolleen kosteuden poistamiseksi tilasta.


    • puhtaatmunat

      mar sulla on persekin homeessa, kuinka joku on tollanen ääliö??

      • eivoikuinparantaa

        Maailmaan mahtuu monenlaista vipeltäjää ja oikeastaan mikään inhimillinen ei ole uutta tai vierasta kun on nähnyt esim. tv-ohjelmia hamstraajista tai naapureista helvetistä.

        Ei niitä voisi uskoa todeksi, jos joku kertoisi, mutta kun koko kaameus lävähtää naamalle tv:n ruudulta niin ei voi kuin uskoa, että sellainenkin käytös on mahdollista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7655
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4243
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3725
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3200
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2886
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2591
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      56
      2445
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe