Huonekalujen hinnat?

Valistakaa nyt hieman. Miten yksinkertaiset puusta tehdyt huonekalut voivat maksaa useita satoja euroja? Puu on halpaa, ja kätevä tekijä kasaa moisia rakennelmia käden käänteessä.
302354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

työn hinta suomessa on taivaassa, eihän se materiaali olekaan joka maksaa.

Äänestä
  • Erään Suomalaisen firman hinnoittelu, tuotteen hinnasta: kaikki palkkakulut 36% , rakennukset, laitteet ja materiaalit 12% ja omistajille jaettava voitto 52%. Palkkakulut oli siis kohtuuttomat vaikka se on ainoa mistä asiakas hyötyy.

    Äänestä

  • Maksaja kirjoitti:

    Erään Suomalaisen firman hinnoittelu, tuotteen hinnasta: kaikki palkkakulut 36% , rakennukset, laitteet ja materiaalit 12% ja omistajille jaettava voitto 52%. Palkkakulut oli siis kohtuuttomat vaikka se on ainoa mistä asiakas hyötyy.

    Kirjoittaja ei puhu asiaa. ei ole palkkakulut (se on pieni osuus) vaan koko henkilöstökulut.
    Kiinteistö:
    -rakennus tontii (Ellei oma niin vuokrat)
    -rakentaminen
    -lämmitys, ilmastointi
    -valaistus
    -puhtaanapito
    -vartiointi
    -palotusvallisuus

    Keskytymisvakuutukset ym.

    Logistiikka: Hankinnat

    Varastot:
    Vaihto-omaisuus 15%
    Henkilökulut 5%
    Kalusteet 4 %
    koneet ja laitteet (trukit, hissit, kuljettimet) 5 %
    Sisäiset kuljetukset 4 %
    Hävikki 1-3 %
    Vekuutukset 1 %
    Kustannukset on n. 30% varastoinnin vuotuisesta arvosta



    Vakuutukset ja riskienhallinta


    12 € tuntipalkka maksaa työnantajalle n.20 €
    15 € on työnantajalle 25 €/h

    Nuo ovat ,maltiilset palkat ja hlökulut ilman alvia. Teollisuuden osalta.
    Sitten tulee jakelu, kuljetukset ja myymälätyö.

    Pääoma puolivalsimteet ja tarvikkeet
    Hävikki, rikkoutumset, pilaantumiset

    Teollisuuden heikkous on myös varsin hidas läpimenoaika.
    Tämä on puolitettava..

    Äänestä

  • Maksaja kirjoitti:

    Erään Suomalaisen firman hinnoittelu, tuotteen hinnasta: kaikki palkkakulut 36% , rakennukset, laitteet ja materiaalit 12% ja omistajille jaettava voitto 52%. Palkkakulut oli siis kohtuuttomat vaikka se on ainoa mistä asiakas hyötyy.

    Erään firman no juu.

    Markkinointi ja hallinto unohtu, samoin verot ja vakuutukset.

    Henkilöstökulut (koko henkilöstö) myös alihankijoille maksettavat 40%
    Tähän kuuluu myös hallinto, tuotannonjohto- ja tuotekehittely markkinointi , logistiikan johtaminen.
    Edellisten matkakustannukset..

    Kiinteistöt ja tilakustannukset
    Vaihto-aomaisuus, raaka-aineet, komponentit ja valmiit tuotteet. 20 %

    Hallinnon ja markkinoinnin, tuotesuunnittelu, tuotekehittelyn tila, viestintä, tietoliikenne, mainos, edustus, matkakustannukset ym.
    Autoedut, yrityksen muu kalusto 15%

    Riskienhallinta vakuutukset. 5%
    Verot 5-10 %

    Voi siitä jäädäkkin ns. voittoa 5-10 vaikka aivan oikeinkin laskee.

    Esim. on kankreettinen

    Äänestä

  • Huonekalutehdashan syyttää päivässä satoja kappaleita kutakin mallia ja vielä suuremmat määrät näitä huonekaluja, jotka asiakas joutuu itse kokoamaan.
    Siinä asiakkaalle jätetään työläin ja aikaa vievin vaihe.
    Ajatelkaapas, jos tehtaalla työntekijät kokoaisivat sen huonekalun, jonka ne jättää asiakkaan tehtäväksi.
    Siinähän tuotanto putoaisi ainakin 50%, koska huonekalujen kokoamiseen kuluu niin paljon aikaa.
    Tehtaalla kootaan vain ne huonekalut, joiden kokoaminen on nopeaa ja yksinkertaita ja kaikki monimutkaisempi ja aikaa vievä jätetään asiakkaan koottavaksi.

    Onhan toki asiassa toinenkin puoli eli koottavaksi tarkoitetut huonekalut menevät huomattavasti pienempään tilaan, kuin valmiit huonekalut ja näin kuljetuskustannukset pienenevät ja varastoon mahtuu enemmän tuotteita.

    Materiaalin osuus huonekalusta on naurettavan pieni, verrattuna huonekalun hintaan.

    Äänestä

Työ maksaa Suomessa kuluttajalle 60 euroa tunnilta - vähintään.

Sen vuoksi suomalainen puu viedään muualle työstettäväksi, tuodaan takaisin valmiina ja myydän sitten kuluttajille.

Sokerina pohjalla: touhu menee aina vaan hullummaksi. Kansalaispalkka tuhoaa lopulta koko talousjärjestelmän. Sitä odotellessa kannattaa repiä KELAsta kaikki irti, mikä lähtee. Se nimittäin lyhentää kärsimystä ja kiihdyttää kehitystä konkurssin kautta nousuun.

Äänestä

No käyppä kaatamassa muutama puu sieltä kotimetsästäsi, vie lähisahalle ne jalostettavaksi , rupea sitten nikkaroimaan niistä itsellesi huonekalut.
Kerro sitten mitä se maksoi

Äänestä
  • Niinpä.

    Äänestä

Eivät ensinnäkään ole useinkaan nykyään mitään puuta, vaan kuitulevyä, joka näyttää puulta...on kaukana ns. puusta. Moni kuvittelee ostaneensa puuhyllykön, puusohvan yms.myös kaikki sohvat ovat rungoltaan vaneria tai muuta puulevy..halpaa, särkyvää, luhistuvaa, arvotonta jne., ja niistä pyydetään korkeat hinnat. Ei niitä huonekaluja mistään koivuista,männyistä enää nykyisin tehdä. Jos omistaa jotain vanhaa kalustetta, kannattaa ne ehdottomasti säilyttää, ne on tehty puusta! Huonekalujen valmistajat tekevät sellaista, mikä hajoaa, että voisivat myydä uusia aina vaan...

Äänestä
  • Olen ihan harrastuksena tehnyt jonkin verran puuhommia ja huonekaluja, enkä kyllä ollenkaan ihmettele, että miksi ne maksavat niin paljon kuin maksavat. Puhun siis ihan oikeista kokopuusta tehdyistä, enkä Ikean weetabix-huonekaluista tai Suomi-Soffan ns. sohvista.
    Tietysti tehtaassa tekeminen ja harrastelu on kaksi eri asiaa, mutta tehtaan perustaminen ja sen pyörittäminen vaatii paljon rahaa, joka väkisinkin näkyy hinnoissa.

    Äänestä

  • Harrastelija-2 kirjoitti:

    Olen ihan harrastuksena tehnyt jonkin verran puuhommia ja huonekaluja, enkä kyllä ollenkaan ihmettele, että miksi ne maksavat niin paljon kuin maksavat. Puhun siis ihan oikeista kokopuusta tehdyistä, enkä Ikean weetabix-huonekaluista tai Suomi-Soffan ns. sohvista.
    Tietysti tehtaassa tekeminen ja harrastelu on kaksi eri asiaa, mutta tehtaan perustaminen ja sen pyörittäminen vaatii paljon rahaa, joka väkisinkin näkyy hinnoissa.

    Et ihmettele miksi ne niin paljon maksavat,mutta mikset kerro miksi ne niin paljon maksavat?

    Äänestä

  • Ihmettelen kirjoitti:

    Et ihmettele miksi ne niin paljon maksavat,mutta mikset kerro miksi ne niin paljon maksavat?

    Kirjoittajat ovat unohtaneet tyystin yhden suuren kustannustekijän, huonekaluliikkeiden katteen, sinne taitaa mennä suurin osa huonekalun hinnasta. Eivät ne hehtaarihallit ilmaisia ole ylläpitää, kyllä sen kalusteen tehneen puusepän palkka on siinä niitä pieninpiä kustannuksia.

    Äänestä

  • Ihmettelen kirjoitti:

    Et ihmettele miksi ne niin paljon maksavat,mutta mikset kerro miksi ne niin paljon maksavat?

    Pitääkö se sinulle erikseen rautalangasta höylätä?

    Oletan siis ettet ole tainnut mitään koskaan omin käsin, tahi muutenkaan tehdä, jos tarvitset erillisen selostuksen.

    Enkä nyt puhu edes puutöistä. Samat lainalaisuudet kun pätevät suurimpaan osaan ammateista etenkin joissa tuloksena on jotain konkreettista (tai sitten ei), puhuttiinpa puusepistä, taiteilijoista tai jopa koodareista.

    Ei tuosta ollut ollenkaan vaikea päätellä mikä hommassa maksaa, koska etenkin laadun tekeminen vaatii ammattitaitoa, työkaluja ja hyviä materiaaleja ja etenkin aikaa ja kaikki noista maksavat. Tuolla ylempänä viestiketjussa on pari hyvää kuvausta mitä kaikkea muuta maksua hommaan sisältyy jos sitä tekee ammattimaisena liiketoimintana.

    Ja aika hyvä kuvaus tulee myös anekdootin kautta jonka alkuperästä en ole täysin varma koska olen kuullut sen laitetun parinkin eri henkilön kontolle, eli:

    Taiteilijaa pyydettiin suunnittelemaan logo, ja hän sitten hahmottelikin sen noin 5 minuutissa ja sanoi että tässä on ja tässä on laskuni.

    Asiakas katsoi laskua ja hänen silmänsä pyöristyivät ja sanoi että miten ihmeessä voit pyytää tällaista summaa 5 minuutin työstä, vaikka hän itse lopputulokseen olikin oikein tyytyväinen.

    Johon taiteilija vastasi että minulla meni viimeiset 30 vuotta opetella tekemään tämä homma 5 minuutissa.

    Jos vielä avaan tuon rautalankasykkyrän selventämään. Eli ammattilaisen työ voi näyttää helpolta, sujuvalta ja nopealta, mutta että siihen vaiheeseen pääsee, on takana yleensä vähintään vuosikausien työ ja harjoittelu että tietää mitä on tekemässä ja osaa tehdä sen hyvin. Ja myös se on jotain mistä hommassa maksetaan kun jotain ammattilaiselta ostetaan.

    Äänestä

Itse käyn kaupassa vain katsomassa mallia ja ostan puut sekä tarvikkeet, joista saa rakennettua huomattavasti laadukkaammat huonekalut kuin mitä kauppiaat tarjoavat. Olen kuullut että suuria tuotantoeriä ei tehdä enää kokopuusta. Onneksi on vaihtoehtoja: osta käytettyä, teetä tai tee itse jos haluat

Äänestä
  • Sain edullisesti kotiin kuljetettuina talonpoikaistyyliset astiakaapin, kaksi nojatuolia ja pikkupöytä pyöreä. Hinta vastasi huonekaluliikkeen pelkän astiakaapin hintaa...
    Tilasin myös kaappikellon. Se taas oli hintavampi, mutta on aika hyvä.
    Tosin se tyyli ei kaikkia enää innosta, mutta me olemme tyytyväisiä. Ne ovat kokopuuta ja koristeleikattuja. Niin ja kotimaisia:)
    Ei kaikki kotimainen ole ylettömän kallista.

    Äänestä

Menepä ostamaan hyvälaatuista puuta mikä kelpaa huonekaluihin. Ei ole mitään euron metri tavaraa.

Äänestä

ei tarvitse ostaa uutta! huonekaluja myydään halvalla vaikka kuinka ja paljon netissä! tv kautta kirja hylly 60 e sohva 100e keittiön pöytä ja tuolit viinapullolla, sänky ilmainen, matot kirpputorilta.. ja nättejä on. aivan kuin uusia

Äänestä

Kirpparivalikoimaa kannattaa hyödyntää tarkalla silmällä ja erottaa ne kuitupuut, lastulevyt oikeasta puusta....ja vaikka tuunata, uudistaa jne., vanhassa vara parempi sanottiin ennen ja pitää nykyisin varsinkin erittäin hyvin paikkansa. Nykyään on kuitenkin kirpparitkin aika tavalla täynnä tätä huonekalumoskaa, jolla ei tee yhtikäs mitään...

Äänestä
  • Tai jos kirppari huonekalut olleet hometalossa,saa homeitiöt huonekalujen mukana kotiin.Siinäpä sitten leviää koko asuntoon ,seurauksena homeallergia sairauksineen ,jolloin joudut hävittämään kaikki huonekalut ym.jos meinaa päästä homeesta eroon.Ei auta desifiointi.

    Äänestä

työntekijöille palkat, materiaali, johtalle oma palkka ym jokainen saa siivun siitä ja voittoakin pitää tehdä joten maksaa ne huonekalut ja paljon mutta ei niitä montaa tarvii ostaa elämän aikana.

Äänestä

Täysin totta, Suomessa kasvaa puuta haitaksi saakka ja silti täällä täysipuu tuotteet maksaa maltaita. Jopa sahanpurusta puristetusta kylppäri kaapista saa maksaa jopa 1000€. Kyllä olisi aidoille vanhoille puusepille töitä. Lisäksi täysipuu pöydät ja tuolit on harvoin kotimaista tuotantoa. Ne tehdään ja tuodaan jostain muualta. Työn osuudesta ei pitäisi olla kiinni, sillä kone tekee normaalin keittiökalusteen minuuteissa. Taitaa vaan puuttua osaaminen ja yrittäjyys.

Äänestä

Kun edellinen hallitus vasten kaikkia järkisyitä, paitsi korruptio, keksi määrätä puille ce- merkintäpakon, suomessa lopetti satoja sahoja, meni tuhansia työpaikkoja, ja nyt ei saa kunnollista puuta kaupasta mistään. Pelkkiä kuusikauppiaita nämä ns. puutavaraliikkeet nykyisin. kakkosnelosta ei ole saanut enää vuosikymmeniin. Ennen sai sentään 50x100. vaan eipä saa enää. On vain mitalistettua. eli mikä aikoinaan oli kakkosnelonen eli. 54mm x 108.. on nykyisin 48 x 97.
Mäntyä löytyy lattialautana tai ohkasena höylättynä. Koivua kysyessä käskevät ostaa vaneria. seinälaudat niin huonoja että niistä näkee läpi. Ei ihme että jos joku löytänyt hyvää puuta, mistä tehdä muutakin kuin haketta, se maksaa.

Yleensä se hinnan ymmärrys selvenee kun tekee itse, kyseessä sitten mikä tahansa.
Ei itse tekemällä juurikaan säästä. Laatu voi olla parempi.
Itselle kertynyt noita puukoneita melkonen kasa. Niihin uponnut useita tonneja rahaa.
Sitten joku puolituttu kyselemään että sulla kun on vehkeet niin sä varmaan voit tehdä halvalla?
En voi. Osta raaka-aineet ja tuu itse tekee, minä voin auttaa. Aika monasti päätyvät ostamaan valmiina, päreensä.

Jotkut halpis kalusteet on niin huonoja että en kehtaisi sellaista käsistäni päästää, mutta ne luovat hintamielikuvan ihmisille.

Äänestä

Osta Ikeasta! Myyjä johdatta sinut tukkipinon viereen ja saat sieltä valita mukaasi huonekalutarpeet. Eikä maksa paljon! Kop Kop Kop tosi on.

Äänestä

Olem puuseppä ja rakentelen mielelläni huonekaluja omassa pienessä pajassani. Olen katsellut huonekalijen hintoja , keittiön pöytä voi maksaa 350 euroa ja itse rakensin sellaisen 50 eurolla., tein myös tuolit 4 kpl 60 eurolla kun ne olisi maksanut 80 euroa kpl kaupassa. Tv tasotkin maksaa satoja euroja ja tein samasta materiaalista kuin kaupassa 50 eurolla. Tein myös sängyn johon ostin patjat, maksoi 100 euroa, ja säästin taas rahaa. Nojatuolit voi maksaa 500 euroa, hain kirpparilta vanhoja nojatuolin patjoja ja tein rungon itse 60 eurolla. On kestänyt jo useita vuosia.

Äänestä
  • Itselleenhän voi tehdä mööpeleitä tuohon hintaan. Mutta jos möisit tekemiäsi tuotteita, et takuulla möisi niitä noilla hinnoilla, ethän? Hinnat olisi ainakin tuplat ellei enemmänkin, jotta sinullekin jäisi työstäsi käteen muutakin kuin tikkuja. Eli tämän viestiketjun ensimmäinen kirjoittaja EI saisi ostettua sinulta neljää tuolia 60,-. Tieto-taito maksaa joka alalla!

    Äänestä

Yleensä remontitkin maksaa tuhansia, talon maalaus voi maksaa 10 000 euroa kun työn tekee joku firma. Itse tein n 3000 eurolla talon maalauksen.

Äänestä

Katteet & liikevoitto. Johtuu siitä, ettei Suomessa ole aitoa kilpailua, joten yritykset voivat ihan rauhassa hinnoitella itsensä pilviin. Yksittäisiä markkinahäirikköjä katsellaan sitten kulmat rutussa ja nenänvartta pitkin. Tuttu saksankauppa on tällainen tapaus, häiritsee suunnattomasti kahta suurta toimijaa elintarvikesektorilla. Huonekalusektorilla ilmeisesti sama meno kuin edellisessä.

Ihan sama vaikka palkkoja ei maksettaisi eikä veroja perittäisi, ei vaikuta hintoihin. Suomessa on näistä kummastakin hyviä esimerkkejä; yhtä kalliita huonekalut ovat, vaikka ne olisi veistetty Indonesiassa lapsityövoimalla, ja verokin tässä maassa on alennettu, kuten arvonlisäveroa, eivätkä hinnat laskeneet siitä yhtään mihinkään.

Vika ei ole missään muussa kuin siinä, että tässä maassa ei ole aitoa kilpailua. Se taitaakin olla ainoa, mitä ei vielä ole kokeiltu; palkkoja on laskettu, veroja on laskettu, tuotantokustannuset ja raaka-aineet ovat laskeneet, mutta hinnoissa se ei näy. Hyvä esimerkki edellisestä on bensan hinta; raakaöljyn hinta on ollut jo vuoden pari ennätyshalpaa, mutta Suomessa se ei näy.

Itse asiassa tässä maassa hintojen lasku on niin eriskummallinen ilmiö, että sille on pitänyt oikein keksiä oma nimikin - halpuutus.

Äänestä

Tosin nuukaniilo ostaa torilta käytettynä, mutta uutta vastaavina.
Tottakai huonekalujen tekeminen jakoko ketju kuluttajalle maksaa kuten edellä on esitetty.
Kuten sanottu uusia ei välttämätttä ole tarvis ostaa.

Äänestä

no voi sun per.... älkää nyt herran tähden täällä siitä valittako vaan tehkää itse. katson youtubesta ohjeet ja tein itselleni uuden sängyn rungon 50e!!! rautakaupasta saa materiaalit ja eipähän hinnasta tarvitse murkua seuraavaks kirjahyllyä sitten ja aikaahan siihen menee pari tuntia mutta mistäs se on pois ?

Äänestä

ennemmin kokopuuta kun jotain lastulevypaskaa.kestää paremmin.huom.laatu maksaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuukiurustamarssiin kirjoitti:

Valistakaa nyt hieman. Miten yksinkertaiset puusta tehdyt huonekalut voivat maksaa useita satoja euroja? Puu on halpaa, ja kätevä tekijä kasaa moisia rakennelmia käden käänteessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu