Rikosilmoitus ja poliisin toimet

Henkilö tekee rikosilmoituksen tietäen ettei asiassaan ole päätä eikä häntää hän kuitekin uskaltaa näin tehdä tietäen polisissa olevan ystäviään joilla ensin oli uhakaillut. mitä tekee poliisi laatii ensimäisenä pakkokeinoja ja hyökkään kohteen asuntoon ja siitä homma alkaa. missään vaiheesa ei poliisi halua kuunnella eikä tutkia ilmoittajan anatmia vääriä ja ristiriitaisia tietoja jolloin olisi käynyt selville ilmoituksen perättömyys joka perustuu kostoon. no polisilla on omakin syynsä jättää tutkimatta. silloinhan polisi itsekin olsi joutunut itseään tutkimaan tekemsitään pakkokeinoista jotka teki ennakolta ilman vastaajan kuulemista. näin ollen poliisin asenteellisuus tuli toteen näytettyä samaten virkarikollisuus johon ei suomessa kukaan puutu kiinostaa ku kilo paskaa. ja samalla pääsi kuin koira verjästä tuo ilmoittajan rikollinen poliisin suojelessa häntä. näitä tapahtuu joka vuosi useita kertoja milloin missäkin päin suomea. niin vakavissa kuin vähemmän vakavissa jutuissa jotka jo ensi kuulemalta on riita eikä rikos asioita.
1688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

mätä, se on jokin alhainen suolistomatorotu

Äänestä

Osuit hyvin asian ytimeen näin se menee, olen miettinyt näitä samoja asioita nyt jo useita vuosia. asia on niin että me tämän totuuden uhrit emme löydä toisiamme ja jokainen murehtii itsekseen, mutta olisiko sinulla jotain ehdotuksia siitä että miten asiaan voisi puuttua?

Äänestä

Valitettavsti viranomaiset ei suostu kuuntelemaan mitä asiassa on oikeesti tapahtunut ja siksi he tekevät etukäteen omia näkemyksiään ja kavereitaan tukevia asiakirjoja ja syöttävät ne syyyttäjälle selaisenaan ja kun asianajaja ei ole hereillä eikä tee etl.42.niin asiat menee varmuudella päin vittua ja syytön pakkokeinojen uhrina linnaan.

lääkettä asiaan ei löydy ilman kokonais remonttia poliisissa kuin syyttäjissäkin ja tämähän ei toteudu ikinä. ainoa keino olsi säätää laki jossa määrätään jokin toimivaltainen toimisto ottamaan jutun tutkinan itseleen vastaajan sitä vaatiessa näin olsi jokin mahdollisuus estää oma valtainen viranomais menettely, virkamiehethän ei tunnetusti toisiaan ala tutkimaan.
jos tiedät jokin tahon mihin ottaa yhteyksiä niin minä otan.kiitos.

Äänestä

Gangstalking voi olla kyseessä. Uhria tarkkaillaan, provosoidaan ja sopivalla hetkellä isketään niin että on mahdotonta puolustautua tarkoituksellisilta syytöksiltä tai lavastuksilta. Jos vainoihin osallistuu myös jonkin verran viranomaisia niin pystyvät toteuttamaan vainot mielivaltaisesti ilman kiinnijäämisriskiä ja asioiden todellisista taustoista tietämättömiä viranomaisia hyödyntäen.

Äänestä
  • Justiinsa noin asiat on mennyt ja yks jepari sanoi.kun kerroin näistä tapahtumista.ett tuohan on vainoomista- silloin en ymmärtänyt ja ihmttelein mitä vainoomista..en ihmttele enää,niin on kuin seinä vastassa joka puolella kuin no easy way out.fiiliis. mitenhän näitä saisi rikostutkintaan? tosin eihän näitä saa tai pääsee edes esittään millekkään taholle joka hommaan lähtis. mutta kuka tai ketkä tästä tömmösestä sit hyötyy? alkaa vaikuttaa ett asioihin osallisilla on pelko persiissään kiinni jäämis riskistä.tekojensa vuoksi. joten syntipukin aisoissa pitäminen on etunsa mukaista..nytkin menossa ihan yksinkertainen juttu.mutta semmoista vasta rintaa viranomaisten taholta ettei kukaan uskoiskaan.

    olisko sulla jotakin tahoo mihin ottaa yhteyksiä? olisin todellakin kiitollinen.

    Äänestä

Onhan se jo käynyt selväksi että sellaista tahoa ei ole olemassa joka näihin ongelmiin puuttuisi koska sellainen ilmeisesti joutuisi heti vaikeuksiin,
Olen miettinyt että koska meitä järjestelmän uhreja on paljon niin jonkinlainen yhdistys joka näitä miettisi ja toisi julkisuuteen näitä räikeimpiä tapauksia voisi olla paikallaan ja jos kyseinen yhdistys joka toimisi ehdottoman laillisesti joutuisi vaikeuksiin lain noudattamisen ja laittomuuksien paljastamisen takia niin sekin voisi kiinnostaa suurta yleisöä. Kysymys kuuluu ainavaan että miten
tämän voisi saada aikaan niin että olisi se paikka johon voisi olla yhteydessä silloin kun viranomainen on toiminut mielivaltaisesti.

Äänestä

Kandee lukea Aihkin kirjoitus potku.netissä Aarnio-keskustelun yhteydessä "Monte-Carlo"-syytemenettelystä ja miten se toimii oikeudessakin.

Äänestä
  • Olispa edes yks polisi joka tulisi kaapista ulos ja alkais avautumaan kuinka yhetisönsä toimii sinisen muurin periaatella ja tuollainen poliisi olisi arvokas perustetavalle yhdistykselle johon sitten liittyis ex-syyttäjijä ja asianajajija.ym. oikeus henkilöitä. sanomattakin on selvää että osaamista tarvittaisiin. muistaako kukaan ex-syyttäjän kommentit mediassa kun valtakunan syyttäjä kävi nuhtelemassa ja tuo syyttäjä erosi virastaan. todeten syyttömiä tuomitun koviin vankeus ragaistuksiin.
    -eniten kiinnostaa miksi näitä syyttömiä halutaan linnaan? selvää on ettei oikeata syyllistä syystä tai toisesta haluta tuomita. kytköksiä ei ole muuta luonnollista selitystä jokin hyöty tai pelko. mut kummasti nuo saa mukaansa muitakin virkamiehiä. hv.

    Äänestä

  • Osaako joku neuvoa miten tällainen yhdistys olisi mahdollista käynnistää?
    yhdistyksen ensimmäisiä asioita olisi kun muutama jäsen olisi koossa laatia
    pelisäännöt ja tuoda asiat näkyville niin ettei ne huku muun hälinän sekaan

    Äänestä

  • tavallinenkansalainen kirjoitti:

    Osaako joku neuvoa miten tällainen yhdistys olisi mahdollista käynnistää?
    yhdistyksen ensimmäisiä asioita olisi kun muutama jäsen olisi koossa laatia
    pelisäännöt ja tuoda asiat näkyville niin ettei ne huku muun hälinän sekaan

    Uusavuttomille Suoli24-keskustelijoille

    https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1989/19890503#L2

    Äänestä

  • Niin kysymys olisi pitänyt esittää niin että miten ensimmäiset perustajajäsenet voisivat löytää toisensa niin että yhdistys
    voitaisiin saada aikaan, olisi tietenkin hyvä jos joukossa olisi
    ihmisiä joille yhdistyksen perustaminen ja vetäminen olisi ennestään tuttua
    Uusavuttomuudesta sen verran että se ei ole tämän keskustelun aihe vaan
    poliisien mielivaltainen toiminta.

    Äänestä

  • tavallinenkansalainen kirjoitti:

    Niin kysymys olisi pitänyt esittää niin että miten ensimmäiset perustajajäsenet voisivat löytää toisensa niin että yhdistys
    voitaisiin saada aikaan, olisi tietenkin hyvä jos joukossa olisi
    ihmisiä joille yhdistyksen perustaminen ja vetäminen olisi ennestään tuttua
    Uusavuttomuudesta sen verran että se ei ole tämän keskustelun aihe vaan
    poliisien mielivaltainen toiminta.

    Enhän minä uusavuttomuudesta keskustellutkaan, vaan tarjosin apuani uusavuttomille keskustelijoille, jotka kyselivät miten heidän keksimäänsä ratkaisuvisiota keskustelun ydinongelmaan voisi lähteä toteuttamaan. Kysymys koski yhdistyksen käynnistämistä, ja ensimmäisenä asiana mainittiin pelisääntöjen laatiminen. Kyllä silloin yhdistyslaki on ihan relevantti lähtökohta.

    Siihen en osaa vastata miten tällaiset samanmieliset ihmiset voisivat toisensa löytää yhdistyksen perustamista varten. Päätellen kuitenkin tämänkin ketjun sisällöstä, teitä poliisin mielivaltaisesti kohtelemia ihmisiä pitäisi olla niin paljon, että ihan vaikka lähikaupan tai kirjaston ilmoitustaululle laitetun "seuranhakuilmoituksen" luulisi poikivan tarpeeksi aktiiveja. Ei niitä yhdistyksen perustamiseen kovin montaa tarvita.

    Taitaa kuitenkin tosiasia olla se, että kaltaisenne ovat vain marginaalinen vähemmistö, ja suurimmalle osalle subjektiivisesti kokemistanne väärinteoista on ihan objektiivisesti hyväksyttävä peruste. Lisäksi suurimmalle osalle riittää kun pääsee purkamaan mieltään Suomi24:ssä, eikä viitseliäisyys riitä sen kummempaan.

    Äänestä

  • Niinhän se toimii että kun kukaan ei uskalla asiaan puuttua niin homma saa jatkua, tyhjästä nämä asiat eivät kuitenkaan ole keksitty se on tässä todettavissa kun lukee näitä riittävän paljon, ja on oma kokemus asiasta, minulle ei riitä suomi 24 valittelu vaan yritän löytää sellainen
    tapa jolla asiaan voisi puuttua onhan se melkoista tuulimyllyjä vastaan taistelemista mutta onhan se niinkin että jos kukaan ei tee mitään niin parannusta ei tule,ja sekin on selvää että tähän tarvittaisiin joukkovoimaa.
    Oma tapaukseni on todistettavissa oikeusmurhaksi, se kuitenkin vaatisi
    asiaan perehtymistä, julkisuus lienee ainoa asia joka voisi saada ketään
    kiinnostumaan. Olen varma siitä että minun tapaukseni ei ole ainoa.

    Äänestä

Poliisi on mulkku ja viholliseni nro 1!

Äänestä

Pääasia poliisille on, että kyrpä on kovana tai pillu märkänä smurffihaalareissa.

Äänestä

Esitutkintalaki on osittain syynä tähän ongelmaan. Siinä lukee että poliisin pitää ottaa kaikki rikosilmoitukset vastaan vaikka ne olisivat ihan tuulesta temmattu. Tämän jälkeen on käytännössä tehtävä jotain toimenpiteitä jotta poliisi voi tehdä jonkun lain mukaisen päätöksen. Sellaista päätöstä ei ole lain mukaan kuin "paska juttu/tuulesta temmattu". Yleisin päätös näissä on että ei rikosta ja siihen pitää liittää perustelut. Kuten esim. kotietsinnässä ei ole löytynyt näyttöä tai ei ole teknistä näyttöä ym. Tämä taas vaatii jotain tutkintatoimenpiteistä. Kannattaa muistaa että aina voi nostaa jutun perättömästä ilmiannosta mikäli katsoo että tapaus sen vaatii. Kuitenkin aina kannattaa odottaa että poliisi/syyttäjä on tehnyt alkuperäisestä asiasta päätöksen. Ehkä olisi aika miettiä sitä pitääkö poliisin ottaa kaikki ilmoitukset vastaan ilman mitään tarkastelua vaikka heti alussa olisi nähtävissä että tapaus on "tuulesta temmattu".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minkäs kirjoitti:

Henkilö tekee rikosilmoituksen tietäen ettei asiassaan ole päätä eikä häntää hän kuitekin uskaltaa näin tehdä tietäen polisissa olevan ystäviään joilla ensin oli uhakaillut. mitä tekee poliisi laatii ensimäisenä pakkokeinoja ja hyökkään kohteen asuntoon ja siitä homma alkaa. missään vaiheesa ei poliisi halua kuunnella eikä tutkia ilmoittajan anatmia vääriä ja ristiriitaisia tietoja jolloin olisi käynyt selville ilmoituksen perättömyys joka perustuu kostoon. no polisilla on omakin syynsä jättää tutkimatta. silloinhan polisi itsekin olsi joutunut itseään tutkimaan tekemsitään pakkokeinoista jotka teki ennakolta ilman vastaajan kuulemista. näin ollen poliisin asenteellisuus tuli toteen näytettyä samaten virkarikollisuus johon ei suomessa kukaan puutu kiinostaa ku kilo paskaa. ja samalla pääsi kuin koira verjästä tuo ilmoittajan rikollinen poliisin suojelessa häntä. näitä tapahtuu joka vuosi useita kertoja milloin missäkin päin suomea. niin vakavissa kuin vähemmän vakavissa jutuissa jotka jo ensi kuulemalta on riita eikä rikos asioita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu