Myöhäissyksyn matka

pimeää_jäätä

Tekisi mieleni lähteä Riikaan nyt syksyllä, marraskuu-joulukuu. Kovasti jo suunnittelin ja katselin eri vaihtoehtoja, omatoimimatkin Tallinnasta bussilla Riikaan voisi olla ok.

Vaan kannattaako tähän vuodenaikaan? Riikassa säätyyppi on samanlainen kuin Suomessa, eli saattaa osua juuri tuohon kohtaan pahimmat mustat jäät, vesisateet, räntäsateet... Ja toisaalta sitten ilta pimenee Riiassakin aikaisin, mitä tehdä illalla, jos ei ravintolassa istuminen kiinnosta eikä ole oikein varaa mihinkään ooppera-teatteri- tms. lippuihin, eikä toki teatterista mitään ymmärtäisikään kun ei osaa kieltä.

Niin, oliko tässä joku kysymys esitetty :) Ei oikeastaan, pohdiskelin vain tähän. Ehkä jollakulla on kokemuksia Riiasta myöhäissyksyn matkalta, saa toki kertoa, jos haluaa. Ovatko edes kaikki nähtävyyksiksi luokitellyt paikat auki... Riian matkaopas on haussa kirjastosta, jahka vain ehdin sinne asti...

5

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turistiton

      Loppusyksy ei ole mitenkään huono ajankohta matkalle. Tosin sää vaikuttaa paljon siihen, mitä vaihtoehtoja on lopulta tarjolla. Nähtävyydet ovat aika hyvin auki, mutta etuna on turistien selvästi vähäisempi määrä verrattuna kesäkuukausiin. Mutta varmasti ainakin vanhasta kaupungista löytyy elämää illallakin. Kannattaa myös katsoa vielä kulttuuritarjonta lävitse. Riiassa esim. oopperan ja baletin liput ovat todella paljon halvempia kuin Suomessa. Jos sinulla olisi varaa istua ilta ravintolassa, on sinulla varaa myös niihin.

      • Korkkari76

        Marraskuussa riikassa valoshow

        Hyviä hotelleja edullisesti. Esim Islande


    • cam.oon

      Latviassa oopperan ja baletin liput ovat huomattavan edulliset, viidellä tai anakin seitsemällä eurolla taitaa saada aikuisen normaalilipun jonnekin yläpärvelle tms. Hyvät paikat myös ovat halpoja Suomeen (ja mihin tahansa) verrattuna. Esitysten taso mainio, mutta kesäisin pulju mahtaa olla suljettuna.

      Jos jossakin aikoo säästää matkan aikana, niin mieluummin vaikka jatkuvasta ravintoloissa istumisesta, kuin oopperasta tai baletista. Se rakennuskin on elämys, ja oopperassa tietysti tekstitys englanniksi kuuluu hintaan. Narikkakin on ilmainen.

    • Dani_Provoosta

      Joulukuussa on perinteiset joulutorit Vanhassakaupungissa. Uudenvuodenaattona Vanhankaupungin ravitoloissa on ihan mieletön meininki. Ihmisiä on paljon ja kaikki juhlistavat uutta, entistäkin menestyksekkäämpää vuotta. Pöytävaraukset on paras tehdä, jos syödä aikoo isolla ryhmällä. Niin, ja bileet jatkuu aamuun eikä mitään välivaltaisuuksia ole yleensä näkynyt.

    • Satunnainen-matkailija

      Riikassa on paljonkin nähtävää ihan kävellen kulkiessa. Paljon hienoon kuntoon saneerattuja ja restauroituja rakennuksia on mielenkiintoista katsella. Kirkkoja on ...jos ei kymmeniä, niin satoja, ihmeteltäväksi. Ne kun ovat moninverroin värikkäämpiä ja koristellumpia kuin meikäläisten 'harmaakivikirkot' valkoisiksi kalkittuine seinineen.

      Minä ainakin koin matkani positiiviseksi alun skeptisyydestäni huolimatta. Vaimo oli siis jälleen onnistunut matkakohteen valinnassa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3826
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3034
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2101
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1944
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1828
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1321
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe