Ulkomaalaisen lapsen koulunkäynti oikeus USA:ssa

Miisa100

Suunnittelemme perheen kanssa puolen vuoden sapattivapaan viettoa USA:ssa. Onko sinne vaikeaa saada turistiviisumia niin pitkäksi aikaa? Onko suomalaisella lapsella (ala-asteikäisiä) mahdollisuus päästä paikalliseen kouluun oppilaaksi tuoksi ajaksi? Mielummin ilmainen public school kuin kallis yksityinen koulu. Kiikarissa Kalifornia tai Florida. Kiitos kaikista vinkeistä.

8

292

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duediligence

      Ota yhteytta Yhdysvaltojen lahetystoon, siellahan tallaiset asiat tiedetaan ja sielta se viisumi heruu jos heruu. USAssa kouluja pidetaan ylla asukkaiden verorahoilla. Teillahan ei periaatteessa ole mitaan oikeutta laittaa lapsianne alueen kouluun kun ette ole vakituisia asukkaita ja veronmaksajia. Osavaltion laeista riippuu joutuisiko koulu sitten palkkaamaan avustajan ja ESL-opettajan ummikko (?) lapsillenne. Taitaisi paikalliset olla aika nyrpeita.
      Maksullinen yksityiskoulu ei ole yhtaan helpompi vaihtoehto. Niihin on kovat sisaanpaasyvaatimukset ja ne ovat uskonnollisten yhteisojen yllapitamia, yleensa katolisia.
      Kalifornia on myos maan kalleimpia paikkoja asua joten varautukaa lahtemaan tuhdin pankkitilin kanssa, tyotahan ette saa turistiviisumilla tehda.

      • Miisa100

        Kiitos neuvoista :)


    • kai-sitä-on-varaa

      maksaa lasten koulustakin jos on varaa pitää sapatteja.... prkeleen loiset.

    • Ei_mikään_ongelma

      Hoituuhan vaihto-oppilaidenkin koulunkäynti USA:ssa, joten mahdotonta asian järjestäminen ei voi olla. Suomestakin menee satoja vaihto-oppilaita vuosittain eri organisaatioiden kautta USA:han.

      Californiassa on koetellut käytännöt ainakin yliopistopaikkakunnilla myös lyhytaikaisesta koulunkäynnistä. Siellä on niin paljon huippuyliopistoja, joissa vieraillaan muutamasta kuukaudesta muutamaan vuoteen, että asioiden vain on hoiduttava.

      Lapselle tuo on hieno mahdollisuus. Vuosi olisi parempi, mutta puoli vuottakin avaa silmät. Suomalainen koulujärjestelmä on tunnetusti hyvä joiltakin osin, mutta meillä on paljon oppimista eräissä yksityiskohdissa amerikkalaisesta järjestelmästä. Liikuntakasvatus ja kotouttaminen esimerkiksi on hoidettu paljon suomalaista järjestelmää paremmin.

      • duediligence

        Oppilasvaihto on jarjestaytynytta toimintaa. Vaihtariksi lahdetaan aina koulun ja jarjeston kautta, ei noin vaan tulla tupsahdeta johonkin paikalliskouluun.
        Kuten jo kirjoitin, kouluja yllapidetaan koulupiirin asukkaiden maksamilla veroilla. Jos vaikka naapurikaupungista haluaisi laittaa lapsensa meidan piirin kouluun niin ei onnistu.

        Ei pitaisi kirjoittaa etta ei ole mikaan ongelma kun et nakojaan tieda asiasta yhtaan mitaan. t. USAssa lapsensa kouluttanut K-12 University.


      • Ei_mikään_ongelma
        duediligence kirjoitti:

        Oppilasvaihto on jarjestaytynytta toimintaa. Vaihtariksi lahdetaan aina koulun ja jarjeston kautta, ei noin vaan tulla tupsahdeta johonkin paikalliskouluun.
        Kuten jo kirjoitin, kouluja yllapidetaan koulupiirin asukkaiden maksamilla veroilla. Jos vaikka naapurikaupungista haluaisi laittaa lapsensa meidan piirin kouluun niin ei onnistu.

        Ei pitaisi kirjoittaa etta ei ole mikaan ongelma kun et nakojaan tieda asiasta yhtaan mitaan. t. USAssa lapsensa kouluttanut K-12 University.

        Koulun kannalta on sama, mitä kautta oppilas tulee. Järjestöillä, jotka hoitavat vaihto-oppilaita, on toki valmiit toimintatapamallit hoitaa asioita, mutta nimimerkin "duediligence" asenne on jotenkin hassu. Tulee mieleen sanonta, että on kahden laisia juristeja, niitä jotka kertovat mikä ei käy ja niitä jotka kertovat, mikä on mahdollista. Ensin mainitut ovat aika hyödyttömiä.


      • duediligence
        Ei_mikään_ongelma kirjoitti:

        Koulun kannalta on sama, mitä kautta oppilas tulee. Järjestöillä, jotka hoitavat vaihto-oppilaita, on toki valmiit toimintatapamallit hoitaa asioita, mutta nimimerkin "duediligence" asenne on jotenkin hassu. Tulee mieleen sanonta, että on kahden laisia juristeja, niitä jotka kertovat mikä ei käy ja niitä jotka kertovat, mikä on mahdollista. Ensin mainitut ovat aika hyödyttömiä.

        Kerro minkalaisen kokemuksen pohjalta annat neuvojasi. Oletko amerikkalaisen koulun PTA'n tai School Boardin jasen? Oletko opettajana amerikkalaisessa peruskoulussa? Onko omassa koulupiirissasi vapaa paasy?
        Valoita vahan taustaasi etta voisi ymmartaa naita kommenttejasi.


    • Opettaja12

      Perhe tarvitsee viisumin yli 3kk oleskeluun. Me olemme opettanut lapsia opettajan antamien tavoitteiden mukaisesti itse. Nykyään kun on s.postit ym. vempaimetkin vielä käytössä. Kannattaa siis keskustella oman koulun kanssa asiasta. Onhan moinen hyvä oppi ja kokemus lapselle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      78
      1829
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      55
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe