KÖYHÄ VIRO JA RIKAS SUOMI

RIKASSUOMI

Viron ensi vuoden valtionbudjetti osoittaa taas kerran, kuinka erilaisia valtioita Suomi ja Viro ovat myös ja etenkin verotuksen suhteen.

Viron ensi vuoden budjetissa on ennakoitu henkilötuloverotuksen kokonaismääräksi 329 miljoonaa euroa, mikä on 5,3 prosenttia eli kuusi miljoonaa euroa enemmän kuin tänä vuonna.

Entä Suomessa?

Suomen verohallinnosta kerrotaan, että pelkästään yhtenä kuukautena eli tämän vuoden syyskuussa perittiin henkilöasiakkailta tuloveroa 2,4 miljardia euroa.

Viro verottaa kuluttamista entistä rajummin.

Suomessa veronmaksajat maksavat siis kuukaudessa tuloistaan suurin piirtein yhtä paljon veroja kuin virolaiset kahdeksassa vuodessa!

Vastaavasti Viro verottaa kulutusta suhteessa enemmän kuin Suomi, ja tämä suuntaus vahvistuu ensi vuonnakin kun tupakan, alkoholin ja polttoaineiden veroja nostetaan Virossa rajusti.

Keskimääräisen palkan on määrä kasvaa Virossa ensi vuonna 4,5 prosentilla 1096 euroon ja keskimääräisen eläkkeen 396 euroon.

8

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin-menee

      Suomessa palkat ei nouse ensi vuonna luultavasti yhtään. Viro on EU:n vähiten velkaantunut maa, valtionvelkaa 10 % kansantulosta. Suomen velka on 60 % ja nyt Suomi on ainoa EU-maa jossa sekä velka että budjettialijäämä on punaisella. Edes Kreikalla molemmat ei ole.
      Viro osaa elää suu säkkiä myöten. Suomi ottaa syömävelkaa joka vuosi tuhansia miljoonia euroja vuodessa. Kyllä lapset maksaa jos jaksaa? Kreikan tiellä ollaan ja vauhti on huima.

    • virossaontoisin

      Alkoholivero on suomessa sellainen jota en ymmärrä, että miksi sitä suomessa pitää periä niin saakelisti,että virosta asti lähdetään hakemaan, mutta Viro ja monet muutkin maat selviää huomattavasti kevyemmällä verolla.

      • lisäänvielä

        ja ylpäätänsä miksi siinä pitää suomessa olla alkon monopoli. Virossa ja muissa maissa myynti on vapaata.


    • sattui.silmään

      Virossa muuten on yhtä laaja sensuuri kuin Suomessakin, mikäli oheinen uutinen pitää paikkansa:

      Nicole Damén
      Eestiläiset ovat raivoissaan, koska Viron media vääristää eestiläisten mielenosoituksia. Kesällä pidettiin mielenosoitus johon osallistui yli 1000 eestiläistä - Viron media oli asiasta hiljaa. Asiasta uutisoi ainoastaan yksi Venezualainen tv-kanava, siinäkin uutisessa mainittiin virheellisesti että vain pari sataa osallistui mielenosoitukseen.

      RT uutisoi kun 360 moottoripyöräilijää ajoi Vaon kylään osoittamaan tukensa kyläläisille kun sinne oli pystytetty turvapaikkakeskus:

      https://www.youtube.com/watch?v=_NyY7Dt-Gk8

      Viro oli hippahiljaa...

      Äskettäin Tallinnassa pidettiin mielenosoitus ja taas ainoastaan RT uutisoi siitä:

      https://www.youtube.com/watch?v=y0V0MT0LgGU

      Teksti on kopioitu täältä: http://mvlehti.net/2015/10/29/suomalaisen-joukkotiedotuksen-kuluttajana-ihmettelen-miksi-nainkin-nayttava-mielenilmaus-jatetaan-taysin-noteeraamatta/

    • voib.olla

      Osoittaako tämä Viron köyhyyttä vai Suomen rikkautta?

    • Dntknwmchbttht

      Ainakim virossa on mahdollista vaurastua työllä. Suomessa verotusjärjestelmä on tehnyt sen vaikeaksi.

      • Anonyymi

        Sauli Niinistöhän luonnehti Suomea oleskeluyhteiskunnaksi. Siis eihän ole tarkoituskaan että kansalaiset menisivät töihin.


    • Uraaaa

      MV lehti on tiedonvälityksen eturintamassa. Valko-Venäläinen omistaja osaa konstit. Siinä suomalainen monesti vain mykistyy ihastuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      121
      1667
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe