Alaikäinen rattijuopumus

rattijuopot

Moikka! Mitäköhän mahtaa tulla sakkoa, kun on ajanut mopoautoa ilman korttia, puhaltanut 0.7 promillea, kaksi ylimääräistä matkustajaa kyydissä? Entä mitä käy mopoauton omistajalle kun luovutti avaimet tietoisesti kortittomalle ja päihtyneelle henkilölle. Omistaja itse puhalsi 0.14 promillea. Omistaja istui kortittoman ja päihtyneen kyydissä apukuskin paikalla ja kaksi muuta matkustajaa kontissa. Poliisilla sanottiin että asia etenee käräjäoikeuteen, mutta mitä siellä mahdetaan sanoa? Kortti lähti jo mopoautoa ajaneelta henkilöltä. (iät molemmilla 16v.) Ei tuloja, eikä aikaisempaa rikostaustaa.

2

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöljäilyä

      Täysi-ikäiselle tulisi noilla promillella rattijuopumuksesta noin 40 päiväsakkoa. Alaikäiselle neljänneksen vähemmän, mutta tietysti siinä on nuorena henkilönä tehdyn rattijuopumuksen lisäksi nuorena henkilönä tehty kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta ja vielä nuorena henkilönä tehty liikennerikkomus tai ajoneuvorikkomus ylilastista (en nyt muista tai jaksa tarkistaa oliko tuo kriminalisoitu ajoneuvolain vain tieliikennelain puolella, mutta joka tapauksessa). Ehkä tuo nelisenkymmentä päiväsakkoa voisi olla kohdillaan. Jos ei tuloja, päiväsakon rahamäärä on 6 euroa.

      Kortittomalle ja känniselle luovuttaneelle tulee seuraamus kahdesta rikoksesta, nuorena henkilönä tehty kulkuneuvon luovuttaminen juopuneelle ja nuorena henkilönä tehty ajokorttirikkomus.

      Kun alaikäisiä vastaajia, niin juttua ei voida käsitellä kirjallisessa menettelyssä, vaan menee käräjäoikeuden pääkäsittelyyn ja sinne pitää mennä henkilökohtaisesti. Myös huoltajat ja sossut kutsutaan (mutta heidän ei ole pakko mennä paikalle).

      • 19-3

        Vähän sinne päin. Ylimääräiset matkustajat löytyy asetuksen puolelta.

        3. Kolmipyöräisellä mopolla (L2e-luokka), kolmipyörällä (L5e-luokka), kevyellä nelipyörällä (L6e-luokka) ja nelipyörällä (L7e-luokka) saa kuljettaa matkustajia enintään rekisteriin merkityn määrän.
        *****
        Kortitta-ajon seurauksena ajokorttilupaan tulee vuoden karenssi, joka ei ehkä 16 vuotiasta haittaa, koska auton ajo-oikeuden saa vasta 18 vuotiaana.

        Sitten vielä se mitalin toinen puoli, joka saattaa kirpaista enemmän, kuin rangaistus.
        Nimittäin ne poliisin rekisterit. Patjasa teko näkyy 15 vuotta ja tuntissa lopun ikää.
        Jos tehdään turvallisuusselvitys, niin hölmöilystä saattaa olla haittaa, juuri sen ikäisenä, kun mietitään tulevaa ammattia, tai opiskelupaikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2126
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      99
      1537
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1263
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1232
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1207
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1024
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      997
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      986
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      912
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      804
    Aihe