Minkämerkkinen untuvapeitto/tyyny?

untuvahöyhen

Olen hankkimassa untuva/höyhen peittoa ja tyynyä. Kronborg näyttää olevan halvempi kuin esim anno. Pölyallergia on myös joten tuotteet eivät saisi pölistä paljoa. Onko kokemuksia hyvistä untuva/höyhen tuotteista? merkki?

2

2479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JTU

      Nuo Jyskin Kronberg jne ovat kai ihan ok, mutta enemmän kiinnittäisi huomiota sen materiaaliin ja tekotapaan, kuin itse merkkiin. Itse ostin juuri Jyskin ontelkuituisen 220x200 tuplapeiton, jossa on kaksi peittoa vielä ommeltu päällekäin yhteen. Siinä ei synny kylmänsiltaa tikkausten kohdalla, kuten höyhenpeitoissa varsinkin, kun sisällys vaeltaa aina jalkopäähän. Peitto on avian mahtava, lämmin ja hengittävä ( 45 e alennettuna) . - Suomesta tosin ei tahdo saada mitään laadukasta vuodevaatetta. Kaikki vanhat lakanat ovat Marimekkoa, mutta koska sen laatu on niin keskinkertainen, samoin kuin Finlaysonin. Siksi olen nyt ostanut Espanjasta ja Englannista hotellilakanoita, egyptiläistä puuvillaa 400 - 800 tc/tuuma. Suomessa ei myöskään tunneta peittojen materiaalieroja, esim ontelokuitu/mikrokuitu/untuva tai peittojen/täkkien lämpöisyysluokitusta, joka on avian yleinen tieto Keski-Euroopassa ( TOG-arvo); kesäpeitot ovat 400 TOG ja normaali talvipeitto 13,5 TOG.

      Kannattaa tutustua netin tarjoamaan tietoon näistä ja vakaavasti harkita ulkomailta tilaamista. Silloin laatu on parempi ja hinta voi olla hyvä tai siedettävä.
      Itse voi suositella lakanoiden ostopaikkana Espanjassa yritystä hogar-algodon-egipcio.es. Toimitus ilamn kuluja kesti 4 päivää kuriirilla ja laatu 800 lankaisessa tuplalakanassa aivan loistava. Hinta 120 e ja paino n. 1,7 kg, siis aika tuhti.

    • Exfani55

      Anno luxus haisee kafseesti jollekkn parfymille tms mm isku myy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      88
      3677
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2076
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      196
      1991
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1504
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1444
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1157
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      94
      1077
    8. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      1054
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      30
      960
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      896
    Aihe