Thaimaa kolmen lapsen kanssa, minne???

Matkaajaäiti

Täällä lienee Thaimaan matkaajia pilvin pimein, jotka osaisivat suositella hyvää/sopivaa paikkaa lapsiperheelle kahdeksi viikoksi Thaimaan lämpöön :) Lapset ovat iältään 3v, 5v ja 11v. Hotellilta vaatimuksena olisi siisteys, riittävän tilavat majoitustilat viidelle ja viihtyisät allasalueet lastenaltaineen. Itse kohteesta sen verran, että saisi olla ostosmahdollisuuksia kävelyetäisyydellä ja hyviä ravintoloita, joissa saatavilla lapsillekin murkinaa (thairuoka tuskin uppoaa joka päivä...). Ja jotain kivoja paikkoja saisi olla jossa lasten kanssa voisi käydä ja viettää päivän, tai ainakin puolikkaan sellaisen :) Ei kukaan jaksa kahta viikkoa lojua altailla...
Ja sitten siitä hintatasosta...paljonkos 5-henkisen perheen pitäisi suunnilleen varata kahisevaa mukaan syömisiin ja juomisiin siellä 2 viikoksi?

4

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkiSieläOvat

      En veisi lapsia lomalle "huoramaahan". Thaimaa ei ole sopiva lomaympäristö suomalaiselle lapselle.

    • Itse olin Tjäreborgin matkalla maaliskuussa Khao Lakissa Khaolak Emerald Beach Resort and Spa- hotelllissa. Sijainti muutaman kilometrin päässä keskustasta. Mulla lapset 11 ja 7 tuolloin ja tykättiin kaikki tosi paljon. Altaita useampi. Todella rauhallinen paikka ja perheitä paljon. suomalainen opas ja lapsillekin paljon ohjattua puuhaa. Meillä kuului matkahintaan aamiaiset ja muut ruokailut hoidettiin lähiravintoloissa. Niitä riitti yhden kadun varrella moneen lähtöön. Rahaa kului muutama satanen parissa viikossa

    • Ihanuuuus

      Khao lak ja hotelli seawiev.lapset oli 6 ja 11, suosittelen

    • lastenkanssamatkaillut

      Thaimaasta en tiedä lasten kanssa, mutta me ollaan matkattu omatoimisesti useana talvena Intiassa lasten kanssa koko 5h perhe, joten tuskin Thaimaa on sen kummempi maa matkustaa.
      Lapsille mausteinen ruoka ei aina maistu, mutta kaupoista voi käydä ostamassa ruokaa jokaisessa maassa missä on matkustettu. Meillä nyt oli kotiapulainen palkattuna, kun asuttiin ihan tavallisessa kerrostalossa ja apulainen teki ruokaa ja pesi pyykkiä. Asuttiin myös resort tyyppisessä huvilassa ja käytiin syömässä ulkona, silloin lapset söi paikallista ruokaa ja teetettiin munakkaita aika paljon lapsille lisäksi.
      Lapset oppi uimaankin Intiassa niiden matkojen aikana, vanhempi lapsista biletti paikallisten nuorten kanssa. Nuoremmat lapset leikki paikallisten lasten kanssa uima-altaalla ja rannalla.
      Thaimaassa en menisi mihinkään turistipaikkaan, katselisin jonkun rauhallisen paikan paikallisten joukosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      150
      10919
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2423
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2123
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1691
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1524
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1231
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe