kamala työharjoittelu Kajaanissa

onhyväksikäyttöä

Pahaa-aavistamatta valitsin tämän marketin työharjoittelupaikakseni. Ei olisi pitänyt.
Se oli elämäni pahin työpaikkakokemus. Aivan ka-ma-la, kamala paikka.
Ympäristö likainen ja epäviihtyisä, työilmapiiri huono, työnohjausta ei ollenkaan ja esimiestaidoista ei tietoakaan.
Jouduin syrjinnän ja työpaikkakiusaamisen kohteeksi tässä paikassa.
Koen että minua riistettiin ja hyväksikäytettiin. Tein ilmaista työtä mutta minulle ei opetettu niitä asioita johon oli työharjoittelusopimuksessa sitouduttu.
Kerrankin yks ponnaripäinen blondi natsi "opetti" jotakin selvää asiaa. Kuuntelin hämmästyneenä että joo? Mietin mielessäni että opettaisit jotakin josta on hyötyä. Mutta kun ei opetettu. Sen sijaan kyllä vahdattiin että teen samaa rutiinia jonka kyllä osasin.
En suosittele tätä paikkaa kenellekään tavoitteellisesti opiskelevalle.
Todennäköisesti opiskelija ei saa sitä oppia/kokemusta jonka vuoksi lähti harjoitteluun.
Tunnelmat oli välillä kuin elokuvasta vaarallinen vankila.
Onneksi se on ohi ja nyt on kaikki hyvin.
Tämä kauppa siis sijaitsee Laajankankaankadulla.

8

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fasdfasdf

      Onhan se voinut olla melko ikävä kokemus, mutta yleensäkin sanotaan, että huonot kokemukset karaisevat. Varsinkin palvelualalla olisi hyvä kokea se paskin mahdollinen, jolloin tietää miten ei itse kannata käyttäytyä.

      • Toinen_ala_sama_kohtalo

        *mutta yleensäkin sanotaan, että huonot kokemukset karaisevat.*
        Sulla ainakin selitystä riittää.
        Katselimpa juuri elokuvaa jossa 1700-luvun maanomistaja oli rangaissut renkiä. Kuolluthan se renki oli kuin kivi. Karaistunut varmaan.
        Haistakaa mikä ikinä mieleenne tulee.


    • vaihdaalaa

      Fakta on se, että kaupan alan työt ovat järjestään yksitoikkoisia, tylsiä ja yksinkertaisia. Työntekijät turhautuvat pahasti, koska kaupan työssä ei opi mitään uutta eikä kehity. Olet oppinut työtehtäväsi muutamassa viikossa ja sen jälkeen työ onkin pelkkää toistoa päivästä toiseen.

      Kannattaa opiskella alalle, jossa on mielekäs, haastava työ ja hyvä palkka. Esimerkiksi lääkäreille ja opettajille on hyvin töitä ja alla maksetaan hyvää palkkaa. Lääkäreillä ja opettajilla on arvostettu ja haastava työ.

      • Toinen_ala_sama_kohtalo

        Tuokaan ei kelpaa selitykseksi. Kaikenlainen räksytys on kiellettyä ja räksyttäjä syyllistyy työpaikkakiusaamiseen. Opiskelijaa kuuluu arvostaa.
        On niin, että helpommin saavutettavia töitä käydään puolustamaan tapellen.


    • opetussekin

      Kai opit sen, millaista työ kaupan alalla on. Jonkun ne rutiinityöt on tehtävä kuitenkin.

      • EiTyöpaikkakiusaamiselle

      • Työharjoittelukannatti

        "Pahaa-aavistamatta valitsin tämän marketin työharjoittelupaikakseni.Ympäristö likainen ja epäviihtyisä, työilmapiiri huono, työnohjausta ei ollenkaan ja esimiestaidoista ei tietoakaan. Jouduin syrjinnän ja työpaikkakiusaamisen kohteeksi tässä paikassa."

        Sait työharjoittelussasi melko todentuntuisen kuvan kaupan alasta. Kaupan töihin EI perehdytä tai olematon "perehdytys" kestää noin 2 tuntia. Siitä vaan kylmiltään kassalle rahastamaan vihaisia asiakkaita - ja hitonmoisessa viikonloppuruuhkassa tietenkin! Tai osastolle töihin asiakkaitten haukuttavaksi!

        "Sen sijaan kyllä vahdattiin että teen samaa rutiinia jonka kyllä osasin." Ikävä kyllä, kaupassa on töissä porukkaa, jotka ovat tehneet samaa "rutiinia" noin 20-40 vuotta. Työmotivaatio alkaa olla nollassa, kun väännät samaa tahkoa vuodesta toiseen! Työnkiertoa eri tehtävissä ei ole tai työnkiertoon pääsevät vain esimiesten suosikit (Lue= Pomojen sukulaiset yms.)!

        Työharjoittelusi kannatti eli EI kannata hakeutua kauppaan töihin!!!


    • garmanlaki

      kuulostaa liian tutulta-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe