Masentuneen mielen mielen kohentajako?

Työtön kaveri veti hupputakin päälleen ja lähti ruokajonoon.
Aikansa jonoteltuaan huppu päässä hän sai tosi tarpeellisen ruokakassin ja lähti kotiin huppu tiukasti päässä ja mahdollisimman tuntemattomana.

Kotona hän tarkasti lompakkonsa, muutama kymppi oli jäljellä.
Hän veti takin uudelleen päälle revittyään ensin takin hupun irti.
Sitten hän lähti kaupungille ja meni Stockmannin ruokaosastolle.
Siellä hän kierteli näyttävästi hyllyjen välissä ja kun tuttuja tuli vastaan, tervehti iloisesti.
Lopuksi hän nosti kärryyn HK:n sinisen ja maitopurkin meni kassalle ja laittoi hihnalle tavaroiden lisäksi Stockmannin valkoisen muovikassinkassin ja maksoi ostokset.
Kotimatkan hän kulki hyväntuulisen näköisenä valkoista kauppakassia heilutellen ja tuttujaan iloisesti tervehtien.

Ehkä hän kuitenkin petti vain itseään.

9

170

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä-noin-on-sillä

      makkara on yhtä vaarallista kuin tupakka.

    • Valinnatvaikuttavat

      Stockalta olisi saanut jotain terveellisempääkin sen ruokajonon epäterveellisen ruokakassin vastapainoksi.

      • Jopelkueiviittiny

        Tärkeintä taisi olla kävely ja näyttäytyminen.


      • Keskittykääomiinne

        Silti aloittajan tarkoitus jää vaillinaiseksi. Miksi jonkun pitää vaivautua jonkun toisen näyttäytymisen takia? Mielestäni oma ongelma on silloin isompi kuin sen toisen.


      • kuinsilloiennen

        Noo, Jopel on tunnetusti hieman sarkastinen ikää myöten, miten sitten tuleekaan tulkinneeksi noin? Liekö naisväki lähipiirissään ollut osasyynä moiseen!


    • Ruuanlaittaja

      Minä en kehtaisi naamaani näyttää, jos kuittaisin aterian lenkkimakkaralla.

    • Luulen ymmärtäväni Jopelin kirjoituksen "sanoman." Hyvä kertomus!

      On ihmisiä, jotka ovat herkkiä sille, että menee huonosti. Sitä he eivät haluaisi näyttää, vaikka eivät olisikaan huonoon tilanteeseensa syyllisiä. Se on heistä hävettävää. He haluavat antaa toisen kuvan itsestään.

      Tunnen tapauksia että kun on jäänyt työttömäksi ja uutta työpaikkaa ei vain ole löytynyt, tämä henkilö on hävennyt työttömyyttään. Niinpä hän on edelleen lähtenyt joka päivä "töihin", hakenut työtä tuloksetta ja vetkuillut jossakin kunnes on työpäivän aika täysi. Perhekin on luullut että kaikki on hyvin. Usein se lopulta paljastuu rahojen puuttumiseen, ellei satu satu tärppiä että pääseekin hommiin.

      • Kiitos kun ymmärsit ajatukseni. Olin jo huolestunut ilmaisukyvystäni.
        Käsittääkseni köyhyysloukkuun pudonneita on paljon. Monet ilman omaa syytään.
        Tai melkein.
        Monet elävät työssä ollessaankin lähes yli varojensa ja ottavat surutta velkaa varautumatta taloudellisiin takaiskuihin.
        Äkillinen tulojen väheneminen on silloin katastrofi.
        Silloin varmaan tulee mieleen, miten hyvä olisi muutaman kuukauden palkkaa vastaava vararahasto.
        Monet korjaa onnetonta tilannetta pikavipeillä ja yrittää kenties rahapelejä, jotka ovat kuin housuun tekeminen pakkasella.
        Henkisesti se on varmaan raskasta ja kuinka kauan ihminen jaksaa pitää mieltään koholla, kun kaikki tuntuu kaatuvan päälle, eikä valoa näy missään?
        Kaikki ei jaksakaan.


    • ei.kai.tosissaan

      Hui, miten orjalliselta olemiselta kuullostaa, ettei vaan poikkeasi massasta :-(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2314
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1546
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      133
      970
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      692
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      676
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      647
    8. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      618
    9. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      583
    11. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      73
      562
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      531
    16. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      510
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      508
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    19. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    Aihe