Masentuneen mielen mielen kohentajako?

Työtön kaveri veti hupputakin päälleen ja lähti ruokajonoon.
Aikansa jonoteltuaan huppu päässä hän sai tosi tarpeellisen ruokakassin ja lähti kotiin huppu tiukasti päässä ja mahdollisimman tuntemattomana.

Kotona hän tarkasti lompakkonsa, muutama kymppi oli jäljellä.
Hän veti takin uudelleen päälle revittyään ensin takin hupun irti.
Sitten hän lähti kaupungille ja meni Stockmannin ruokaosastolle.
Siellä hän kierteli näyttävästi hyllyjen välissä ja kun tuttuja tuli vastaan, tervehti iloisesti.
Lopuksi hän nosti kärryyn HK:n sinisen ja maitopurkin meni kassalle ja laittoi hihnalle tavaroiden lisäksi Stockmannin valkoisen muovikassinkassin ja maksoi ostokset.
Kotimatkan hän kulki hyväntuulisen näköisenä valkoista kauppakassia heilutellen ja tuttujaan iloisesti tervehtien.

Ehkä hän kuitenkin petti vain itseään.

9

170

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä-noin-on-sillä

      makkara on yhtä vaarallista kuin tupakka.

    • Valinnatvaikuttavat

      Stockalta olisi saanut jotain terveellisempääkin sen ruokajonon epäterveellisen ruokakassin vastapainoksi.

      • Jopelkueiviittiny

        Tärkeintä taisi olla kävely ja näyttäytyminen.


      • Keskittykääomiinne

        Silti aloittajan tarkoitus jää vaillinaiseksi. Miksi jonkun pitää vaivautua jonkun toisen näyttäytymisen takia? Mielestäni oma ongelma on silloin isompi kuin sen toisen.


      • kuinsilloiennen

        Noo, Jopel on tunnetusti hieman sarkastinen ikää myöten, miten sitten tuleekaan tulkinneeksi noin? Liekö naisväki lähipiirissään ollut osasyynä moiseen!


    • Ruuanlaittaja

      Minä en kehtaisi naamaani näyttää, jos kuittaisin aterian lenkkimakkaralla.

    • Luulen ymmärtäväni Jopelin kirjoituksen "sanoman." Hyvä kertomus!

      On ihmisiä, jotka ovat herkkiä sille, että menee huonosti. Sitä he eivät haluaisi näyttää, vaikka eivät olisikaan huonoon tilanteeseensa syyllisiä. Se on heistä hävettävää. He haluavat antaa toisen kuvan itsestään.

      Tunnen tapauksia että kun on jäänyt työttömäksi ja uutta työpaikkaa ei vain ole löytynyt, tämä henkilö on hävennyt työttömyyttään. Niinpä hän on edelleen lähtenyt joka päivä "töihin", hakenut työtä tuloksetta ja vetkuillut jossakin kunnes on työpäivän aika täysi. Perhekin on luullut että kaikki on hyvin. Usein se lopulta paljastuu rahojen puuttumiseen, ellei satu satu tärppiä että pääseekin hommiin.

      • Kiitos kun ymmärsit ajatukseni. Olin jo huolestunut ilmaisukyvystäni.
        Käsittääkseni köyhyysloukkuun pudonneita on paljon. Monet ilman omaa syytään.
        Tai melkein.
        Monet elävät työssä ollessaankin lähes yli varojensa ja ottavat surutta velkaa varautumatta taloudellisiin takaiskuihin.
        Äkillinen tulojen väheneminen on silloin katastrofi.
        Silloin varmaan tulee mieleen, miten hyvä olisi muutaman kuukauden palkkaa vastaava vararahasto.
        Monet korjaa onnetonta tilannetta pikavipeillä ja yrittää kenties rahapelejä, jotka ovat kuin housuun tekeminen pakkasella.
        Henkisesti se on varmaan raskasta ja kuinka kauan ihminen jaksaa pitää mieltään koholla, kun kaikki tuntuu kaatuvan päälle, eikä valoa näy missään?
        Kaikki ei jaksakaan.


    • ei.kai.tosissaan

      Hui, miten orjalliselta olemiselta kuullostaa, ettei vaan poikkeasi massasta :-(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      377
      1527
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      81
      1039
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      91
      923
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      758
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      745
    7. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      720
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      715
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      638
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      36
      621
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    12. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      52
      576
    13. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    14. 45
      557
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    16. 32
      531
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      505
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      480
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    Aihe