Hei Muuramelaiset ja siellä asuvat! :)
Miksi asut Muuramessa?
Hyvät & huonot puolet?
Oletko tyytyväinen kunnan palveluihin? Mitä puuttuu tai mitä asioita pitäisi parantaa?
Millaisena koet Muuramen yhteishengen? :)
Tyytyväinen Muuramen kunnan palveluihin?
31
1751
Vastaukset
- murametar
Muurame on vaan niin paras paikka asua ja elää.
- 2500xxj
Kyllähän Muurane onhyvä paikka asua ja elää.Tulin tänne reilu pari vuotta sitten, ihailin kunnan touhuja silloin liukkaat jalka käytät oli hiekoitettu!MUTTA NYT TILANNE ON TOINEN?En tietä mikä nyt mättää,jalkakäytävät on tosi liukkaat hiekkaa ei ole ainakaanVerkkonimessä.Näistäasioista päättävän on pistettävä nopeasti vaihtoon,sillä vakavasti loukkaantuminen tuo kunnalle ison laskun.
- jcert
2500xxj kirjoitti:
Kyllähän Muurane onhyvä paikka asua ja elää.Tulin tänne reilu pari vuotta sitten, ihailin kunnan touhuja silloin liukkaat jalka käytät oli hiekoitettu!MUTTA NYT TILANNE ON TOINEN?En tietä mikä nyt mättää,jalkakäytävät on tosi liukkaat hiekkaa ei ole ainakaanVerkkonimessä.Näistäasioista päättävän on pistettävä nopeasti vaihtoon,sillä vakavasti loukkaantuminen tuo kunnalle ison laskun.
Kunnan sulkahattupäiset ottavat hyviä neuvoja vastaan
http://www.muurame.fi/palautelomake
- unisatu
Muuramessa ei tarvita/ole työttömiä.
Muuramessa ei ole/ tarvita aids tukea.
Muuramessa ei ole huumeongelmia.
Muurame on Suomen Monaco.
On ilo asua Muuramessa työttömänä, koska minua ei vaan ole, kuten
muutakaan yhteiskunnan pohjasakkaa.
Valtuusto on yksimielinen.- nöf
älä höpötä ettei ole huumeongelmia, täällähän niitä on ihan riittämiin.
- butterflyes
Muuramessa on isänmaallisia äijiä.
- Vokit_puuttuu
Pari VOK:kia pitäis vielä saada rikastuttamaan kuntaamme. Täältä löytyy kyllä vajaassa käytössä olevaa rakennuskantaa ja siinähän olisi jollekin bisneksentynkää.
- Hehehe1
Kysyjä on selvästi jyväskylästä.. joka on "iso" kaupunki ja kasvaa edelleen.,, kuntaliitoksilla.
- MieJannika
Viimeisen Jyväskylän kuntaliitoksen (2009) jälkeen Jyväskylä on kasvanut 9300 asukkaalla. Se on lähes yhtä paljon kuin Muuramessa on asukkaita.
Sen voi tarkistaa täältä
http://www.vrk.fi/default.aspx?id=278
- sutkia
Muurame on hyvä asuinkunta muualla töissä oleville.
Kunnan omia työntekijöitä ei arvosteta, ovat välttämätön paha
joille pitää maksaa palkkaa. - järvessä_ilmaiseksi
Muuramen uimahalli on tiettävästi ainoa paikka euroopassa jossa voi harrastaa avantouintia sisätiloissa. Altaan vesi on kylmää !! Pian alkavat kunnan herrat ihmettelemään kun ei käy asiakkaita uimahallissa.
- taas_yksi_asiakas_pois
Joku valopää sai oikein Kuningas-Idean. Uimahallissa miesten saunan lämpötilaksi on määrätty 85 astetta. Jos aikoo saunassa hikoilla, täytyy voimistella lauteilla;)
- kotilietemme
Muuramessa on turvallista sen maanpuolustushenkisyyden johdosta. Äijät laidasta laitaan harrastavat turvaamista enemmän tai vähemmän. Tänne on raakalaisen huono tulla.
- Muuramehaisee
Muurame ei ole yhtään sen parempi kun muutkaan kunnat.
Koulussako se opetetaan että pitää kaikkien olla sitä mieltä että "muurame on paras"? EI OLE - Tarmuu
Kyllä se vaan on ihan PARAS ja pulinat pois.
- Vieroksun
Yksitoikkoinen paikka. Keskustelut täällä myös antavat kuivahkon vaikutelman.
- kolhoosi
Pian viisi vuotta täällä ja...hmmm...
Minä kävin ensimmäisen kerran Tallinnassa 1981, Viro oli silloin vielä Neuvostoliittoa.
Oli aika järkyttävä kokemus. Nyt kun kävelen Muuramessa,minkä helvetin takia tulee koko ajan mieleen Tallinna -81 ?
Samalla tavoin molemmissa paikat rempallaan,ihan kuin ei viitsittäisi korjata mitään.
Muurame on sikarikas kunta,ei pitäisi olla rahasta kiinni.- Katumies
Kadut on koloja ja monttuja täynnä. Viimeksi ajelin yhtä kehnoilla teillä ja kaduilla Sortavalassa hieman NL:n hasjoamisen jälkeen.
- Vuodesta1996
Lapsille hyvä kasvualusta, koulutus ykkösluokkaa lukioon saakka. Sitten on lähdettävä muualle. Aikuisväestölle löytyy tekemistä jos haluaa osallistua. Kokonaisuus nukkumalähiömäinen, vähän kuin Tikkakoski.
- Sepposeponse
Kaikille paras vaihtoehto on että muurame liitetään jyväskylään.
- kiitosmutteikiitos
Se olisi hyväksi vain ja ainoastaan jypinkylälle, persaukiset olisivat riemuissaan.
- turhautunnut
Joku nosti vanhan viestin esille mutta hyvähän tähän olisi jatkaa että kun saisi työtä tekeville terveydenhuollon vähän järkiperäisemmäksi.
Perusteleisin omaa kohtaani sillä kun koetin saada ajan lääkärille niin useamman kerran joudut soittamaan ja jonottamaan että pääset vastaanottoon.No kun vihdoin pääset varaamaan ajan niin vähintään kahden viikon päähän ja tottakai keskellä työpäivää kun lääkäriajat jää reilusti kahdeksantuntisen työpäivän väliin.
Voittehan ihmetellä mutta Terveystalon vastaanotossa on illalla tai viikonloppuna halvempi käydä kun lasket sen menetetyn työajan.Se 60 euron vastaanottomaksu on pienempi kuin ilmainen julkinen terveyspalvelu.Jossa tosin eka käynnistä menee se 20 euroa.
Virkamiehet neuvottelemaan että saisi ilta-aikoja omaan terveyskeskukseen ainakin työtä tekeville. - Autohajoo
Kyllä samaa mieltä teiden kunnosta. Aivan järkyttävässä kunnossa. Paikat tippuu hampaista. Asia mille todella pitäisi tehdä jotain ja mielellään pian.
- gfdkjgj
Auton alusta, vanteet ja ripustukset ovat pysyneet kunnossa kun lähti akka ratista. Muuramen tiet eivät olekaan suunniteltu aivottomille dementikoille. Kaupunkilainen ei selviäsi näillä raunioilla ilman rahaa.
- Mielensäpahoittaja
Kirjaston henkilökunnalta toivoisi joskus inhimillisyyttä tai ainakin ymmärrystä. Kaikki ei siellä kuitenkaan ansaitse moitteita.
- joltainkuullut
Onkohan yhtään maksullista parkkipaikkaan niin kuin naapurissa että jotain hyvääkin.
- Anonyymi
Uutena muuramelsisena järkytyksen sekaisella tunteella katson muuramen keskustaa ja ympäristöä. Tiet hoitamatta oli kesä tai talvi, aidat repsottaa, linja-autopysäkit rikkinäisiä ja sotkuja tähnnä. Täällä ei tiedä joulun lähestyvän, jos ei katso allakkaa. Sen vertaa ei kunnan henkilöt ole viitsineet nähdä vaivaa, että olivat laittanert tuikun tai pari, sekä joulukuusen ns. keskustaan. Mutta jos ei kerran ole millään niin minkäänkään väliä, niin puolesta saa olla , muutan muualle. Mainoslauseissa vaan on tuotu ilmi muuramen oleva varavarainen ja palvelualtis kunta. Pelkkä rytökasa ilkivaltaisine räkänokkanuorisoineen.Kunnan rahat mitä ilmeisemmin jaetaan niitten tiettyjen kesken, kun ei tikkua ristiin laiteta edes ympäristön siistimiseen.
- Anonyymi
Eipä muuramessa muuta hyvää ole kuin kyltti Lahden suuntaan. Ankea paikka.
- Anonyymi
Tämä sama utelija joka sivulla näitä saman tyyppisiä aloituksia väsää ettei Suomi 24 sivujaan sulje.
- Anonyymi
Nykyinen kunnanjohtaja on huonoa. Karmean huonoa.
- Anonyymi
Paljon hyvääkin. Teiden kunto ERITTÄIN huono. Kunta ei huolehdi kun on monta pihaa jotka on törkykunnossa ollut jo vuosia. Uimahallin aukioloajat ihmeellisiä aukee klo. 14. Hirveän huono info milloin voit mennä esim. kuntosalille. Oletetaan että kaikki istuu netissä ja seuraa kokoajan muutoksia... Uimahallissa yksi kaista vesijuoksijoille ja saattaa olla vieressä kaksi joissa on vain 1 tai 2 ihmistä uimassa. Eikö voi katsoa tilanteen mukaan kun siellä kopissa kuitenkin on useampi ihminen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anniina Valtonen tilittää - Potkut avasivat sanaisen arkun: "Ainut asia elämässä..."
Suosikkimeteorologi ja Puoli seitsemän -ohjelmasta tuttu Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Ylen muutosneu1203734Purraa riepoteltiin kuin märkää rättiä...
...Purra vastaukset olivat pelkkää persujargonia, hermotkin kärähtivät hänellä pari kertaa. Arvosanaksi jäi nolla näistä5753221- 981949
Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."
Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa221434Vaikka pidät minua
Herkkänä ja kilttinä niin tiedät että olen vahvaa tekoa. Vaikka mitä tapahtuisi niin yleensä selviän. Lähes aina. Nyt on501396Nainen, tilanne on nyt tämä
että olen pyristellyt irti vahvoista tunteista sinuun, ja alku on näyttänyt hyvältä. Olisiko viikko jo taisteltu. Vielä821394- 1031193
- 461151
Sheikki Laakso puolustaa poikaansa ja ilmeisesti tunnustaa itse nuorena syyllistyneensä samaan
Perussuomalaisten kansanedustajan Sheikki Laakson poika Nico Laakso on persujen kuntavaaliehdokas Kouvolassa ja aluevaal1251132- 901119