Näytönohjaimen päivityksen jälkeen äänet hävisivät televisiosta, joka on hdmi piuhalla kiinni. Onkohan jossakin joku täppä olemassa mistä äänet saisi palautettua/käyttöön??
Ongelmia äänissä
kysyvä.ja.eksynyt
453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No olethan sinä varmaan ne asetuksesi käynyt jo läpi näyttiksestä ja windowsin äänivalikosta?
Mikä winukka tai linukka kysessä ?? Yleensä laitehallinnan kautta saa tarkistettua onko äänikortti, tai emolevyn integroitu äänipiiri käytössä.
Windows seiskassa: klikkaa hiiren oik. nappulalla tietokone > ominaisuudet > laitehallinta, ja sieltä etsit esim. HD audio laitteen, jossa pitäisi lukea "Tämä laite toimii oikein". (jos siinä lukee: tämä laite ei ole käytössä, klikkaa vaihtoehtoa: "ota laite käyttöön")
Näytönohjaimen päivityksen vai näytönohjaimen ajureiden päivityksen jälkeen?
Jos kyse oli ajureista, niin yleensä riittää että oikea hiirennappi kaiuttimen kuvan päällä, playback devices ja kokeile sieltä eri HDMI-lähteet läpi (valitse defaultiksi esim)
Olen sitä oletuslaitetta vaihdellut edestakaisin, koska välillä käytän kuulokkeita myöskin tässä. Hdmi ei äänikortin oston jälkeen siirtänyt ääniä, mutta sitten yhtäkkiä sitä venkslattua sain sen toimimaan. Lieneekö ajurit kyseessä. Sitten viimeisten päivityksien jälkeen eivät ole toimineet. Harmittavaa. Ikäväkseni myöskin vahvistimeni rikkoontui.