Pysyvä oleskelulupa ja perheselvityslomake

Kummastuttaa

Avopuolisoni haki pysyvää oleskelulupaa, sillä jatkolupa on menossa joidenkin kuukausien päästä vanhaksi. Aikaisemmin hänellä on ollut oleskeluluvan perusteena työskentely täällä, mutta nyt hänelle oli mahdollista hakea lupaa myös perhesiteen perusteella, sillä olemme asuneet yhdessä jo reilusti yli 2 vuoden määräajan.
Pysyvän oleskelulupan hakemuksessa kysyttiin Suomessa oleskelun perustetta. Olimme rastittaneet sekä "työnteko A-luvalla" että "perheside puolisoon". Kun kävimme viemässä hakemuksen, meille sanottiin, että ainoastaan yhden perusteista voi valita. Kysyin, voiko perhesiteen valita perusteeksi, vaikka jatkolupa oli työnteon perusteella myönnetty. Se kuulemma käy.

Minulle, hakijan suomalaiselle puolisolle siis, annettiin täytettäväksi PK2_plus-lomake (http://www.migri.fi/download/15231_PK2_plus_Fi.pdf). Tuo lomake on kuitenkin tarkoitettu niille, joiden puoliso hakee ensimmäistä oleskelulupaansa ja asuu vielä ulkomailla. Puoliso sai ensimmäisen oleskelulupansa jo kauan ennen tapaamistamme ja olemme asuneet koko seurustelumme ajan Suomessa! Siksi kysymykset perhe-elämästä eivät sopineet meidän tilanteeseemme.
Tässä lomakkeessahan on kaksi vaihtoehtoa, joista oli valittava sopiva ja vastattava sen kysymyksiin:

A Olet avioitunut puolisosi kanssa /parisuhteenne on rekisteröity ja olette asuneet ja viettäneet yhteistä perhe-elämää muualla kuin Suomessa
B Olet avioitunut puolisosi kanssa/parisuhteenne on rekisteröity, mutta ette ole asuneet yhdessä ja viettäneet yhteistä perhe- elämää Suomen ulkopuolella

Lisäksi mainitaan, että jos parisuhde on AVOliitto, pitäisi vastata kohdan A kysymyksiin. Eli B koskisi vain avioliittoa/rekisteröityä parisuhdetta. Aloin täyttää kohtaa A:ta, mutta koska puolisoni jo asuu Suomessa, en voinut vastata kysymyksiin kuten "Millä tavoin olette pitäneet yhteyttä sinä aikana, kun sinä olet ollut Suomessa?"
Niinpä kysyin virkailijalta, että mitä kohtia minun pitää täyttää. Hän sitten neuvoi vastaamaan kohdan B:n kysymyksistä niihin, joihin voin vastata ja merkitsemään vielä samaan kohtaan erikseen, että asumme avoliitossa. Vastasin sitten kysymyksiin 1, 2, 3, 7, 8, 9 ja 10. Jätin sitten vastaamatta kysymyksiin, kuten "Oletko tavannut puolisoasi avioliiton solmimisen jälkeen?", koska eihän tuo nyt koske millään tavalla meitä... Niin kuin ei koko B-kohta muutenkaan, sillä onhan se tarkoitettu naimisissa oleville pariskunnille, jotka eivät ole asuneet yhdessä.

Tuntuu oudolta, että minua pyydettiin täyttämään tuo lomake, ja jäinkin miettimään, että menikö tämä nyt niin kuin pitikin? Vai onko tuo ainoa perheselvityslomake mikä on olemassa ja siksi minun piti täyttää se edes jotenkin?

Se oli myös meille uutta, että kuulemma Suomen kansalaisen puolisolta ei vaadita selvitystä toimeentulosta. Annoimme kuitenkin varmuuden vuoksi liitteeksi puolisoni palkkatodistuksen, jossa näkyy työsuhteen alkamispäivä, tämän ja edellisen vuoden tulot, veroprosentti jne... Nyt toivon, että olisimme sittenkin tehneet hakemuksen työnteon perusteella!

Voiko olla, että ollaan nyt täytetty hakemukset väärin (vaikka tehtiin niin kuin neuvottiin) ja pysyvää oleskelulupaa ei myönnetä? Kaikki pysyvän oleskelulupan edellytykset täyttyy ja mitään oikeaa syytä luvan eväämiselle ei ole.

2

1604

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuuntunut

      Jos jonkinlaista kaavaketta maahanmuuttovirastoon lähettäneenä, olen sitä mieltä ettei niistä mitään tolkkua ja varsinkaan päätöksistä saa. Suomen kansalaisen puolison toimeentulolla ei ole väliä, koska aviopuolisot ovat elatusvelvollisia toisilleen. Tuo hakemusten jättäminen myös maksaa ja niitähän on erihintaisia, puhelimessa esim. kerrottiin perhesiteen perusteella olevan halvempi kuin työn, mutta toisin kuitenkin kävi about 500€ kuitenkin meni.

    • Lamanamana

      Hyvä tilanne teillä ja oleskelupa jotain kautta varmastikin myönnetään. Meillä taas maahanmuuttovirasto on tehnyt elämän vaikeaksi. Mies on saanut täysin mielivaltaisia ja virheellisiä päätöksiä ja joutunut niistä jatkuvasti valittamaan. Joillakin virkailijoilla siellä on ilmeisesti suunnaton halu käyttää valtaa ja päteä. Selvästikin aistittavissa on kiusanteko ja halu tehdä ihmisen elämä mahdollisimman vaikeaksi. Nyt ovat sitten sitä mieltä, ettei lapsen, joka muuten on alle vuoden ikäinen ja vanhemman välinen yhteydenpito mitenkään kärsi, kun isä poistetaan maahan jonka kansalainen on. Olen tässä nyt sitten miettinyt miten tuo yhteydenpito tapahtuu, kun ei vauvasta vielä oikein ole edes skypettelemään. Onko ideoita? Minulla itselläni ei olisi varaa matkusteluun, enkä oikein tiedä minkälaisiin olosuhteisiin isä joutuu jos hänet sinne lähdetään kuljettamaan. Olen nyt kuitenkin harkinnut asuntoni alivuokraamista jollekin ja passin hankkimista vauvalle, jos tässä kuitenkin itsekin vaihtaisin maisemia. Emme me tosin varmaankaan isän kotimaassa voi elää, mutta ehkä jollain keinoin samalla mantereella. Kaipa ne kelan tuet siellä elämiseen riittää jos laitan kaikki säästöni matkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1858
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe