mastopatia?

mastopatiaako

Millaisia ovat mastopatian oireet? Minulla on ihan teini-iästä lähtien ollut kipeät rinnat ennen kuukautisia. Olen pian 20v. Vasen rinta kipuilee enemmän ja se on isompi kuin oikea. Varsinkin tämän rinnan ulkosyrjä on kipeä ennen kuukautisia ja siinä tuntuu olevan valtava turvonnut kasa rintakudosta. Oikeassa rinnassa sama juttu mutta kudos on hiukan pehmeämpää ja patteja vähemmän. Vasen rinta on täynnä patteja. Oikea rinta kipuilee vain jos siihen koskee mutta vasen on kipeä suurimman osan kierron ajasta. Vasemmasta rinnasta tulee joskus nestettä tosin joskus on tullut oikeastakin tosin siitä on tullut harvemmin. Mitä mastopatia oikeastaan on ja miten sitä voi hoitaa?

2

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mastopaatiako

      Niin ja lisäisin vielä että e ttä ee ttä eet tä eett ä ettää

    • Anonyymi

      Mistä ihmeestä voi erotraa mastopatian ja rintasyöpäkyhmyn?? Huomasin eilen oikeassa rinnassa jotain kovaa muhkuraista kudosta ja oon kauhuissani. Ikää 31 v. Menkkoja odottelen alkavaksi, niin en tiedä pitäisikö katsoa pieneneekö toi löydös kun ne on ohi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      260
      4172
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      114
      2241
    3. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      52
      2207
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2167
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      125
      2118
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      75
      1812
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      173
      1799
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      394
      1276
    9. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1174
    10. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      36
      1130
    Aihe