Iskias?!!?!

wertuers

Hei! Olen 17-vuotias poika. Minulla on sellainen ongelma Kun painan pottuvarvastani maata kohti, niin tuntuu siltä että maassa on jonkinlainen kuoppa tai varpaassa on vaikka ei siinä tietenkään ole. Välillä tulee suonenvetoja kun venyttelee.

Onko tällä mitään yhteyttä iskiakseen? Siis kyllä tiedän että minulla on iskias mutta johtuuko tuosta ettei kyseessä olisi mitään vakavaa?

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!

      Jos pottuvarpaasi ei haittaa jokapäiväistä elämää, esimerkiksi koulunkäyntiä, harrastuksia tai liikuntaa, niin ei syytä huoleen! Voit jatkaa elämääsi tavanomaiseen tapaan. Venyttelyllä ja liikunnalla voit huolehtia itsestäsi sekä kehostasi.

      Normaalia liikkumista vaikeuttavat kunnolliset selkä - tai jalkakivut ovat oire, joka kannattaa tarkistuttaa lääkärin luona.

      Tsemppiä!

    • Iskias vaiva esiintyy yleensä joko reidessä, pakarassa tai alaselässä. Sieltä säteilevä kipu voi heijastua muualle kehoon kuten pohkeeseen tai ylemmäs selkään. Iskiaskipu voi pahimmillaan invalisoida henkilön täysin vuoteeseen useiksi päiviksi. Siihen on olemassa lääkitystä mutta kivun väistyttyä kannattaa keskustella hyvän hierojan kanssa asiasta ja kysyä mitä vaivan estämiseksi voisi tehdä. Toinen vaihtoehto on että otat yhteyttä kansanparantajaa / kalevalaiseen jäsenkorjaajaan jolta voit kysyä asiasta myös.
      Suonenvetoihin ennen vanhaan käytettiin ruokasuolaa esim kaatamalla märkä sormenpää suolaan ja sormi suuhun. Nykyään käytetään magnesium tabletteja joita saa apteekista ilman reseptiä.
      Oletan vaivasi olevan enemmän jotain lihaksen tuntohermoista johtuvaa oireilua kuin iskiasta. Ehkä joku pieni hermo jossain puristuksessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7453
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4734
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4688
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      76
      4158
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4150
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3082
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      68
      2786
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1970
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe