Koivikko-kodin kohtalo

ihmetyttttää

22

3283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VastustanKoivikkoa

      Allekirjoittaisin Koivikko-kodin lakkautusta vaativan adressin. Kyllä se "koti" on verovarojen tuhlausta.

    • Kokoomusnuori

      Kuoleman sairaat eivät varsinaisesti ole yhteis kunnalle niitä kaikkein tehokkaimpia ihmisiä joten miksi kannattaisin tuollaista. Jokainen on oman onnensa seppä.

      • kokoomusvanha

        Melko moni kuolemansairas on verotuksen muodossa yhteiskunnalle hyvinkin tuottoisa eläessään.

        Tässäkin pätee lause "lypsävää lehmää ei kannata tappaa".


    • Tasa-arvo

      Suomessa kuolee n. 50 000 ihmistä vuodessa. Suurin osa terveyskeskusten vuodeosastolla, kotona ns. kotisairaanhoidossa tai äkillisesti ihan missä vain. Vain hyvin harvat kuolevat ns. saattohoitokodeissa. Saattohoidosta on annettu valtakunnalliset ohjeet kunnille. Minusta ei pidä verovaroin tarjota jotain spesiaalia vain äärimmäisen pienelle joukolle. Jos haluaa tällaiseen hakeutua, niin sen voi maksaa itse tai sitten siitä pitää tulla kaikille kuoleville mahdollinen palvelu, mutta se tulisi maksamaan moninkertaisesti siihen nähden, miten asiat nyt hoidetaan. Tuollaisten paikkojen vuorokausimaksu on takuuvarmasti useita satoja euroja. Itse toivon, että saan olla ihan kotona ja saisin sinne mahdollisen kipulääkityksen, jos tarvitsen. En kaipaa ympärivuorokautista vierasta ihmistä pitämään kädestä ja keskustelemaan tulevasta lopusta. Olen ollut asian kanssa sinut lapsuudesta lähtien. Minä kuolen, en tiedä koska, mutta se on aivan luonnollista. Minusta se on yksityinen tapahtuma, johon kenenkään ulkopuolisen on puututtava mahdollisimman vähän.

      • HienohelmojenShow

        Näin on.Nykyajan narsistit ja tositeevee pissikset eivät nähtävästi enää osaa kuollakaan omin avuin ilman hirveetä showta ja jotain poskettomia erikoistoiveitaan.


    • ddddDdSSSSS

      Tuonnehan saadaan varmaan pakolaisten vastaanottokeskus. Nyt saisi hyvän tilin kun ostaisi tuon.

    • Antakaa_heidän_lähteä

      En myöskään halua allekirjoittaa tälläistä vetoomusta. Koska kannatan nopeaa, ihmisen itsensä, pyytämää ja sallimaa eutanasiaa. En kannata saattohoitoa, johon kuuluu lähes aina palliatiivinen sedatio(kuolet nukutettuna) Se ei ole rehellistä eutanasiaa. Se on kiduttavaa eutanasiaa. Se on potilaan ja hänen omaistensa vaikean tilanteen pitkittämistä, josta pitää vielä kaikenlisäksi maksaa järkyttäviä summia. Kuka voi edes tietää niin varmasti, mitä kuoleva nukutettu tuntee ja tiedostaa?Tavallisessa sedaatiossa, esim.leikkaus toimenpiteissä jne. Narkkosin aikana olet vain tajuttomuuden tilassa, et tunne kipua. Mutta toisenlaisiakin kokemuksia nukuteltuilta joskus on kuultu. Kuolevatkin voivat ehkä sedation ajan häälyä elämän ja kuoleman rajalla ja haluaisivat jo päästä lähtemään raihinaisesta ruumiistaan. Samaa usein toivovat ja odottavat, tälläistä poislähtöä vieressä katselevat omaiset. Mutta palliatiivisessa sedatiossa, lähtöä tehdään n.3 vrk joskus kauemminkin, koomassa maaten ja ilman ravintoa ja nesteytystä.
      Saattohoidon kannattajilla, kuin myös minulla, on oikeus omaan mielipiteeseen. Mielestäni kuolemaa ei pitäisi tällä tavalla pitkittää. Eläintenkään kärsimyksiä ei pitkitetä. Miksi sitten ihmisille tehdään näin?

    • 1tätönen

      Kyllä minä todella toivon tuon saattohoitokodin jatkavan. Eutanasian kannattajat saavat tehdä omat päätöksensä omalla kohdallaan, kun heillä tuo aika koittaa.
      Älkää painostako vieraita ihmisiä ottamaan armomurhan, vastoin omaa vakaumustaan tai kun vielä elämänhalua löytyy. Ei vanhoja ihmisiä pidä mennä hävittämään niinkuin tuottamattomaksi tullutta karjaa.

      • Ei_pakkoa

        Vaikka ei ole tietoinen asiasta, silti ei pidä käsittää eutanasiaa ihan väärin. Vaikka eutanasia tulisi lailliseksi. Se ei tarkoita lainkaan sitä, että kaikki kuolemansairaat ja vanhukset pakotettaisiiin valitsemaan eutanasia. Se tulee olemaan vapaaehtoista ja ihmiset voivat itse pyytää sen. Tekemällä siitä kirjallisen sopimuksen, kun ovat vielä jonkilaisissa ruumiin ja sielun voimissa. Sitä paitsi, saattohoidossakaan ei valitettavasti tälläistä elämänhalua kunnioiteta, eikä huomioida. Ellet ala lähtemään muuten, kahden, tai kolmen viikon sisällä, niin he tuskaisen kuolemasi pelossa, nukuttavat sinut odottamaan nopeampaa"helpompaa" kuolemaa. Eikä tähän kysellä edes omaisten mielipidettä. Saattohoitoon tullut on allekirjoittanut hoitosopimuksen, jossa hyväksyy tämänkin toimenpiteen. Olisin halunnut olla omaiseni kanssa silloin, kun tämä sopimus tehtiin. Mutta tästä hetkestähän ei omaiselle ilmoitettu. Se tehtiin hissunkissun.


      • Ymmärretty

        On ymmärretty, ettei vieraita ihmisiä, tai yleensä ketään ole mihinkään painostettu. On ymmärretty, että tässä maassa on mielipidevapaus, myös eutanasian kannattajilla, kuten sitä vastustavillakin.


    • 1tätönen

      Siis selvin sanoin sanoen eutanasiakuolema on sama kuin ulkopuolisen henkilön avustama itsemurha. Itsemurha on vastoin monien ihmisten vakaumusta.
      Japanilaisessa kulttuurissa tietyissä olosuhteissa ihannoitu itsemurhaa ja näköjään myös agressiivisessa islamissa, mutta ei meillä länsimaisessa kulttururssa.

      • allekirjoitin

        Allekirjoitin.

        Kiitän saattohoitokodin henkilöstön antamaa asiantuntevaa hoitoa omaiseni viimeisinä elinkuukausina.


    • EnAllekirjoita

      En varmasti allekirjoita. Koivikko on kaikkea muuta kuin koti. Se on kidutuskammio viimeisiksi elinpäiviksi. Järjetöntä verovarojen tuhlausta. Maksakoot omasta pussistaan oleilunsa, jos joku sellaista tarvitsee. Min ä palkkaan kotiini hoitajan, jos joskus sellaista tarvitsen tai ratkaisen asian muuten ilman kitumisia.

    • Lähtöjarrutusta

      Jotenkin kauheaa maksaa hirveitä summia, siitä että ihmistä makuutetaan ja hoidellaan ihan ns."vihanneksena" muutama päivä ennen kuolemaansa? Onko kukaan lähtenyt saattohoidossa tajuissaan?

      • parkujatkuu

        Nyt sitten Koivikon henkilökunta parkuu, kun paikat on täynnä ja ihmiset joutuu ihan jonotuspaikoille (HäSa 31.10.) Mikään ei näytä kelpaavan hoitomamseleille! Niin tai näin, aina väärinpäin!


    • Eräskokemus

      Minulla erittäin hyvä kokemus Koivikkokodista. Kaikki eivät halua eutanasiaa..

    • Teeppänäin

      Heikko päättelykyky sulla. Hommaa itsellesi aivoproteesi..

    • MinäAinakin

      Jokainen kuolkoon kotonaan!

      • nähtyon

        Minä myös.! mitä järkeä olisi nesteyttää ihmistä joka ei kykene sitä enään hyödyntämään.
        Mutta turhaa on omaisten pettämiseksi pitää nokkamukiakaan yöpöydällä, kun ei potilaan käsi nouse eikä nielemisrefleksi enää toimi.
        Suurta pelleilyä.


      • PäiviRäsänen

        Jumala auttaa aina.


    • Kokemusta.on

      Kuten tässä ketjussakin on esille tullut. Saattohoito on todellakin kuoleman pitkittämistä ja etenkin omaisille, erittäin tuskallista ja lohdutonta luopumisen aikaa ja poislähtevän ja riutuvan omaisensa lähdön seuraamista. Se saattaa olla omaisille jopa tuskallisempaa, kuin itse potilaalle. Viettää, päiviä, jopa viikko, tai kaksi jne. Huoneissa, hoitosänkyjen vierellä. Katsella, kuinka niitä sänkyjä tämän tästä kärrätään huoneista tyhjinä pois, pedattaviksi uusille potilaille, kun entiset on viety sinne perähuoneeseen odottamaan ruumisautoa.

      Ikävin tilanne on silloin, kun potilaat on siinä tilassa, ettei heidän kanssaan voi enää edes keskustella. Omaisesi makaa vain siinä nukutettuna, tavallaan jo poissa tästä maailmasta.
      Mutta kukaan halua lähteä pois, omaisensa viereltä, ennen kuin omainen on vetänyt sen viimeisen henkäyksensä. Joskus käy myös niin, että et aina ole silloin paikalla.
      Poistut vain hetkeksi ja omaisesi on sillävälin jo lähtenyt tästä maailmasta.
      Mutta ennen sitä...
      Siellä sitä sitten viettää aikaansa, poislähtevän kanssa, sekavin ajatuksin.
      Itsekin kovin väsyneenä ja surunmurtamana.

      Tuona aikana näkee saattokodilla monenlaista väkeä. Joskus jopa, muutamia liian hommaansa rutinoituneita hoitajiakin. Siitä huolimatta, että heitä on koulittu välttämään tälläistä työskentelyä. Mutta suurinosa henkilökunnasta on selvästi mukana sydämellään, eikä
      niinkään palkan takia.

      Yksi asia on ainoastaan saattohoidossa ymmärrettävää. Se, että potilas nukutetaan, ettei hän tuntisi niitä loppuvaiheen pahimpia kipuja. Eikä myöskään joutuisi kokemaan kuolemanpelkoa. Tämä lieneekin koko saattohoidon idea ja tarkoitus. Ehkä se on juuri siksi parempi paikka kuolla pois, kuin jonkun sairaalan kolkko huone, tai vanhusten hoitokoti ja niiden kuolemiin rutinoitunut henkilökunta. Sairaaloissa ei anneta aina edes mahdollisuutta olla kuolevan potilaan kanssa loppuun asti. Saati sallittaisiin muitakaan poikkeuksia tilanteen vuoksi.

    • Anonyymi

      Sen verran tylyä ja kylmää kohtelua sain omaisena, että en kannata jatkoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5602
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4217
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      153
      2181
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1916
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      126
      1749
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe