Pakolaisten auttajat, ja muutkin, lukekaa tämä!

RahaJaRakkaus

Suomeen tunkeutuvia elintasopakolaisia voisi verrata "nigerialaiskirjeiden" lähettäjiin. Erona on vain se, että "nigerialaiskirjeen" lähettäjät käyttävät herkkäuskoisia suomalaisia, ja yleensä naisia omasta maastaan käsin. Tässä lyhennelmä tämän päivän Iltalehden uutisesta:
------------------------------------------
Helsingin poliisi on ottanut kiinni ulkomaalaisen henkilön, jonka epäillään huijanneen suomalaiselta nettituttavaltaan lähes 300 000 euroa.

Poliisin mukaan huijausvyyhti sai alkunsa, kun suomalainen nainen tutustui verkon keskustelupalstalla epäiltyyn. Jonkin aikaa kestäneen sähköpostienvaihdon lomassa oli noussut puheeksi, kuinka ulkomaalainen viestien lähettäjä tarvitsi rahallista tukea. Hyvää tarkoittanut suomalainen siirsi miellyttävältä vaikuttaneelle epäillylle rahaa, jota tämä tarvitsi elämänsä tueksi aina eri verukkeilla.

Pyydetyt rahasummat alkoivat jossain vaiheessa kasvaa. Samalla myös rahaa lähettävän naisen epäilykset alkoivat herätä ja ilmoitti asiasta poliisille.

"Uhrien" taloudelliset tappiot ovat saattaneet nousta mittaviksi. Viimeaikaiset huijaussummat ovat olleet eri uhreilla muun muassa 150 000, 170 000, ja 200 000 euroa, sekä nyt viimeisimmäksi lähes 300 000 euroa.

Järkiperäisesti ajatellen harvempi jos kukaan menisi lankaan ja lähtisi lähettämään rahaa hatarin perustein täysin tuntemattomalle ihmiselle. Ovelimmat nettihuijarit vetoavat kuitenkin taidokkaasti uhrien inhimillisyyteen ja yrittävät saada viestin vastaanottajan samaistumaan, ihastumaan tai jopa rakastumaan heihin.

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etheth

      Tuo ei nyt nyt kuulu ollenkaan tälle palstalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      225
      5931
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      113
      5777
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      216
      4842
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4138
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4067
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3723
    7. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      21
      3399
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      26
      1771
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1720
    Aihe