Mitä pitää ottaa huomioon ku haluais vuokrata omakotitalon?!
Eli pitääkö itse hommata roskien viejä ja ite maksaa?
Pitääkö ite maksaa nuohooja ja likavesikaivon tyhjennys?
Oisko jotain muuta mitä ei nyt tuu mieleen?
omakotitalossa vuokralaisena?
2
50
Vastaukset
- rane2
Nuo kaikki SOPIMUSASIOITA eli mitä vuokrasopimuksessa lukee, nuo mainitsemasi n.200-300e vuodessa, paikkakuntaisia eroja hinnoissa PALJON, ota paikkakunnalta hintatiedot.
- OmaRauha
Periaatteessa pitää eli riippuu vuokrasopimuksesta. Vesi-, sähkö-, jäte- ja vakuutusmaksu. Vesimaksuun sisältyy aina puhdas/likainen vesi, jäteauto vaihtaa roskiksen jne. Meillä sadan neliön asunnossa n. 350/kk. Toki vaihtelee vuodenaikojen mukaan. Lisäksi puut? Tietty vuokranantajan kanssa voi sopia asioista. Jos vuokranantaja maksaa esim. jäte/vesi/vakuudet, niin silloinhan vuokra on myös sen verran korkeampi. Usein kerrostalossahan vuokraan sisältyy esim. vesimaksu ja vuokra pitää myös sisällään talon siivous yms. korjaus tms. kulut. Vuokranantajalta saat varmasti tietoosi vuosittaiset kulut. Niin ja tietty vielä kiinteistövero, meillä se on siinä 250/vuosi. Eli kun ynnäät kaikki kulut edelliseltä vuodelta ja jaat 12, niin saat kululukeman kk:tta kohti, siis noin ja tähän päälle vielä vuokra. Tai sovit vuokranantajan kanssa, että kulut sisältyvät vuokraan. Paitsi sähköä, koska sehän on kulutuksen mukaan. Me maksamme n. 1500 - 2000 vuodessa, riippuen käytöstä ja paljonko jaksamme lämmittää varaavaa takkaa. Nytkin on tosi tosi lämmintä eli tommoset 24 astetta muutaman tunnin ja huomenna n. 20 - 21 ja iltaa kohden viilenee vielä. Sitten jos laitan pattereita (suora sähköl) enemmän päälle, nousee sähkölasku, mutta jos laitan pökköä pesään, niin pysyy kohtuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374