Suomi pyrkii kyberturvallisuuden kärkimaaksi. Pieni maa saattaisi päästä tavoitteeseen saranapuolelta. Kyberrikosten suorittamisesta pitäisi tehdä kansalaistaito ohjelmoinnin tapaan. Kun osaa rikoksen alkeet, ymmärtää myös riskit ja suojautumisen tarpeen sekä osaa varautua uusiin tekotapoihin. Varsinkin asioiden internetin eteneminen voi muuten kasvattaa rikosavaruuden hallitsemattomaksi.
Alan yrityksillä ja oppilaitoksilla on suljettuja testiympäristöjä ja laboratorioita. Vastaavia testiympäristöjä pitäisi perustaa avoimesti kaikkien kokeiltavaksi. Selvästi tunnistettava testiportaali, jonka alta löytyvät testattavat järjestelmät. Fyysisiä laitteita kuten maksupäätteitä voisi hakkeroida valvotuissa julkisissa tiloissa. Yleisesti tunnetut hyökkäysmenetelmät ja -työkalut ohjeineen julkistetaan. Testiportaalin ympärille voisi rakentaa alan palveluja ja muuta liiketoimintaa kattavasti.
Testiympäristössä ei ole lainkaan liikennettä, joten kaikki aktiivisuus on hyökkäystä ja siten helpompi havaita. Jos tarvitaan testiliikennettä, sen simuloi robotti ja se on helppo suodattaa pois muusta liikenteestä. Hyökkäys voidaan kohdistaa halutulle alueelle antamalla haastetehtäviä. Onnistunut hyökkäys voi vaatia uuden menetelmän tai työkalun kehittämistä sekä jälkien peittämistä. Erityisesti näiden luulisi kiinnostavan alan yrityksiä.
Toiminnan on oltava avointa. Testirikosten kohteeksi joutuneet yritykset julkistavat tapauksia ja palkitsevat tekijöitä näkyvästi. Luottamus yritykseen ja sen järjestelmiin kasvaa avoimuuden myötä. Kiinnostus hyökätä yrityksen oikeaan järjestelmään laskee ja rikolliset valitsevat vähemmän testattuja järjestelmiä. Hyökkäyksistä vaikenevaa yritystä aletaan pitää epäluotettavana. Ehdottoman varmoihin järjestelmiin uskoo tulevaisuudessa yhä harvempi.
Kyberrikosten testiympäristö
1
283
Vastaukset
Tähän kriittinen täydennys:
Testiportaali on yleisessä verkossa. En tarkoita virusten ja muiden haittaohjelmien opettamista tai käyttöä.
Vertaan ajatustani tietokonepeleissä huijaamiseen. Systeemiä mitenkään vahingoittamatta saadaan sovellus toimimaan ennakoimattomalla tavalla. Juuri näitä temppuja haen.
Esimerkiksi otan Bitcoinin murtamisen. En voi mitenkään uskoa, että se on mahdotonta. Valuuttaa ei ehkä voi varastaa itselleen, mutta varmennuskirjaukset pystyy ehkä sekoittamaan. Nehän ovat avoimesti verkossa, tosin salattuina. Varmennuksista tulee heti mieleen analogia dna-koodiin tai kvanttiteoriaan. Poikkitieteellinen asiantuntijaryhmä saattaisi Bitcoinin kaataa. Vastaavan virtuaalivaluutan tai muun varmenteen kehittäjä voisi laittaa testin avoimesti verkkoon, koska tosiaineistokin olisi siellä kaikkien nähtävillä.
Lopuksi pahan ajatukseni muusa eli asioiden internet. Mitä tapahtuu, kun yhä enemmän laitteita kommunikoi keskenään verkossa? Valmistajat ovat sekalaista seurakuntaa. Hintakilpailun paineessa turvallisuuteen ei voida panostaa riittävästi. Ja kuka osaa ennakoida eri laitteiden yhteisvaikutuksia? Välttämättä ei tarvita rikollisiakaan asioita sotkemaan, ongelmia voi ilmetä riittävästi ilmankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2151449- 961286
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan41088Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171076Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86900Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.61852- 32840
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37778Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii45770