Suositelkaapas minulle jotain hyviä kirjoja kun on jo tietyt kirjasarjat luettuna. Luettelenpa nuo sarjat niin tiedätte vähän makuni..
Dean R Koontz
Stephen King
Patricia Cornwell
Marion Bradley-Zimmer
Robin Cook
Michael Palmer
Eli jännitystä lääketieteellisellä maustettuna ja kauhut yliluonnolliset.
Fantasiasta en ole kiinnostunut.
Dean R Koontz
Stephen King
Patricia Cornwell
Marion Bradley-Zimmer
Robin Cook
Michael Palmer
Eli jännitystä lääketieteellisellä maustettuna ja kauhut yliluonnolliset.
Fantasiasta en ole kiinnostunut.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sitten kun lääketiede ei enää niin hirveesti kiinnosta niin H. Mankell tossa naapurissa on semmosen realistisen jännitys- ja yhteiskuntakriittisen kirjallisuuden kärki tällä hetkellä. Rohkenen suositella. Ilmestymisjärjestystä kannattaa seurata niin komisario Wallanderin perhekuviot hahmottuu helpommin.
ovat olleet omia suosikkejani noiden sinun suosikkiesi lisäksi;) hyvä maku sinulla
Tess Gerritsenin romaanit ovat todella hyviä- kannattaa kokeilla! Ridley Pearsonin "Enkelintekijä" on myös lukemisen arvoinen kirja, joka kertoo laittomasta sisäelinkaupasta. Lisäksi Elise Titlen romaani "Romeo" kannattaa lukea, vaikka se ei lääketiedettä varsinaisesti käsittelekään. Kirja oli niin hyvä, että minun piti lukea se kerralla loppuun :)
...Jouko Raivion Yövuoro, josta tehty tv-sarja alkaa tammikuussa kakkosella...
...Tosin sairaalaelämää hiukan kokeneena muutama seikka kyseisessä romaanissa pisti hymyilyttämään.
Aika samalla linjalla olet kuin minä... Oletko Tess Gerritseniä lukenut? Kirjoittaa vähän R.Cookin tapaisia lääkärijännäreitä. Varsinkin Painoton tila oli mahtava!
Åsa Nilsonnen "Pisara punaista verta" tapahtuu tukholmalaisessa sairaalassa, Kathy Reichsin kirjat muistuttavat kovasti Patricia Cornwellia. Danuta Reah on muuten vain mukava naiskirjailija.
Olin aivan unohtaa kirjailijan nimeltä Leah Robinson. Kelpo jännitystarinoita, varsin yllätykselliset juonet, lääkärimiljöö. Tosin kummastelen paria seikkaa kirjassa, jossa syötiin tappavia sieniä.
Lääkärikirjallisuuden henkinen isä: A. J. Cronin. Hänelle kaikki perässähiihtäjät ovat velkaa. Myös muita elämän alueita sivuavaa tuotantoa löytyy, esimerkiksi hiilikaivos- tai kartanoromantiikan ystäville.
Cronin, Archibald Joseph
SISÄRENGAS
Cronin, Archibald Joseph
TOHTORI FINLAY ETSII ONNEAAN
Cronin, Archibald Joseph
YÖVUORO
Cronin, Archibald Joseph
LÄÄKÄRINLAUKKU
Cronin, Archibald Joseph
Tohtori Murrayn tehtävä
Cronin, Archibald Joseph
KIERTO PÄÄTTYY, TOHTORI CARROLL
Anne Rice. Suomeksi on saatavilla Veren vangit -trilogia, muuta tuotantoa myy suurimmat kirjakauppaketjut englanniksi ja yleensä pokkareina.
Kirjat vilisee ihania, sympaattisia vampyyreja, noitia ja henkiä... =)
Itse olen lukenut aika paljon noita ja niistä scifin suuntaan kaikkea mahdollista. Voisin suositella Reijo Mäen ja Ilkka Remeksen kirjoja. Ja ehkä myös Tom Clancyä (Jack Ryan -sarja) jos teknojännärit kiinnostava...