Piispa sanoo pakanuuden palanneen: Joogaa ja vuorikristallia tungetaan päiväkoteihin
Verkkouutiset -
Mikkelin piispa Seppo Häkkisen mielestä kristillisyyttä ajetaan ulos Suomesta.
Evankelisluterilaisen kirkon piispa Seppo Häkkinen on julkaissut Facebook-sivullaan puheensa, jonka hän piti Kirkon kasvatuksen ja perheasiain toimikunnassa.
– Virren veisaaminen, ruokarukous ja ylipäänsä kristillinen kasvatus kirvoittavat valituksia viranomaisille. Sen sijaan mindfullness, vuorikristallin näkeminen ja lapsijooga sopivat hyvin. Hindulaisuus tai buddhalaisuus ei näytä haittaavan lainkaan. Risti seinällä on sopimaton, mutta uushenkisyyteen liittyvä vuorikristalli sopii mainiosti, piispa kuvailee nykyaikaa.
Hänen mukaansa esiintyy jatkuvasti mielipiteitä, joiden mukaan uskontokasvatus joutaa POIS varhaiskasvatuksesta ja kouluopetuksesta. Erityisesti uskonnon harjoittaminen tuntuu olevan pahasta ja kristilliset symbolit halutaan häivyttää.
– Samanaikaisesti on mielenkiintoista havaita, että uskonto tunkee kasvatukseen toisesta ovesta, jopa paraatiovesta. Lapsille on tarjolla joogaa ja onpa olemassa lapsijoogaohjaajan koulutusta kaikkine chakra- ja energiaharjoituksineen. Hindulaisuus ei tunnu tässä kasvattajaa haittaavan, Seppo Häkkinen kirjoittaa.
Hän esittelee buddhalaiseen meditaatioon linkittyvän tietoisuus- ja tunnetaitojen opetuksen, mindfullnessin, levittämistä jopa päiväkoti-ikäisille lapsille. Lasten tunnit huipentuvat vuorikristallin näkemiseen.
– Yksinkertaistaen ja kärjistäen voi todeta, että risti seinällä näyttäytyy epäsopivana, sen sijaan uushenkisyyteen liittyvä vuorikristalli sopii aivan mainiosti. Käsien ristiminen on kiellettyä, sen sijaan kämmenien vieminen vastakkain rinnan korkeudelle buddhalaiseen tapaan on hyväksyttyä ja eksoottista.
– Näin pakanuus tekee paluuta maahamme, jota kristillinen usko on hapattanut jo yli 850 vuoden ajan. Tähän tosiasiaan emme ole kirkossamme riittävästi havahtuneet, Häkkinen sanoo.
Piispa Häkkisen mukaan kristittyjen ei tule suostua "negatiivisen uskonnonvapauden" ylikorostumiseen.
– Nyt on ymmärrettävä, että elämme maassamme lähetystilanteessa, jossa itsestäänselvyyksiä ei enää ole.
Evankeliumia maahantulijoille
Kotimaa-lehdessä piispa Seppo Häkkinen sanoo, että maahanmuuttajilta ei pidä pimittää evankeliumia.
Hän sanoo toivovansa, että "olisimme nykyistä rohkeampia kertomaan uskostamme ja julistamaan evankeliumia myös sanoin".
– Lähetyskäsky on voimassa myös maahanmuuttajia kohdattaessa. ...Kristuksesta todistaminen sanoin ja teoin kuuluu kristinuskon perustehtävään. Tässä ei ole eroa siinä, onko kyse suomalaisesta tai ulkomaalaisesta, kotimaasta tai ulkomaista.
– Vaarana on yhtäältä se, että olemme ylivarovaisia. Silloin sanoma Jeesuksesta työnnetään piiloon. Toisaalta vaarana on se, että Kristuksesta todistamisesta tulee käännyttämistä ja tapahtuu kaikenlaisia ylilyöntejä, piispa toteaa.
LASTEN AIVOPESU PÄIVÄKODEISSA
ARVOMAAILMANVÄÄRISTYS
1
324
Vastaukset
- kuka_poltti_noidat
No jos tähän asti aivopesua on hoitanut irkko niin onko sillä nyt sitten merkitystä jos saman tekee joku muu.
Eikö pitäisi keskustella siitä, että miten se aivopesun saisi kokonaan pois?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739