Teitäkin on nyt varoitettu:
Kiireettömiä leikkauksia voidaan jättää tekemättä, jos potilas tupakoi. Myös ylipaino voi estää tiettyjä ortopedisiä leikkauksia.
http://yle.fi/uutiset/tupakointi_tai_ylipaino_voi_estaa_kiireettoman_leikkauksen__perusteltu_tiukennus_vai_yksityisasiaan_puuttumista/8418875?ref=leiki-uu
Kiireettömiä leikkauksia voidaan jättää tekemättä, jos potilas tupakoi. Myös ylipaino voi estää tiettyjä ortopedisiä leikkauksia.
http://yle.fi/uutiset/tupakointi_tai_ylipaino_voi_estaa_kiireettoman_leikkauksen__perusteltu_tiukennus_vai_yksityisasiaan_puuttumista/8418875?ref=leiki-uu
Vastaukset 9
Vanhimmat
Töölön SRS leikkauksia tekevät lääkärit on käyttänyt näitä rajoituksia jo pitkään. Tupakointi pitää lopettaa ettei leikkaustulos pilaannu ja ylipainoa laihduttaa pois riskien pienentämiseksi.
lääkärit sitä pystyvät valvomaan, että polttaako joku vai ei? Eivät niin millään. Pilaantuuko leikkaushoito ja alkaa haisemaan homeelta, jos potilas tupakoi
Leikkaushoito ei pilaannu tai ala haisemaan homeelta sen sijaan tupakoitsija ei välttämättä selviä hengissä leikkauksesta. Tupakointi hidastaa haavojen parantumista ja nostaa veritulppariskiä eli jos leikkauksen komplikaatioihin ei kuole saattaa toipuminen olla vaikeata ja hidasta. Se tupakoiko henkilö vai ei, ei kiinnosta lääkäriä muuten kuin riskien kannalta. Häntä ei myöskään kiinnosta valehteleeko potilas. Jos potilas on ilmoittanut että ei tupakoi häntä uskotaan mutta sitten riskien toteutuessa on turha syyttää lääkäriä hoitovirheestä.
Muuten, tupakoitsijan hajuaisti on usein niin tuhoutunut, että hänelle voi olla uutinen kuulla, että tupakoitsija on kyllä hyvin helppo haistaa.
Tupakoitsijan pintaverenkierto on heikentynyt jolloin erityisesti plastiikkakirurgisten haavojen parhain hoitotulos heikkenee. Kyllähän leikkaushaavat paranee, mutta ei niin hyvin ja nopeasti kuin tupakoimattomalla.
Tuo ylipainohomma on tiedossa, ainakin jo vuosia lääkärit on kieltäytyneet tekemästä ftm-mastektomiaa, jos painoindeksi on yli 30, vai oliko se 32.
vaikuttaa leikkaukseen? Tekeväthän kirurgit paljonkin leikkauksia ylipainoisille ihmisille.
Ylipaino on rasite verenkierrolle ja nostaa siten komplikaatioriskiä. Vaginoplastiaa ei lasketa henkeäsäästäväksi leikkaukseksi mikä vaikuttaa asiaan, leikkaamattajättämispäätös annetaan, jos ylipainon tuoma riski on suuri vs. leikkauksen tuoma hyöty. Leikkaus on myös suuri mikä vaikuttaa edelleen verekkyyteen ja jälleen taas komplikaatioriskiin.
Inhottavaa kun ne lääkärit ihan oikeasti miettivät riskejä eivätkä halua vain kiusata?
paljonkin leikkauksia joilla ei ole tarkoitus pelastaa potilaan henkeä. Miten ne leikkaukset voidaan tehdä ylipainoiselle?
Niissäkin harkitaan perusteellisesti voidaanko leikkaus tehdä ja mitä riskejä aiheutuu.