Ihmishengillä leikitään sairaaloissa

http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/10/27/sairaalan-laitteet-hakkerien-armoilla/201514008/66

Jonkun mielestä on ollut hyvä idea pistää sairaalan turvallisuuskriittiset laitteet nettiin.

Tätä se ihmishengistä piittaamattomuus teettää. Asioista vastaavat eivät tiedä mitään, eivät siis edes sitä mikä kuuluu yleissivistykseen, turvallisuuskriittisistä järjestelmistä. Eivätkä varsinkaan halua oppia. Eri mieltä olevat leimataan hysteerikoiksi tai Linux-hihhuleiksi.

Jutussa sanotaan, ettei ongelma koske Suomea. Tämä on kuultu ennenkin, mutta ainakin meidän mielisairaalan uskollinen sähköshokkikone on visusti eristetty julkisista verkoista!

9

187

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas_se_tubutin_tuhoo

      Mitäs jos ne irrotettaisiin netistä, mutta sitten joku työntekijöistä tökkäisi mokkulansa koneeseen, kun oli "pakko päästä nettiin".....?
      Linuksillahan se ei todellakaan onnistuisi ihan noin vain.......†

      • Jos sinä et osaa Windowsilla estää vieraiden laitteiden kytkemistä, niin se ei tokikaan ole mikään uutinen, olethan sinä tuonut palstalla esille näitä ultra-osaamattomuuksiasi jo vuosia.............†


      • säälittävä-kari

        Sinä kari tökkäät mokkulaa irti, aina päivitysten aikana!


      • Linuks_loputon_kierre

        Linuksilla tökkii lähes kaikki mokkulayhteydet ja jos vähänkin tekee jotain muutoksia koneeseen, mokkulayhteys loppuu kuin seinään.....†
        Ja taas uudelleen asennus.....†
        Kierre on lähes loputon linukseilla....†


      • Kari-tuhoo
        Linuks_loputon_kierre kirjoitti:

        Linuksilla tökkii lähes kaikki mokkulayhteydet ja jos vähänkin tekee jotain muutoksia koneeseen, mokkulayhteys loppuu kuin seinään.....†
        Ja taas uudelleen asennus.....†
        Kierre on lähes loputon linukseilla....†

        Niin, jos tulee muutos koneeseen (mokkula vedetään irti), yhteys tietysti katkeaa. Tällöin mokkula täytyy asentaa uudestaan tökkäämällä se takaisin usb-porttiin. Jos siis enää millään muinaismuistomokkuloilla viitsii pelata, puhelin ajaa saman.


    • ms_helppo_nakki

      Missä windows, siellä laitteet alttiina hakkereille.

    • WinEutanasiaa

      Eutanasia on kielletty Suomessa mutta voihan sitä sen sijaan pyytää tulla kytketyksi windows koneeseen. Ei siinä kauaa joudu kärvistelemään kun henki lähtee.

    • OikeastiOngelmana

      On se että hoitovirheet tappaa.

    • paperitukos_näkyy

      Sairaaloiden ja terveyskeskusten tulisikin ilmoittaa selvästi: tämä sairaala (terveyskeskus) on Windows vapaa vyöhyke. Ja ensihoitohenkilöstöä pitäisi valmentaa siten, että eivät kuljeta potilaita Windowsia käyttäviin sairaaloihin.

      Eräs kokemukseni on tälläinen, vastaanottoaikani viivästyi kun etsivät tutkimushuonetta jossa olisi ollut toimiva tietokone. Lopulta sellainen tutkimushuone löytyi ja potilaan tutkimus pääsi käyntiin.

      Terveydenhoitojärjestelmän tietokoneohjelmistot ovat todella syvältä. Toivoisi noiden suunnittelijoiden itsensä joutuvan tilanteeseen jossa etsittäisiin toimivaa tietokonetta. Ja hoitohenkilöstön ajasta suurin osa menee näytön tuijottamiseen ja potilas vaan odottaa jotain tapahtuvan.
      Monesti saa kuulla, nyt emme vaan saa näkyviin röntgenkuvia tai labratuloksia koska potilastietojärjestelmä ei niitä nyt löydä. Kun vanhempia tietoja ei löydy sitten hoitokin on pelkkää "mutu" arvailua. Ja paperitulosteita on turha odotella koska tavallisimmin tulostimessa on paperitukos jonka selvitykseen ei riitä aikaa. (tai taito ei riitä eikä sitä kehdata näyttää)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1692
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      149
      1130
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      631
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      617
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      520
    Aihe