http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/10/27/sairaalan-laitteet-hakkerien-armoilla/201514008/66
Jonkun mielestä on ollut hyvä idea pistää sairaalan turvallisuuskriittiset laitteet nettiin.
Tätä se ihmishengistä piittaamattomuus teettää. Asioista vastaavat eivät tiedä mitään, eivät siis edes sitä mikä kuuluu yleissivistykseen, turvallisuuskriittisistä järjestelmistä. Eivätkä varsinkaan halua oppia. Eri mieltä olevat leimataan hysteerikoiksi tai Linux-hihhuleiksi.
Jutussa sanotaan, ettei ongelma koske Suomea. Tämä on kuultu ennenkin, mutta ainakin meidän mielisairaalan uskollinen sähköshokkikone on visusti eristetty julkisista verkoista!
Ihmishengillä leikitään sairaaloissa
9
102
Vastaukset
- Taas_se_tubutin_tuhoo
Mitäs jos ne irrotettaisiin netistä, mutta sitten joku työntekijöistä tökkäisi mokkulansa koneeseen, kun oli "pakko päästä nettiin".....?
Linuksillahan se ei todellakaan onnistuisi ihan noin vain.......†Jos sinä et osaa Windowsilla estää vieraiden laitteiden kytkemistä, niin se ei tokikaan ole mikään uutinen, olethan sinä tuonut palstalla esille näitä ultra-osaamattomuuksiasi jo vuosia.............†
- säälittävä-kari
Sinä kari tökkäät mokkulaa irti, aina päivitysten aikana!
- Linuks_loputon_kierre
Linuksilla tökkii lähes kaikki mokkulayhteydet ja jos vähänkin tekee jotain muutoksia koneeseen, mokkulayhteys loppuu kuin seinään.....†
Ja taas uudelleen asennus.....†
Kierre on lähes loputon linukseilla....† - Kari-tuhoo
Linuks_loputon_kierre kirjoitti:
Linuksilla tökkii lähes kaikki mokkulayhteydet ja jos vähänkin tekee jotain muutoksia koneeseen, mokkulayhteys loppuu kuin seinään.....†
Ja taas uudelleen asennus.....†
Kierre on lähes loputon linukseilla....†Niin, jos tulee muutos koneeseen (mokkula vedetään irti), yhteys tietysti katkeaa. Tällöin mokkula täytyy asentaa uudestaan tökkäämällä se takaisin usb-porttiin. Jos siis enää millään muinaismuistomokkuloilla viitsii pelata, puhelin ajaa saman.
- ms_helppo_nakki
Missä windows, siellä laitteet alttiina hakkereille.
- WinEutanasiaa
Eutanasia on kielletty Suomessa mutta voihan sitä sen sijaan pyytää tulla kytketyksi windows koneeseen. Ei siinä kauaa joudu kärvistelemään kun henki lähtee.
- OikeastiOngelmana
On se että hoitovirheet tappaa.
- paperitukos_näkyy
Sairaaloiden ja terveyskeskusten tulisikin ilmoittaa selvästi: tämä sairaala (terveyskeskus) on Windows vapaa vyöhyke. Ja ensihoitohenkilöstöä pitäisi valmentaa siten, että eivät kuljeta potilaita Windowsia käyttäviin sairaaloihin.
Eräs kokemukseni on tälläinen, vastaanottoaikani viivästyi kun etsivät tutkimushuonetta jossa olisi ollut toimiva tietokone. Lopulta sellainen tutkimushuone löytyi ja potilaan tutkimus pääsi käyntiin.
Terveydenhoitojärjestelmän tietokoneohjelmistot ovat todella syvältä. Toivoisi noiden suunnittelijoiden itsensä joutuvan tilanteeseen jossa etsittäisiin toimivaa tietokonetta. Ja hoitohenkilöstön ajasta suurin osa menee näytön tuijottamiseen ja potilas vaan odottaa jotain tapahtuvan.
Monesti saa kuulla, nyt emme vaan saa näkyviin röntgenkuvia tai labratuloksia koska potilastietojärjestelmä ei niitä nyt löydä. Kun vanhempia tietoja ei löydy sitten hoitokin on pelkkää "mutu" arvailua. Ja paperitulosteita on turha odotella koska tavallisimmin tulostimessa on paperitukos jonka selvitykseen ei riitä aikaa. (tai taito ei riitä eikä sitä kehdata näyttää)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244312Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702777Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431657Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406- 571340
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206