Muistatteko vielä vanhoja hyviä aikoja?
Dos kehittyi vauhdilla ja Petteri Järvinen kirjoitti n. 1 * v. uuden paksun ohjekirjan komennoista.
Lähes viimeiseen saakka (kunnes käyttöjärjestelmä dos peittyi erilaisten ympäristöjen kuten windows alle ja taakse), uusin versio toimitettiin korpuilla.
Korppuja oli lopulta 20-30 kpl jollen väärin muista.
Ja eka korppu sisälsi käyttöjärjestelmän, jolla kone ensimmäistä kertaa käynnistettiin.
Tuo järjestelmä oli kopioitavissa uudelle korpulle, mutta koska se sisälsi myös piilotiedostoja, tarvittiin tuo /s - tarkenne ilmoittamaan että on tarkoitus kopioida myöskin systeemi :)
Ilman tuota tarkennetta ei taatusti syntynyt uutta käynnistyslevykettä :(
Sama ongelma tulee nyt vastaan yllättävässä paikassa:
Erinäisissä vekottimissa, mm. TomTom Rider 2 navigaattorissa, joka ei toki ole kovinkaan antiikkinen vielä, ja periaatteessa päivitettävissä, on koko käyttöjärjestelmä sd- kortilla.
Minulla olisi tarvetta kopioida tuo kortti, mutta miten sen tekee, kun siinäkin on ihan selvästi piilotiedostoja joita ei saa näkyville ei sitten millään.
Olisi aivan ilmeinen tarve käyttää UBUNTUN komentopäätettä, mutta kun en löydä edes löydä sitä tästä viimeisestä -- siis 14. jotakin -jakelusta, puhumattakaan että tietäisin millä komennolla saisin sd-kortin kopioitua.
Täten pyydän neuvoja ongelmaan.
copy /s tarkenne
8
80
Vastaukset 8
- qwsqwsqsqww
Eikös se sd-kortti ilmesty käynnistimeen taikka Nautiluksen valikkoon ja voit siitä kopsia. Piilotiedostot saa näkyviin Nautiluksen Näytä menusta, taikka painaa Ctrl H.
Komentopääte löytyy valikosta nimillä Pääte, Terminal tai avaa työpöydällä Ctrl Alt T
Tuolla jotain kopioinnista
http://askubuntu.com/questions/227924/sd-card-cloning-using-the-dd-command - cp_
man cp
cp -a kopioi myös pistealkuiset eli ns. piilotiedostot ja alihakemistot.- 9HGqNA3D
cp ei kopioi systeemitiedostoja oikeaan paikkaan.
- cp_
9HGqNA3D kirjoitti:
cp ei kopioi systeemitiedostoja oikeaan paikkaan.
Kyllä CP kopioi. Tietty pitää olla tarkkana, jos linkkejä kopioi... (ln) ja tietysti pitää olla oikeudet tiedostoihin ja hakemistoihin.
Dossissa (mainioin microsoftin tuote, jonka microsoft oli kylläkin ostanut muilta) tämä komento oli dir /ah
Linuxin terminaalissa (tai oikeammin shellissä, jota käytetään terminaalilla) tämä komento on vielä simppelimpi, ls -a
Terminaalin peruskomennoista tiedostojenkäsittelystä (ls, cd, cp, mv, rm, rmdir, cat, file, find, touch...) löytyy useita videotutoriaaleja youtubesta. Ne on varsin helppo maallikonkin opetella ihan tunnissa, tai ainakin niiden peruskäyttö ilman erikoisempia valitsimia.- nzmlznzlzkznzlzlm
"Minulla olisi tarvetta kopioida tuo kortti, "
eikös tähän oikeampi ratkaisu ole dd, eikä cp?
eli kirjoitetaan kortista image:
sudo dd if=/dev/sdX of=tomppa.img bs=1M
ja sitten kirjoitetaan image uudelle kortille:
sudo dd if=tomppa.img of=/dev/sdX bs=1M
ja tuo X löytynee:
sudo fdisk -l
http://www.linux.fi/wiki/DdItse olen havainnut dd:n mahdollisimman epäluotettavaksi tikuille siirtäessä, välillä näyttäisi kopioivan ilman virheitä mutta sitten kun tikkua katsoo, niin siellä on puutaheinää, tai jos kopioi edellä kuvatulla tavalla niin voi yllätyksekseen huomata, että neljän megan tikulta kasimegaiselle kopioidessa kasimegaisesta tikusta tulee neljägigainen tai tiedostojärjestelmä muuten vain särkynyt. Voi tietysti olla että minä olen vain mämmiräpylä....
Asia hoituu tietysti graafisesti painamalla ctrl h ja maalaamalla kaikki ja heittämällä tikulta toiselle, kansiot kopioidessa tulee piilotiedostot mukaan. Jos komentoriviltä tulisi asia hoitaa, niin itse tekisin cp:llä, tikut sisään, oletetaan että lähdetikku on sdc1 ja kohdetikku sdc2
cd /dev/sdc1
cp -avr $(ls -a) /dev/sdc2
Mutta minä tosin teen asiat aina vähän siten kuin ensimmäiseksi mieleen juolahtaa, enempiä optimoimatta. :D Toki tar käy aivan yhtä hyvin, tar pakkaus && tar purku. Tulee piilofilut mukaan kyllä.
- Herätkää2000luvulle
Eikös noista nykyään voi ottaa image kopion ;D
ei tarvita mitään vaikeeta juttua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5851406Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43767Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39477
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432
