Minkä kokoiset lakanat 140 cm leveään vuoteeseen? Käsittääkseni tämän kokoiseen sänkyyn ei hirveästi lakanoita löydy, vaan ne on suunniteltu enemmän 120 cm tai 160 cm leveille sängyille. Mitä kokoluokkaa lakanoiden tulisi siis olla, että ne kävisivät 140 cm sänkyyn?
Minkä kokoiset lakanat 140 cm leveään vuoteeseen?
10
16205
Vastaukset
- rdgjj
Kyllähän siihen voi laittaa tavallisen lakanan kokoa 160 cm. Jos taas haluaa kuminauhalakanan tai ns. muotoonommellun lakanan, niin niitä ei aina löydy oikean kokoisina. Näissä lakanoissa on tärkeää se, että petauspatjan paksuus huomioidaan, koska muuten vetää koko patjan kippuraan, jos liian paksu petari ja nafti lakana.
http://tablet.hm.com/fi/product/97045?article=97045-C&variant=140 - ainakin160
Ainakin 160 cm leveä lakanat sopivat,että saa käännettyä sivuilta patjan alle , pysyy hyvin paikoillaan.
- mistävaan
Kyllä 140 cm lakanoita saa varmaan jokaisesta moisia sänkyjä myyvistä liikkeistä. Ikea, Kodin 1, Anttila ja onhan noita ollut Lidlissäkin toisinaan.
- iiikea
Ikeasta, kaikki ekopuuvillaa ja hinta ei paha- Väreissä löytyy. :)
- onkelmaaaaa
Ai 140 senttiä leveeseen sänkyyn menee 160 senttiä levee lakana?
No menee, ei siinä mitään, jos haluaa sen laittaa, mutta mun laskuoppini mukaan kummallekin sivulle jää taittovaraa 10 senttiä. Se ei paljon lakanaa paikoillaan pitele, vaikka sijauspatjakin olisi mahdollisimman matala.
Kun mulla oli se 140-senttinen sänky, käytin siinä ihan isoja parisängyn lakanoita tai siten laitoin kaksi yhden hengen lakanaa poikittain niin, että pääpuolen lakana tuli osittain alapuolella olevan päälle, pysyi vähän paremmin paikoillaan.
Viimeksi näin Jyskissä 180 senttiä leveitä lakanoita, eipä siinäkään jää taittovaraa kuin 20 cm sivuille, mutta parempi sekin.
Lakanaongelma ei mun mielestä ole niinkään hankala, mutta mistä saada sen kokoiseen sänkyyn sopiva päiväpeitto? Parisängyn peitto on liian leveä, laahaa lattiaa. Yhden hengen sänkyyn menevä päiväpeitto taas on liian kapea. Äidillä kun on tää 140 cm leveä sänky ja nyt pitäisi löytää se päiväpeitto. Ei olekaan niin helppo nakki kuin luulisi. Muutamia olen nähnyt myynnissä, mutta ne on kaikki rumia ja ohkaisia riepuja. Täytyy vain jatkaa etsintää. Yksi vaihtoehto on tietysti se, että kaventaa itse peiton sopivaksi.- Anonyymi
Virosta löysin viimeksi. Ja vielä erittäin hyvän sellaisen.
- Anonyymi
Jos se 160-senttiselle sängylle oleva lakana pysyy 160-senttisessä sängyssä, miksi se ei pysyisi 140-senttisessä sängyssä?
Miksi päiväpeitto sitten "laahaa lattiaa", nyt en ymmärrä tätä "laskuoppia"?
Ei sitä lakanaa laskuopilla sänkyyn laiteta... - Anonyymi
Sinun ei kannata muuttaa pois äitisi helmoista.
Ei ainakaan ennen kuin käsiten "nimellismitta" on sisäistetty. Ei kaupassa myydä 120 ja 160 cm leveitä lakanoita, vaan 120 tai 160 cm leveään vuoteeseen tarkoitettuja lakanoita. Pyydä äitiäsi ostamaan yksi ja mittaamaan sen leveys. Sinun kannattaa pysytellä erossa mittanauhoista, ettet vahingossa kurista itseäsi sellaisella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun ei kannata muuttaa pois äitisi helmoista.
Ei ainakaan ennen kuin käsiten "nimellismitta" on sisäistetty. Ei kaupassa myydä 120 ja 160 cm leveitä lakanoita, vaan 120 tai 160 cm leveään vuoteeseen tarkoitettuja lakanoita. Pyydä äitiäsi ostamaan yksi ja mittaamaan sen leveys. Sinun kannattaa pysytellä erossa mittanauhoista, ettet vahingossa kurista itseäsi sellaisella.Voi härregyd 😂
Edelliselle (tai tämän äidille) tiedoksi, että normaalit aluslakanat myydään todellakin _lakanan_ kokotiedolla, esim. 240x260. Eli esim. 150-senttisen lakanan jos saat pysymään 140 cm leveässä sängyssä, saat olla aika velho.
Ns. muotoonommellut lakanat ovat sitten eri asia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi härregyd 😂
Edelliselle (tai tämän äidille) tiedoksi, että normaalit aluslakanat myydään todellakin _lakanan_ kokotiedolla, esim. 240x260. Eli esim. 150-senttisen lakanan jos saat pysymään 140 cm leveässä sängyssä, saat olla aika velho.
Ns. muotoonommellut lakanat ovat sitten eri asia.Ei kai kukaan enää nykyään käytä "normaaleja" aluslakanoita? Meillä sellaisia ei ole käytetty ainakaan 20 vuoteen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po894501Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi202827Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242694Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441886- 251756
- 1281549
- 1521540
Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin1111481Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2821419Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.941370