TAKAPAJULASSA

Oletteko te omasta mielestänne "takapajulassa"?
24133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

TAKAPAJU
tarkoittaa reen takataplaita yhdistävää yhdistävää sidettä jonka päällä hevosmies yleensä istui.
Hevosmiestä tai yleensä henkilöä/kylää/maata tms/ sanottiin ja vieläkin sanotaan
TAKAPAJUISEKSI
kun hänen asiansa, puheensa, käytöksensä
on ajan kehityksestä jäljessä.
/HU 90 vrt.

Äänestä
  • Takareki, peräreki ei kun etureen pankolla istun ja ohjaksista itte pirän kiinni.

    Äänestä

  • AKKA RATISSA
    - Kun on akka ratissa niin on piru perämiehenä,
    on vanha sanonta. Totossa yritin muiostaa tämän ja huomasin kantapään kautta ettei tämä viisaus enää päde edes hevosen rattailla saati satulassa istuessakaan.

    Äänestä

Kuule aloittaja kun käy tällä palstalla niin tietää heti missä se takapajula on...et silleesti.

Äänestä
  • Voisitko kertoa sen ynnä- tai poislaskulla, prossat löytyy pulon etiketistä

    Äänestä

Mitä kysymys tarkoittaa? Selvennä tarkoitustasi.

Äänestä

Erittäin syrjäisessä paikassa, pitkänmatkan päässä oli Pajulan talo.
Hyvin kävi nimi Taka-Pajula, äidin kanssa käytiin siellä kylässä, lapsesta
matka tuntui vaivalloisen pitkältä.

Äänestä

Kyllä tässä takapajulassa ollaan,
kunto menee alas kuin lehmän häntä,
sydän reistailee,

Äänestä
  • Teitkö elämäntapavalintasi väärin?

    Äänestä

  • Kyllä se elämänkaari on yli puolenvälin, kaartumassa alas, maaliin.
    Sydän on kaiken a ja o, se vaikuttaa siihen missä kunnossa olet, lenkkeilyt on vähän niin ja näin. No, jokaisella omat vaivansa, vaan onhan niitäkin joilla ei mitään, omituisia otuksia. Saisivat liittyä
    Röllin "omituisten otusten kerhoon." Onhan sekin aikahyvä aika maaliin
    saapuessa tuo 70 ja risat. Vaan voittaja on tietysti 100 ja risat, harmi
    vaan ettei sitä voittoa voi enää tuulettaa:-)
    Jälkeenjäävät juo hyvät kaffeet sen kunniaksi, muistelevat, oli se kovaluu, enkat teki.

    Äänestä

  • Kunhankyselen kirjoitti:

    Teitkö elämäntapavalintasi väärin?

    tänään,,,,,

    --
    En valinnu,
    elin, elän suhteelisen pitkän elämän, suhteelisen hyvän elämän,
    en ikinä olisi uskonu eläväni näin vanhaksi,
    -
    mikä kaikkein omituisinta on, sain kaiken mistä nuorena haaveilin,
    -
    - tämä vanhuus vaan on vaikeampi elämänvaihe kuin osasin koskaan kuvitella,
    vanhuus on hyvin raskasta aikaa,
    johtuu siitä, kun fyysiset voimat vääjäämättömästi hiipuu,
    nyt on pieni toivo paremmasta, kun ja jos saa sydämmen tahdistajan,
    toivon ja oletan että se antaa uutta voimaa, ja parempaa jaksamista elää loppuelänän arkea.

    Äänestä

  • Isäni sanoi joskus tuskastuneena " voi p..kele kun sitä on ihminen mätä" äiti sanoi " sittenhän näätte kun tulette vanhaksi". Me lapset
    sanottiin " nii-i, sitten on meidän vuoro".
    Sydämen rytmiongelmia on minullakin SVT synnynnäinen, oikorata.
    Minut jos katetroidaan, eli oikorata poltetaan voi toimenpide epäonnistuessaan vaatia tahdistimen.
    Toivotan onnea sinulle ja minulle sydänjuttujen kanssa.

    Äänestä

  • Vanhuus tuskin on "hyvin raskasta aikaa" jos on terve ja toimintakykyinen. Fyysiset voimavarat eivät hiivu vielä 70 paikkeilla jos on hiukkaakaan osannut / pystynyt / kyennyt panostamaan omaan terveyteensä, sen hoitamiseen ja ylläpitämiseen.

    Mutta ok, pääasia lienee, että on itse tyytyväinen siihen miten oma elämä on mennyt ja sujunut. Siitä huolimatta että loppuelämä voisi alkaa vasta 80 tuolla puolen tai joskus sen jälkeen ...

    Äänestä

  • Suhteellisuusonkäsite kirjoitti:

    Vanhuus tuskin on "hyvin raskasta aikaa" jos on terve ja toimintakykyinen. Fyysiset voimavarat eivät hiivu vielä 70 paikkeilla jos on hiukkaakaan osannut / pystynyt / kyennyt panostamaan omaan terveyteensä, sen hoitamiseen ja ylläpitämiseen.

    Mutta ok, pääasia lienee, että on itse tyytyväinen siihen miten oma elämä on mennyt ja sujunut. Siitä huolimatta että loppuelämä voisi alkaa vasta 80 tuolla puolen tai joskus sen jälkeen ...

    EI se noin yksinkertaista ole pitää itsensä terveenä yli seitenkympisenä,
    on paljon perinnölisiä sairauksia kuten sepelvaltimotauti,olen koko ikäni ollu hyvin liikunnalinen, koko työelämäni aikana ulkoin joka päivä tunninverran töitten päätteeksi,
    olinki hyvin terve kuusvitoseksi asti,
    yllättäin iski sydänkohtaus, joka johti heti ohitusleikkaukseen,
    ohitusleikkauksesta huolimatta olen harrastanu liikuntaa yli kymmenen vuotta edelleen hyvin aktiivisesti,
    siitä huolimatta kunto laskee,
    nyt laitetaan tahdistin,
    toivottavasti voimat palaa ja jaksan taas tehdä esm. kotihommat normaalisti itse,
    nyt en oikein jaksa, joten on pakko lintsata siiteydestä,
    kaikki sukulaiset on kuolleet sydänsairauksiin, joten olen periny huonon fysiikan,
    toisaalataan olen pirteä kun istukselen käsitöitä tehden ja vietän rauhallista elämää,
    mutta en tahdo jäädä paikalleni, tahdon edelleen jaksaa liikkua kuten enneki,

    Äänestä

  • Jos sepelvaltimotauti on suvun rasite, niin pelkkä liikunta ei tietenkään riitä sen 'hoitamiseksi' vaikka hyvästä onkin. Jos on saanut perinnöksi huononlaisen sydänterveyden, niin ainakin koko aikuisiän olisi pitänyt olla tietoinen myös oikean ravinnon merkityksestä aiheeseen.

    Länsimaisen lääketieteen lääkärikuntakin olisi hyvä saada käsittämään ennaltaehkäisyn tarpeellisuus ja oivallisuus sairausaiheissa. Se porukka ei toimi missään asiassa ennen kuin on 'liian myöhäistä' eli ollaan jo vaiheessa, että tarvitaan kalliita toimenpiteitä pitkälle edenneen sairauden tms. tilan hoidossa.

    Terveyttä olisi paljon helpompi ja halvempi hoitaa kuin sairautta, mutta kukaan edes ns. terveydenhoitopuolella ei näytä sitä tajuavan.

    Äänestä

  • Terveydenhoitajakin on ammattinimike.
    Lastenneuvoloissa asia on kenties parhaiten oivallettu kun jo raskausaikana tutkitaan meillä hyvin.
    Äitiyspakkauksia olen itsekin jaellut ja lapsilisäkortteja skannannut
    nuorena 18 wee.

    Äänestä


  • Mitäonennaltaehkäisy kirjoitti:

    Jos sepelvaltimotauti on suvun rasite, niin pelkkä liikunta ei tietenkään riitä sen 'hoitamiseksi' vaikka hyvästä onkin. Jos on saanut perinnöksi huononlaisen sydänterveyden, niin ainakin koko aikuisiän olisi pitänyt olla tietoinen myös oikean ravinnon merkityksestä aiheeseen.

    Länsimaisen lääketieteen lääkärikuntakin olisi hyvä saada käsittämään ennaltaehkäisyn tarpeellisuus ja oivallisuus sairausaiheissa. Se porukka ei toimi missään asiassa ennen kuin on 'liian myöhäistä' eli ollaan jo vaiheessa, että tarvitaan kalliita toimenpiteitä pitkälle edenneen sairauden tms. tilan hoidossa.

    Terveyttä olisi paljon helpompi ja halvempi hoitaa kuin sairautta, mutta kukaan edes ns. terveydenhoitopuolella ei näytä sitä tajuavan.

    SE asia tutkitiin jo kuusvitosena,
    leikkauksen jälkee lääkäri totesi etten olisi voinu vältää tulevaa saiarastumista, sillä sairaus on selkeästi periytyvä,
    koska myös ruoka tottumukset tutkitiin sama tulos tuli,
    sillä olin vuosikymmet ollu vähärasvaiten syöjä maito täysin rasvatonta, ym,
    sekä harvinaisen ahkera liikunnan parissa,
    enkä ollu edes lihava,
    joten arvostelusi oli kohtuuton,
    elämä on rajallinen, tehtiin sitten mitätahansa elämän jatkumisen puolesta,

    Äänestä

  • "Kohtuuton"? En tarkoittanut sinua ja elämäntapojasi arvostella tai edes arvioida vaan nykyistä terveydenhuoltopolitiikkaa, joka on pahasti pielessä. Mitä teemme lääkäreillä, jotka eivät osaa / tiedä keinoa pitää sepelvaltimoitasi aukinaisina tällä vuosituhannella.

    Kuuhunkin on menty jo kauan aikaa sitten, sydämiä ja keuhkoja yms. vaihdetaan uusiin, mutta verisuoniin ei ole konstia. Miksei siihen ole lääkettä kun kerran lääkkeitä on kaikki paikat pullollaan. Ja anteeksi vain, perinnöllisyyksistä olen myös sekä lääkäreitten että kaikkien muittenkin kanssa tasan eri mieltä.

    Äänestä

  • Miksi nälevät eivät katsele, kuulevat eivät kuuntele,
    puhuvat eivät keskustele eivätkä tuntevat ajattele
    eivätkä nauti läheisyydestäkään edes aviovuoteessaan
    vaan etsivät yhä täälläkin tuhansia hakemassa
    vaikka jo Hesassa on ainakin satatuhatta haluavaa haikailijaa

    Äänestä

PAJULA
oli yleinen sukunimi ja minulla oli auuria ongelmia tietää, mistä pajulasta soitettiin kun oli etuliite, jota ei näkynyt juuri puhelinluettelossakaan.
Näin muittenkin kanssa jopa itsenikin kun kotitila oli "Peltonen"
ja vanhempi väki käytti aitä...
Miten sinä olet huomannut?

Äänestä

Perähikiällä
oltaisiin jo ihan loppusuoralla.
Muistelen nuoruudessani seikkailleeni kaverien kanssa Hikiälläkin.
Olisinko ollut jopa Oitis asti vai pettääkö nuo päässäni olevat solut
joihin ei antipiootitkaan halua purra.

Äänestä
  • Juuu, pettävät. Oitti ei ole lähelläkään Taka-Hikiää. Mutta oletko sinä liki Peräseinäjokea?

    Äänestä

Monet kesäpaikat sijaitsee melkoisessa mutkassa, juur siellä takapajulassa. Mikä kumma sinne kuitenkin vetää, pääkaupungista asti
porukat sinne änkeää. Niin ollaan onnellisia korvessa, rantasaunan
lavoilla huiskitaan varstalla, terassilla hörpitään huurteista ja välillä
laiturilta järveen, pääedellä. Kaikki ihanuus takapajulassa. Siellä ihminen on aidoimmillaan:-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pilmari kirjoitti:

Oletteko te omasta mielestänne "takapajulassa"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu