Potentiaalinen tyhmä kysymys tyhjästä laukauksesta

Thumbelo

Sain sukulaiselta Valmetin Leijona pienoiskiväärin. Ase näyttää hyvältä ja hyvin säilytetyltä vaikka ikää jo on. En ole päässyt tutkimaan aseen sielunelämää sen tarkemmin, en esim. ampumaan. Sain aseen vasta tänään.

Se mahdollisesti tyhmä kysymys: miksi aseella ei saa ammuttua ns. tyhjää laukausta? Minun kokemuksen mukaan, kun aseen virittää, se naksauttaa tyhjän laukauksen kun patruunaa ei ole pesässä. Toimivatko kaikki kiväärit näin vai onko esim. tässä aseessa joku muu logiikka, joka estää patruunattoman laukaisun? Liipaisin vain painuu pohjaan eikä mitään tapahdu. Ihan kuin ase olisi jo laukaistu.

Jos tyhjä laukaus pitäisi onnistua tällä aseella, sitten pitänee päätellä, että ase on rikki. Vai?

5

1986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekosekoseko33

      Tuntematta asetta tarkemmin.

      Onko varmistin pois päältä? Onko iskurin jousi paikoillaan?

      On ehkä hyvä, ettet pääse naksuttelemaan tyhjiä laukauksia, sillä reunasytetteisen patruunan iskuri hakkaa muuten piipun reunaan kolon. Asetta ei saisi laukaista tyhjänä ilman klikkipatrunaa.

      • ei se mitään koloa yllä hakkaamaan piippuun/patruunapesän suuhun. Siellä on iskurille topparit ihan muualla. Ne topparit sensijaan voi tyssääntyä tai hajota tai katkaista iskurin. Ihan sama juttu on näissä keskisytytteisissäkin. Niitä vaan ei kukaan ole kieltämässä naksuttelemasta tyhjänä. Pöljää porukkaa kun ovat aseitten omistajat lähes kaikki tyystin.


      • Monessa_aseessa

        yltää. Itse en Leijonaani tyhjänä lauo - sen verran syvän jäljen iskuri niittaa hylsyyn.


      • Monessa_aseessa kirjoitti:

        yltää. Itse en Leijonaani tyhjänä lauo - sen verran syvän jäljen iskuri niittaa hylsyyn.

        yltää vasta sitten kun sitä asetta on naksuteltu tyhjänä. Mitään aseita ei pidä laukoa tyhjänä, niitä ei ole suunniteltu sellaiseen. Eri asia sitten kilpa-aseissa kuivalaukaus ominaisuus.


    • Jos laukaisu säädetty herkälle, aseesi laukeaa kosketuksesta liipasimeen. Oletko varma, ettei näin käy?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      98
      7063
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4826
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4477
    4. 66
      4139
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4138
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3158
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2878
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2438
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2337
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      209
      2248
    Aihe