Tuleekohan tuo perustulo , mistä
Liisa Hyssälä kirjoittaa , niin tuleekohan se myös kaikkiin eläkkeisiin myös? ( jos eläke on vaikka 700 € plus kansaneläke 207,-€ , niin tuleeko perustulo
sen lisäksi vai kansaneläkkeen
tilalle.? Tietääkö joku ?
Liisa Hyssälä kirjoittaa , niin tuleekohan se myös kaikkiin eläkkeisiin myös? ( jos eläke on vaikka 700 € plus kansaneläke 207,-€ , niin tuleeko perustulo
sen lisäksi vai kansaneläkkeen
tilalle.? Tietääkö joku ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei, vaan sen sun 907 Euron päälle saat siis 93 Euroa, toisin sanoen yhteensä tonni... Osa vanhoista tukimuodoista lakkautetaan jne., ja saa vähintään sen tonnin. Muut tulot leikkaavat/pienentävät, ja jos sinulla muita tuloja sen perustulon yli, niin silloin ei sitä lainkaan tavallaan. Näin ymmärsin mallin, koska perustuloa saavilta tarkoitus sitten lakkauttaa mm. asumistuki ja muut sos.tuet, toisin sanoen selkeyttää homma yhdeksi summaksi. Ja alkuun tämä on tulossa vaan kokeiluna pariin kuntaan tai johonkin maamme maakunnista eli ei kaikille alkuun.
Mutta malli siis se, että jos ei toisaalta tuloja niin silloin korvaa perustulo nuo aikaisemmat etuudet, jotka lakkautetaan. Könttänä yhdestä paikasta eikä useammalta luukulta.
Se olis hyvä ! Tulis vaan koko
Maahan . Köyhyysrajahan on
se 1000,-€ nto kuukaudessa!
Kyllä se korjaus olisi monelle hyvä asia.
Kyllä nekin rahat tulisi ohjata pakolaisille ja suomalaisilta leikata loputkin pois.
Pakolaiset saakin yli tuplana, kustannus jokaisesta 2400 €/kk.
Sosiaalipummit siitä hyötyy. Ei köyhät pienituloiset jotka hankkii nyt jo vähemmän kuukaudessa,kun kelan pummit.
Vaihda itsesi pienituloisesta pummiksi niin helpottaa sunkin kohdalla kun rahaa saat enemmän..
Saat perustonnin mutta et enää muita tukia. Hieno homma maassa nimeltä utopia. Kunhan kokeilevat jossain kunnassa ja tajuavat miten byrokratia ja eri luukuilla juokseminen lisääntyy jos olet niin hölmö että teet pätkätöitä.
Nämä it velhot saa edes kaupungin tai eksoten yhteisohjelmia toimimaan niin miteshän tuon luvatun ajantasalla olevista (tuista / verottajalta palkkatiedot töistä ) luvatun olevan tiedonsiirron kanssa käy.