Mitä testamentilla voi määrätä?

mahdollinenestäminen

Onko entisellä puolisollani perimisoikeutta omaisuuteeni siinä tapauksessa, että lapseni kuolee ennen häntä? Voinko testamentilla sen estää vaikka niin, että kuolleen lapseni sisarukset perisivät hänet?

11

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bistro333

      Entinen puoliso ei tule perimään sinulta mitään PAITSI jos teillä on jostakin ihme syystä yhteistä omaisuutta

      • Höpsis!

        Jos A:lla ja B:llä oli yhteistä omaisuutta, yhteisomistussuhde puretaan jakamalla omaisuus A:n oikeudenomistajien ja B:n kesken. B saa oman omaisuutensa, ei suinkaan PERI sitä keneltäkään. Jos taas omaisuuden ositus oli toimittamatta, se toimitetaan, eikä siinäkään pidetty/saatu omaisuus ole perintöä.


    • Edellinen vastaaja oli väärässä.

      Jos A kuolee ensin ja sitten kuolee A:n lapsi X naimattomana, lapsettomana ja testamentitta, X:n jäämistö, mihin sisältyy A:lta saatu perintö, jakaantuu puoliksi A:n exän B:n (edellyttäen, että B on X:n äiti) sekä A:n lasten eli X:n sisarusten Y:n ja Z:n kesken.

      Tämän A voi estää testamentin toissijaismääräyksellä eli määräämällä, kenelle A:lta X:lle tullut perintö X:n kuoltua on menevä (vaikkapa Y:lle ja Z:lle).

      • Korjaan_taas

        Pakko korjata taas, kun niin pieleen mennyt vastaus nix-naxilta jälleen.

        "....X:n jäämistö, mihin sisältyy A:lta saatu perintö, jakaantuu puoliksi A:n exän B:n (edellyttäen, että B on X:n äiti) sekä A:n lasten eli X:n sisarusten Y:n ja Z:n kesken."

        Mitään sukupuolisyrjintää perintöoikeudessa ei ole olemassa, kuten nix_nax esittää.

        B voi olla myös X:n isä.

        Kun perusasiat ovat nix_nax:lta hukassa, niin tällaista tämä apukouluopettajan homma on. Mutta passaa minulle. ;D


      • Jälleen yhden nikkarin päivä on pelastettu!

        Toki on samantekevää, onko B äiti vai isä, pääasia, että hän on X:n vanhempi.

        Mutta hauska todeta, miten monella tapaa täällä voi palstan lukijoita palvella.


      • Korjaan_taas

        Hyvä kun perusasiat ovat nyt sinullekin selvinneet. Apukoulustani oli siis apua!

        Ketään "nikkaria" en tosin tunne, mutta voin kertoa hänellekin, että olet kerrankin tunnustanut olleesi väärässä, jos tapaamme.


      • Peruskatkeralle nikkarille suon mielihyvin onnistumisen tunteen edellä olevan kaltaisista "korjauksista". Tänäänkin sain nikkarin päivän pelastetuksi, jippii!! Johan siitä saa itsellekin hyvän mielen, kun pystyy heikossa jamassa olevaa lähimmäistään auttamaan.


      • Korjaan_taas

        Peruskatkeralle nikkarille suon minäkin täyden ilonaiheen väärässä olemisestasi, jos sellaisen joskus tapaan. Edelleenkään en tosin tunne muita katkeria ihmisiä kuin sinä, mutta ymmärtääkseni et tarkoittanut tällä nikkarilla itseäsi.

        Tai ehkä sittenkin tarkoiti itseäsi nikkarilla, mene ja tiedä, sen verran jakomielitautisilta kirjoituksesi vaikuttavat. Silloin ymmärrän, jos päiväsi on tullut pelastetuksi tänään!!!!!! Jippii tosiaan minunkin puolestani!!!!!!


      • No et ainakaan kovin omaperäinen peruskatkera ole, kun tyydyt minua apinoimaan. Mutta tännehän mahtuu, että siitä vaan.

        Mitähän vielä löytäisit "korjattavaa"? Jospa ihan sinua varten rupeaisin täkyjä heittelemään, olisihan minullekin hupia seurata, oletko tarkkana kuin porkkana.


      • niinseonz

        Puolisot ei peri toisiaan, ei entiset eikä nykyiset.
        Jos on yhtyeistä omaisuutta se puolitetaan, ei peritä.
        Ilman testamenttia omaisuus siirtyy kummankin lapsille tai jos ei lapsia ole niin sisarukset perivät.


      • Höpsis. Kysehän oli siitä kuka perii lapsettoman lapsen. Eiköhän se mene niin että omat vanhemmat perii puoliksi (olettaen ettei lapsella ole vihittyä puolisoa tai testamenttia). Tietysti jos toinen tai molemmat vanhemmat ovat kuolleet, tulee sisarukset jaolle, Myös sisarpuolet.
        Itse olen varautunut asiaan siten että jos lapseni kuolee ilman rintaperillistä, niin minun jälkeeni jäänyt omaisuus jakautuu tasan muiden lasteni kesken. Ex-puolisollani tai mahdollisesti hänen muilla lapsillaan ei ole minulta lapselleni tulevaan perintöön mitään asiaa. Tietenkään en pysty vaikuttamaan lapseni itse hankkimaan omaisuuteen ja sehän onkin hänen asiansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2357
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      332
      1493
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe