Tämä nyt on tämmönen hieman "gallup tyylinen" kysymys, mutta haluaisin todella tietää.
Oletuksenahan Ubuntussa on Firefox, itse olen sen myös oletusselaimena pitänyt. Käytän myös Chromiumia niillä sivuilla, joilla FF ei oikein toimi, esim. maikkari...
Mutta kummallakaan näistä ei OP:n (pankki)sivut toimi. Chromiumista valittaa, että selain ei ole tuettu. FF taas valittaa estäneensä sivun päivittymisen(tai jsp). Otappa näistä sitten selvää.
Asialliset käyttökokemukset ovat tervetulleita tähän ketjuun. Kiitos.
Oletuksenahan Ubuntussa on Firefox, itse olen sen myös oletusselaimena pitänyt. Käytän myös Chromiumia niillä sivuilla, joilla FF ei oikein toimi, esim. maikkari...
Mutta kummallakaan näistä ei OP:n (pankki)sivut toimi. Chromiumista valittaa, että selain ei ole tuettu. FF taas valittaa estäneensä sivun päivittymisen(tai jsp). Otappa näistä sitten selvää.
Asialliset käyttökokemukset ovat tervetulleita tähän ketjuun. Kiitos.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Käytän Google Chromea Ubuntu 14.04 lts. Miksi? Siksi koska koen sen hyväksi selaimeksi monen vuoden kokemuksella ja se toimii.
Raskas ja vakoilee. Ei voi olla sitten hyvä.
Vali vali :)
Mitä milloinkin.
Firefoxia käytän ainoana selaimena.
Sulla on täppä ruudussa: Muokkaa->Asetukset->Lisäasetukset->Yleiset->Esteettömyystoiminnot->Varoita, kun sivustot yrittävät päivittää sivua tai uudelleenohjata toiselle sivulle.
about:preferences#advanced
Em. ei ole oletuksena täpätty...
Hei kiitos tästä! Olen tosiaan tainnut itse tuon täpätä, laitetaan nyt sitten vaikka kännin/ymmärtämättömyyden piikkiin. (Noh molemmat täsmää) Mutta että tänks.
Firefoxia ja Seamonkeytä, Xubuntu on käyttikseni. Android-laitteissa käytän Firefoxia.
IE6 winessä ajettuna. Maailman paras selain. Tosin 99,9% sivustoista ei toimi oikein, mutta selain on hyvä!
Sulla on lukutaitokin hakusessa.
Käytän Firefoxia, ja kyllä sillä Osuuspankin sivut toimii aivan normaalisti. Toimii myös PayPal ja Ebay.
Ja OP ja Paypal ja ebay, täydellisessä harmoniassa kuin ebony and ivory.
Firefox ainoana. Aikoinaan kun siirryin Ubuntuun, käytin chromiumia kun olin windowsissa tottunut chromea käyttämään. Aika pian siirryin Firefoxiin koska se on oletusselain Ubuntussa. En huomannut eroa nopeudessa selainten välillä vaikka chromiumia väitettiin nopeammaksi. Myöskään sivuihin mitkä ei olisi firefoxissa toiminut, en ole törmännyt vuosiin.
Firefoxia käyttänyt vuodesta 2004 ja kaikki ollut ok. Toki olen trollien kehoituksesta kokeillut sivussa muitakin, mutta todennut ne kelvottomiksi.
Arvatkaa onko tullut vuosien varrella monta paskaa jauhavaa trollia vastaan :) No on! Ei kannata luottaa kuin vaan kokemukseen ja unhoittaa se disinformaatio.
Chrome on hyvä, sitä käytän! Siinä turvallinen Flash mm.
Puhetunnistus ja puhuminen Suomeksi ;D
Samoin, Tabletissa on kiva tuo puhetunnistus..
Vieläpä kun se toimii loistavasti.
Firefox ja Ubuntu jo vuodesta 2005 ja toisena Chrome. Adblock vielä kylkeen ja jo vain on hyvät selaimet. Nopeutta löytyy riittävästi, mokkulayhteydellä 4G keskimäärin 20kbs.
"Nopeutta löytyy riittävästi, mokkulayhteydellä 4G keskimäärin 20kbs."
No onpa hidas. Minulla tulee 3G tikulla liki 10 000 kbps...
Riippuu mitä tekee. Epiphany youtubessa, kun minitube lakkasi toimimasta 10.04:ssä google:n tarkoituksellisten toimien johdosta. Firefox ESR-versio yleiskäytössä, koska se on tuntuvasti nopeampi kuin oletuksena asentuva - samoin vakaampi. Firefoxissa on lisänä skripti, jolla saa flash:t päälle/pois päältä fyysisesti siirtämällä em. kirjaston pois plugins hakemistosta. Ad-block on myös hidastava tekijä, mutta sitä pidän aina käytössä. Mainostaja ei ole antanut minulle rahaa nettikaistani ja aikani käytöstä. Jos mainos pääsee sattumalta läpi, menee kyseinen firma hetkeksi boikottilistalle(1 vuosi). VLC-playeri areenan kanssa, koska sillä toimii, vaikka selain tak-tak-takkuaa. Videonauhurina palvelee samassa tarkoituksessa yle-dl, vaikka sekään ei taida enää toimia?
Komentoriviltä käytössä on wget ja links - kaikessa selailussa kun ei tarvitse nähdä kuin tekstit, kuten google-hauissa. Päätteestä sitten saa auki haluamansa selaimen. Myös Tor-selainta tulee välillä käytettyä anonymous-vpn:n kanssa.
Onhan noita toimivia.
Mutta kysymyksen innoittamana kokeilin, vieläkö vanhan lynx on hengissä. Ja olihan se. Vaikka en taida sitä enää aktiivikäyttöön ottaa.
Mä käytän Vivaldia.
Edgeä tietysti.
Hmmm.. mitenkäs tällainen kombinaatio on mahdollinen? (Wine tms.?) XD
Samsungin edge ;D Kyllä
Päivittäin Firefox ja Chromium tietyille sivuille. Surffaamiseen Opera 12.16. Ubuntu 14.04
Luulin jo että olen ainoa Operan käyttäjä. Siirryin takaisin Operaa, kun Op taas hyväksyy Operan.
Firefox kaikilla alustoilla, paitsi Adroidissa tulee käytettyä Operaa.
Lähes sama kombinaatio mullakin, Windowsista (8.1) löytyy IE, Firefox ja Opera (vaihtelevalla käytöllä). Löytyy myös Safari, jonka Windows-kehitys on kaiketi jo ajat sitten lopetettu :D (fi-wikin mukaan kesän 2012 jälkimainingeissa: https://fi.wikipedia.org/wiki/Safari_(selain))