Heipä hei!

JoppoNökkö

Kuinka paljon teidän colliet haukkuu? Tai siis haukkuuko jos joku koputtaa oveen tms.?

2

174

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun collie ei vahdi yhtään eli ei hauku ovikelloa tai rapussa kolistelijoita yhtään. Mutta osaa se outoja ääniäkin haukkua, en vain ole saanut selville logiikaa, jolla joku ääni on sen mielestä outo. Yhtäkkiä se vaan sanoo vuh kumealla äänellä ja katsoo valppaana ympärilleen. Se ei tee noin usein. Porukoiden muunrotuiset koirat säntäävät täyttä räyskytystä ovelle pienimmästäkin risahduksesta ja tuo ei välttämättä edes lotkauta korvaansakaan. Jos haukulle oli aihetta (joku tuli) saattaa hetken kuluttua tassutella katsomaan. Sitten alkaa vinkuna ja muutama kimakka haukahduskin voi päästä, kun on niin ihanaa saada väki kotiin. Minulle ei tee tuota, olen opettanut, että tervehdin kyllä kaikessa rauhassa.

      Uuteen paikkaan yksin jäädessään se voi olla levoton ja äännellä, mutta tutussa paikassa on hiljaa ja rauhassa.

      Tuo haukkuu eniten innostuessaan eli jos sitä leikittää tai se kiihtyy tokoillessa tai muun koulutuksen parissa. Kerran alettuaan se ei sitten kovin helposti hiljenekään.

      Englanninkielisessä FB-ryhmässä collieilla tuntuu olevan haukkuherkän maine, mutta en omaani pidä minään kamalana haukkujana ja muutenkaan suomalaiset eivät taida näitä oikeiksi räksyttäjiksi mieltääkään. Mutta meidän maassammehan onkin haukkujien mestari, pystykorva.

      • fsef

        Itse miellän haukkumisen tämäntyyppisillä roduilla nimenomaan turhautuneisuudeksi. Kokemusta on 3 kodinvaihtajacolliesta, kaikilla samat ongelmat... remmirähjiä, yksinhaukkujia jne. Ongelmat saatiin lähestulkoon kokonaan pois pelkästään johdonmukaisella koulutuksella ja riittävällä liikunnalla. Tylsenpänä päivänä erityisesti vanhimpana adoptoitu tuppasi tyydyttämään tekemisenkaipuutaan haukkumalla valokeiloille/varjoille/kilahduksille/rasahduksille/kaikelle. Oikein pidettyinä täysipäisimpiä koiria mitä tiedän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      392
      976
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      262
      817
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      73
      719
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      681
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      636
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      601
    Aihe