Aamulla kävin noutamassa viime viikolla ostamani uuden Toyota Avensis 1,8 valve matic henkilö auton. Kotimatkalla ihmettelin jotenkin karkeaa käyntiä ja öljyn paineen valoa.
Kotiin päästyäni tarkistin öljyt ja yllätys oli melkoinen kun öljy tikku hädin tuskin kastui! Lähdin sitten ajamaan lähimmälle huoltamolle mutta noin 20km jälkeen tehot hävisi kokonaan ja samalla auto sammui hirveän nykäisyn kera. Yritin käynnistää mutta startti vain naksahteli.
Tilasin hinurin ja Avensis hinattiin myyjä liikkeen pihaan. Asentajan tuomio oli että moottori on leikannut kiinni ja se täytyy vaihtaa. Sanoin että kai siinä vielä takuu on ja öljyn vähyydestä mainitsin. Asentaja rupesi soittelemaan puheluita ja lopulta pari myyjää tuli laskimen kannsa paikalle. Sanoivat että takuu ei korvaa kun olen laimin lyönyt öljyjen tarkistuksen. Kuulemma Toyotan vvt-i ja valvematic moottoreissa öljyt tarkastetaan aina ajoon lähtö tarkastuksessa. En minä tuollasesta ollut kuullutkaan. Edelliset autoni on olleet ranskalaisia ja ruotsalaisia eikä niissä öljyt hävinneet mihinkään.
Nyt sitten odottelen lotto voittoa että saisin vähän yli 10 000 euron moottorin vaihdon teetettyä:(
vm 2015 Aven moottori hajosi
21
386
Vastaukset
- eikannatayrittää
Sinusta ei tule edes palstan maskottitrollia,niin heikko oli esityksesi!
- jormaerä
Eipäs muuten vie nuo vvti koneet öljyä.se oli ensimmäisiä mallia olikos -02 ja 1.6 ongelma.tuo on uusien volskujen ongelma.ettet vain ole katsonut merkkiä väärin..
- YFejne
Kyllä meillä oli 2003 ja 2005 vvti 1,6 koneissa öljyongelma. Eli 2002-2005 malleissa saattoi törmätä tähän ongelmaan. olisiko ollut niin, että Turksista tulleet olivat näitä pommeja.
- urpolandia
Luulis olevan takkuu voimassa, avessa? Sedällä on folkkari tietysti!
- valvem.öljypoltin
Jos on ajettu ilman öljyä niin ei kai sitä mikään takuu korvaa
- Paska_kinneri
Paskaa kirjoittaa aloittaja! Ihan varmasti liikkeestä ostetussa uudessa autossa on öljyä moottorissa ja jos ei ole maahantuoja on siitä vastuussa! Onkohan tollasella pöljälle edes ajokorttia? Tosta nyt paistaa kilometrien päähän ,että on keksittyä tuubaa kokojuttu!
- TheKöle
"Kotiin päästyäni tarkistin öljyt ja yllätys oli melkoinen kun öljy tikku hädin tuskin kastui!"
-kuinka helvetin pitkä matka sinulla oli kotiin, kun öljytkin olisi pitänyt tarkistaa kesken ajon?
( "Sanoivat että takuu ei korvaa kun olen laimin lyönyt öljyjen tarkistuksen")
Johan tarinan olet keksinyt!- äkkiä.loppuu
Ei kai siinä pitkäkään matka tarvitse olla, jos öljyt hupenee tuohon tahtiin kuin Toyotassa on tapana
- TheKöle
Tuliko hyvä olo tällaisesta aivopierusta?
Korostan, että Toyotan, eikä minkään muunkan auton öljyjä pyydetä tarkastamaan kesken ajon, takuun säilymiseksi! -"keskiajalla" tavattiin tarkistaa öljyt joka tankkauksella, mutta tuotakaan ei lue manuaaleissa nykypäivänä.... - 987456321
TheKöle kirjoitti:
Tuliko hyvä olo tällaisesta aivopierusta?
Korostan, että Toyotan, eikä minkään muunkan auton öljyjä pyydetä tarkastamaan kesken ajon, takuun säilymiseksi! -"keskiajalla" tavattiin tarkistaa öljyt joka tankkauksella, mutta tuotakaan ei lue manuaaleissa nykypäivänä....Jos se on ollut esittelyauto ja sillä on myyjäjolpit suhanneet omia ajojaan
- Aloitushan_oli
palstan ikioman trollipojun oksennus eli jopa viihdearvoltaan olematon. Mielenterveys on tärkeä asia ja murrosikäisellä se suorastaan korostuu jotta kasvu aikuiseksi voi alkaa. Trollin tila kyllä oikeasti huolestuttaa vaikka energiaa sillä riittää energiajuoman antamalla voimalla aamusta iltamyöhään ja tarvittaessa vaikka yön yli. Nyt pitäisi yh-äipän ottaa käyttöön kovemmat otteet ettei tarvitsisi myöhemmin katua kun pojulla skitsofrenia ottaa vallan.
- avenhankkinut
Liekö sama henkilö kuin aikoinaan Honda palstalla
- TROLLITHIRTEENHETI
HEIKKO TROLLI ESITYS JÄLLEEN.
- ripalco
sekopää ....harhainen , onkohan edes ajokorttia?
- Perax
Pitäähän auto luovuttaa ajokuntoisena. Tyttäreni uudesta autosta valui matkalla liikkeestä kotiin jäähdytysneste ulos lohkolämmittimen asennusvirheen takia. Auto vaihdettiin uuteen, pienen selvittelyn jälkeen.
- påopåk
Kyllähän se olikin ajokuntoinen mutta minkäs sille mahtaa, jos öljyä kuluu
- Siinä_taidettiin
påopåk kirjoitti:
Kyllähän se olikin ajokuntoinen mutta minkäs sille mahtaa, jos öljyä kuluu
puhua Vw-konsernilaadusta joka koskee myös maahantuojan ja huollon toimintaa. Öljynkulutus onkin Vw-konsernin moottoreilla melkoinen riesa eikä sille huoltokaan usein mitään mahda. Mutta ongelmahan on lopulta pieni verrattuna Vw-konsernituotteiden muihin vakavampiin ongelmiin.
- lapset.länkyttää
Noin typerät trollipentujen oksennukset eivät saa ainakaan minusta tartuntapintaa.
syljeskelköön vaan ihan rauhassa rurkeita aivokikkareitaan! - Älkääuskokotrollia
Surkea trolliyritys jälleen. Ei mitään tekemistä totuuden kanssa
- Perax
Tuo olisi hyvä kikka autovuokraamolle saada paljonajettuun autoon moottoriremppa. Luovuttaisi auton vähillä öljyillä asiakkaalle pitkään ajoon. Noin ei kuitenkaan tehdä, muuten alkaa bisnes tökkimään. Meille vaihdettiin kerran paku kesken matkan, kun etukulma alkoi kolistelemaan. Jälkeenpäin vuokraaja kertoi että renkaanvaihdossa oli jätetty pyörä löysälle. Kyllä me tuon tarkistimme..
- Hartssa12345
Toyota Land Cruiser vei öljyä 3 l /15000 km ekat 80000 km ja sen jälkeen sekin loppui ja pinta pysyy tikun rajojen välillä 15000 km.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4382903Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182434Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372215- 1211930
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2491619Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081264Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861230Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511203Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281188Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71155