Mitä ihmettä tapahtui

Firefox selaimelle läppärissäni Win 7, kun aina vain tulee Yahoo kun avaa selaimen. Olen yrittänyt asettaa uudelleen ja uudelleen Firefoxin, mutta hetken päästä on taas Yahoo ?
Periaatteessahan se on sama kumpaa käytän, kun hyvin sen hakuhomman tuntuu Yahookin hoitelevan.
2472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Asetuksista oletushakukone määritellään.

Äänestä

Firefox on nettiselain ja Yahoo taas hakukone, firefoxin asetuksista voi vaihtaa selaimessa käytettävän hakukoneen.

Äänestä
  • En ole moista ennen kuullut, olen tähän saakka tehnyt kaikki "haut" pelkästään Firefoxilla!?
    Olen myöskin käyttänyt myös muitten (esim. kirjaston koneita) siellä on lähes järkiään Firefoxit. On ensimmäinen kerta kun törmään tähän Yahoo-hon.

    Älkää esitelkö mitään Chrome ym. selaimia, vaihdan sitten jos en enää pärjää Firefoxilla. On niitä kokeiltu mutta Firefox on selkeä ja riittää minulle.

    Äänestä

  • Firefoxin oma kotisivu on googlen hakukone, vaikkei se siltä näytäkään.

    Äänestä

Chrome käyttöön.. Nopeutuu selailukin..

Äänestä
  • Varsinkin käyttäjän vakoilu nopeutuu, tieto kaikista tekemisistäsi menee Googlelle ennennäkemättömän nopeasti.

    Äänestä

  • Chrome on kyllä hitaampi. Eli selailu hidastuu.

    Äänestä

  • Ja kukkeli valvoo.

    Äänestä

Kopioi tämä firefoxin osoiteriville

about:preferences#search

siitä sitten valitsemaan, mitä hakukonetta käytät

Äänestä
  • Miksi kaikki pitää tehdä vaikeasti?

    Äänestä

  • apinajagorilla kirjoitti:

    Miksi kaikki pitää tehdä vaikeasti?

    Mitä vaikeaa tuossa on? Osaat varmaan käyttää hiirtä klikkailuun.
    Tee vaikeammin: Asetukset->Hakeminen->Oletushakukone->Google

    Äänestä

  • Uudessa Firexissa ikkunan oikea ylälaita ja vie hiiri "avaa valikko" kohtaan, sen jälkeen valitse asetukset. Sitten valitse vasemmalta valikosta "Yleiset". Voit kirjoittaa haluamasi aloitussivun riville. Kannattaa käydä nuo muutkin valoikot läpi, jos ei oikein tunne omaa selaintaan.

    Äänestä

  • poista.
    Suotta mainostat.

    Äänestä

  • Vinkki: Softonicin sivuilta ei pidä ladata mitään, ei _yhtään mitään_. Softonic kyllästää sivuillaan olevat asennuspaketit mainossonnalla / haittaohjelmilla.

    Äänestä

  • No sitten se Panda Cleaner pitää ladata joltain toiselta sivulta. Ohjelma on kyllä ihan oikein.
    Tuo esetin online poistaa varmasti - äsken itse tein sen.

    Äänestä

  • Noin_tein kirjoitti:

    No sitten se Panda Cleaner pitää ladata joltain toiselta sivulta. Ohjelma on kyllä ihan oikein.
    Tuo esetin online poistaa varmasti - äsken itse tein sen.

    Jos vaikka Pandan sivuilta lataisit. :D

    Äänestä

Firefox on Mozillan tuottama selain. Nyt Mozilla on alkanut suosia oletushakukoneena Yahoota. (toisin sanoen Yahoo osti isolla rahalla itselleen tämän oletushakukoneen etuoikeuden)
Asetuksista voi muuttaa oletushakukonetta.
Pahat möröt väittävät tämän johtuvan Googlen liiallisista "vakoiluhaluista"? Uskomuksena on se, että muut hakukoneet seuraavat käyttäjiä vähemmän tai ei jos lainkaan.

Äänestä
  • "Nyt Mozilla on alkanut suosia oletushakukoneena Yahoota."
    Höpsistä. Vain korkeintaan usa:ssa on oletuksena yahoo. Muualla on edelleen oletuksena Google.

    Äänestä

  • En vaan ymmärrä mitä ongelmaa oletushakukoneesta on sillä minulla kun kirjoitan hakuun jotain ilmestyy näkyviin kaikki hakukoneet mitä on käytössäni.
    Siitä sitten valitsee hiiren klikkauksella millä haluaa haettavan.

    Äänestä

Osoiteriville about:preferences#general ja entteriä.
Paina Palauta oletusasetus, taikka vaihda käsin aloitussivu.

Äänestä
  • En ole aikoihin tehnyt tilanteelle juuri mitään, mutta nyt kun käynnistän selaimen niin Google hakukone avautuu automaattisesti, mutta kun avaan uuden välilehden niin taas se avaa Yahoo selaimen ???
    Olen yrittänyt tehdä töitä että saisin sen Googlen avautumaan myös lisälehdille... kyllä v_ttu voi olla pirullisia nämä.
    PS. asetuksissa about:preferences#search on ruksi Googlen kohdalla, eikä missään muiden hakukoneiden kohdalla.

    Äänestä

  • n_mi_er_ki kirjoitti:

    En ole aikoihin tehnyt tilanteelle juuri mitään, mutta nyt kun käynnistän selaimen niin Google hakukone avautuu automaattisesti, mutta kun avaan uuden välilehden niin taas se avaa Yahoo selaimen ???
    Olen yrittänyt tehdä töitä että saisin sen Googlen avautumaan myös lisälehdille... kyllä v_ttu voi olla pirullisia nämä.
    PS. asetuksissa about:preferences#search on ruksi Googlen kohdalla, eikä missään muiden hakukoneiden kohdalla.

    Onko se nyt niin helvetin vaikeata vaihtaa asetuksista " Hakeminen" oletushakukone vaikka Googleksi jos välttämättä haluaa.
    Minulla ainakin vaihtuu.

    Äänestä

Ohjevalikon kautta menet ongelmatilanteisiin ja sitä kautta palautat firefoxin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


n_mi_er_ki kirjoitti:

Firefox selaimelle läppärissäni Win 7, kun aina vain tulee Yahoo kun avaa selaimen. Olen yrittänyt asettaa uudelleen ja uudelleen Firefoxin, mutta hetken päästä on taas Yahoo ?
Periaatteessahan se on sama kumpaa käytän, kun hyvin sen hakuhomman tuntuu Yahookin hoitelevan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu