Kaipailen apua moottorikelkan (vanha Rotax ) sähköongelmaan. Virta on kateissa eikä tule valoille eikä sytytykselle. Akusta tulee virta solenoidin päähän ja siihen se jääkin. Meisselikonstilla pyörittää mutta ei tule sytytys- eikä mitään muutakaan virtaa.
Solenoidissa on pienempi napa josta lähtee piuha virtalukolle mutta siinä ei ole jännitettä.
Pitäisikö olla koska minusta virtalukolle ei mene mitään muuta jännitteellistä piuhaa.
Eli kysymys kuuluu : Pitääkö solenoidin päästää virta "läpi " virtalukolle ?
Solenoidin sielunelämä
6
6036
Vastaukset
- Esko
>>Akusta tulee virta solenoidin päähän ja siihen se jääkin..
>>Eli kysymys kuuluu : Pitääkö solenoidin päästää virta "läpi " virtalukolle ?
Yleensä asia on niin, että akusta tulee virta solenoidille, ja solenoidin kautta starttimoottorille, kun solenoidi vetää kiinni. Solenoidi vetää, kun se saa virtaa virtalukon kautta.
Siis siihen pienempään johtoon tulee virtaa, kun avainta käännetään. Jos ei tule, niin virtalukon pohja on kai viallinen. Sen voi ehkä vaihtaa.- alkuperäinen1
Sitä ihmettelen kun en löydä mitään muuta virtalukolle menevää johtoa. Jostakin sinne on virran mentävä. Virtalukko on vaihdettu. Eli se ongelma on siinä onko solenoidi viallinen ja mihin napoihin sen päässä pitäisi virran tulla normaaliasennossa.
- Esko
alkuperäinen1 kirjoitti:
Sitä ihmettelen kun en löydä mitään muuta virtalukolle menevää johtoa. Jostakin sinne on virran mentävä. Virtalukko on vaihdettu. Eli se ongelma on siinä onko solenoidi viallinen ja mihin napoihin sen päässä pitäisi virran tulla normaaliasennossa.
Akun plussasta täytyy tulla johto virtalukolle, josta edelleen avainta käännettäessä virta menee solenoidille ja solenoidi vetää kiinni ja starttimoottori pöyrii.
Laita siis se johto kuntoon, mikä tuo virtaa akulta virtalukon pohjaan. Kun valotkin puuttuu, syy voi olla vaikka sulakkeessa.
Solenoidi ei ole viallinen, se ei vain saa virtaa kelaan sen ohuen johdon kautta. Paksu johto on vain starttimoottoria varten. - et osaa
Esko kirjoitti:
Akun plussasta täytyy tulla johto virtalukolle, josta edelleen avainta käännettäessä virta menee solenoidille ja solenoidi vetää kiinni ja starttimoottori pöyrii.
Laita siis se johto kuntoon, mikä tuo virtaa akulta virtalukon pohjaan. Kun valotkin puuttuu, syy voi olla vaikka sulakkeessa.
Solenoidi ei ole viallinen, se ei vain saa virtaa kelaan sen ohuen johdon kautta. Paksu johto on vain starttimoottoria varten.ota yhteyttä ammattimieheen. pääset paljon helpommalla. voit jopa päästä ajamaan ennen kesää.
Missä päin tää kelkka systeemi on? tarjoan siitä "epäkuntoisena" 100€
Solenoidin voit helposti tarkistaa kun otat sen pienen johdon mikä tulee virtalukolta solenoidiin, irti solenoidista, ja laitat solenoidin napaan johdon ja sen jälkeen kosketat akun plusnapaa johdon toisella päällä.
Nyt pitäisi startin pyöriä jos solenoidi ja startti on kunnossa.
Jos valotkaan eivät nyt toimi niin vika kyllä on ennemmin virtalukossa.
Otappa 12v lamppu ja kytke se solenoidiin menevään pienempään piuhaan ja lampun toinen napa miinukseen,siis runkoon ja väännä avain starttiasentoon,jos lamppu ei syty niin virtalukosta vika löytyy,jos ei sitten virtalukosta tulevasta piuhasta edellyttäen tietysti että virtalukkoon myös menee akusta virtaa.
Vielä! Akusta täytyy tulla virtajohto virtalukkoon.Virtalukosta täytyy mennä virtajohto solenoidiin,solenoidin runko toimii miinusjohtimena.Siis virta tulee akusta päin solenoidin läpi maihin.
Toivottavasti ymmärsit.- solenoidi
Johan selvisi, joku oli kelkan aiemmassa elämässä pöllinyt virtalukon ja akun välisen piuhan. Ei se kyllä itse selvinnyt. Kiitoksia avusta !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532607
- 1971880
- 701657
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91341- 721008
- 80998
- 95989
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes190914- 67901