Nuori YH-äiti .Paras turva työttömyydelle.

kliiuji

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juoppoonylpeä

      Äitini elättää juuri ýh loista joka juo kaikki rahansa.

    • CalcuLator

      Tuollainen kannustinloukku on hyvin vaikea purkaa.

      Omia ajatuksia tilanteen ratkaisemiseksi (kaikki allaolevat esitykset ovat hienosäätöä, eivät tukien täydellistä poistoa tai radikaaleja alennuksia):

      1. toimeentulotuessa huomioitavien lasten perusosien alentaminen, varsinkin niin että 3-10 lapsesta ei enää saisi käytännössä kuin sen verran tukea kuin on kyseisen lapsen lapsilisäkin (eli ei tulisi lisää vajetta perheen toimeentulotukilaskelmaan vaikka tekisikin lisää lapsia vaan ne tulisi elättää lapsilisillä, tämä kannustaisi tekemään vain 1-3 lasta, eikä vain lisää lapsia tekemällä voisi perhettä elättää).

      2. toimeentulotuen ansiotulovähennys kiinteäksi, vaikka 200-300 euroa kuussa per palkansaaja, tämä lisäisi keikkatöiden tekemistä huomattavasti ja helpottaisi toimeentulotuen laskemista.

      3. lasten päivähoitomaksujen parempi porrastaminen, ja automaattinen maksualennus/poisto koko vuodelle niille joiden verotettavat tulot ovat arvoituna kyseiselle vuodelle tietyn rajan alle, esim. alle 20 000 euron vuosituloilla ei perittäisi maksua ja 20 000-25000 se olisi vaikka x:n verran ja sitten siitä hiljalleen nousisi. Eli maksuja ja niiden alennuksia pidemälle aikaa ja niiden selkeämpää porrastamista, nythän niihin joutuu hakemaan maksuvapautusta sossun kautta pahimmillaan 2-3kk välein, riippuen paikkakunnasta. Tämä sama maksujen parempi porrastaminen koskee myös elatusmaksuja, sillä nekin tulevat maksuun kun menee töihin ja usein niistäkin muodostuu vähävaraiselle se viimeinen niitti sille ettei töihin kannata mennä, ainakaan niin että verottaja siitä saisi tietää.

      4. asumistuen lapsikorotusten vähentäminen ja muuttuvien ansiotulojen parempaa sekä ennenkaikkea selkeämpää huomioimista. Nykyiselläänhän asumistuki myönnetään melkein joka kuulle erimääräisenä jos tulot vaihtelevat.

      5. yhteiskunnan kokonaistukien määrään tulisi asettaa jokin katto/yläraja. Nythän on niin että esimerkiksi kolmen teini-ikäisen lapsen yksinhuoltajan sosiaalietuisuuksina saamat nettovuositulot ovat vähintään 30 000 euroa, jos perheen vuokra on 1000 euroa kuussa. Ja tämä on se minimisumma minkä saa. Yleensä se nettosumma on vieläkin suurempi kun huomioi tuon lisäksi vielä terveydenhoitokulut, sähkölaskut yms. Sosiaalietuisuuksiin pitäisi määrittää jokin perhekoon mukainen yleinen katto jossa olisi huomioitu paikkakuntakohtaiset erot, mutta kuitenkin niin ettei yhteiskunnan tuilla eläviä ihmisiä kannustettaisi asumaan pk-seudulla tai parissa muussa suurimmassa kasvukeskuksessa.

    • eioikeaongelma

      Ei ongelma ole liian suuret tuet vaan Suomen surkea palkkataso. Palkat pitäisi nostaa joka alalla vähintään 3500€/kk.

    • Variantti

      Kärjistetty esimerkki, eikä kestä ajallisesti kauan. edellyttää aiempaa n. 2500€ työtä ja paria mukulaa päiväoidossa. Mutta joo, ei pitäisi olla mahdollista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1839
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1703
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1379
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      957
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      937
    8. 66
      914
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      52
      888
    Aihe