asumistukimuutos 1.1.2016

eläkeläinen39v

Sain tänään sähköpostiini kelalta vastauksen,jossa sanottiin ettei eläkkeensaajan asumistuki katkea automaattisesti 1.1.2016.Vaan maksetaan entisen suuruisena seuraavaan tarkastukseen asti.Minulla on aina ollut 1.1.2016 vuokrantarkistus ja laitoin kyllä kelan asiointipalvelussa kysymyksen,mutta vastauksen saamisessa voi kestää.Onko kellään toisella vuokrantarkastus 1.1?Katkeaako asumistuki automaattisesti silloin?

8

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petu_

      Kela lähettää automaattisesti välitarkistushakemuksen. Ellei sellaista ole sinulle tullut niin se tulee sitten vuoden päästä, koska eläkkeensaajan asumistukilain mukainen tarkistusväli on kaksi vuotta - jatkossa sitten vuosi kun eläkkeensaajat siirtyvät kaikki yleisen asumistuen piiriin,

    • eläkeläinen39v

      En ole saanut välitarkistushakemusta.Odottelen rauhassa sitä Kelan kirjettä.Kunhan se laki nyt ensin vahvistetaan.

    • eläkeläinen39v

      Löysin omista kelan asiointipalvelusta että vuositarkistus on ollut 1.3.2014 joten asia on selvä.

    • eläkeläinen555

      onneksi minulla oli tarkistus 2 kk sitten eli pari vuotta tulee eläkkeensaajan tuet.

      • nykytietoa

        Ei tule. Niinhän kesän mittaan luultiin että se olisi tarkistuspisteestä kiinni, mutta nyt se on sillä tavalla että KAIKKI putoavat yleiselle tulelle puoli vuotta 1.1.2016 jälkeen. Paitsi että se pudotus sitten saa olla max 60 e ja olosuhteet eivät saa muuttua.

        Jos laki menee läpi.


    • Tiedoksiantaja

      Hallitus kaatumassa, jihuu!

    • Kohtaeläkeläinen

      Eläkkeensaajien asumistuki muutos on peruttu.Hallitus teki oikeudenmukaisen ratkaisun.Eläkeläiset eivät voi enää työllään parantaa toimeentuloaan.

      • 167-176

        Jallitus (ent. hallitus) perui epäoikeudemukaisen ratkaisunsa, tuossa ei ole mitään aihetta kehua jallitusta.

        Päätös järjettömän päätöksen perumisesta on silti hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      150
      11392
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5864
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      161
      4634
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      10
      4626
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4321
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4183
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3477
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1731
    Aihe