APUA KYNSIEN LEIKKAAMISEEN

avutonomistaja

Hei,
Minulla on 5 kk vanha koiranpentu, joka ei anna leikata kynsiä. Aijemmin kun kynsiä ollaan leikattu ei ole sattunut mitään mistä pentu olisi voinut saada traumoja tai järkyttynyt, kaikki sujunut hyvin. Nyt olen parisen viikkoa melkein päivittäin yrittänyt leikata kynsiä, mutta kun kynsi sakset ottaa esille ja laittaa pennu leikkaus asentoon alkaa kamala sätkintä ja purema. Edes yhtä kynttä emme ole saaneet leikattua. Kynsien leikkuu asentoja ollaan vaihdeltu, erilaisia herkkuja ja sun muita kokeiltu. Jopa eläinlääkärissä kerroin tilanteestamme nevouvat he vaan harjoittelemaan ja harjoittelemaan. Nyt kuitenkin alkaa minulta keinot lopput ja myös pikku hiljaa hermot kun aina sama show kynsien leikkuun kanssa.

Ihan vielä en haluaisi siihen turvautua, että eläinlääkärissä kynnet leikattaisiin, vaan olisiko teillä jotain vinkkejä millä saisimme tämän pikku pyörremyrskyn kynnet leikattua tai mikä teillä on toiminut kynsienleikkuu opetus metodina??

4

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasdasddd

      Pidetään tukevasti kiinni ja aina kun rimpuilu loppuu hetkeksikään, höllätään otetta jotta hiffaa jujun. Koskaan, ikinä ei päästetä paniikissa olevaa, rimpuilevaa tai kiljuvaa koiraa pois tilanteesta. Rauhoitutaan myös itse ja ollaan päättäväisiä. Kun koira rentoutuu, päästetään irti ja annetaan lupa lähteä.

      Jos osuu suoneen, niin ei tehdä numeroa. Haavapulveri, perunajauhoa, paperia/vanulappuja liki, jolla tyrehdytetään vuoto. Verta tulee paljon, mutta vaaratonta. Älä ikinä panikoidu itse!

      Tuon ikäinen koira alkaa saada omaa tahtoa ja se vain testaa pääseekö pois tilanteesta. Jos se huomaa kerrankin, että turhaudut ja päästät sen pois, niin alkaa käyttää metodia joka kerta. Älä siis anna periksi. Hyvä, päättäväinen kaveri avuksi tarvittaessa:)

    • asdasdasddd

      Jatkoa...

      Jokaisella koiralla on rajansa, joten muista, että vaikka tuntuu ettei koira ikinä lopeta rimpuilua niin joskus se väsyy ja luovuttaa! Silloin on hyvä leikata ja päästää menemään :) koira oppii, että rentoutumisella pääsee pois, ei rimpuilemalla.

      Tätä kun noudatat, niin ei mene kauaakaan, että oppii. Muista se rentous, älä päästä ennen pois, koska peloissaan poispääsy vain ruokkii pelkoa.
      Tarvittaessa kuonokoppa jos kovin puree.

    • pitääonnistua

      Siis pentu on huomannut,että kun rimpuilee,et leikkaa.Sen opetit sille huomaamattasi,silloin kun eka kertaa lopetit leikkaamisen kesken pennun rimpuillessa.
      Nyt ei auta kun olla tiukkana.Nappaa koira kainaloon,sitten sakset taskusta,ja napakasti pidät koirasta kiinni.Niin kauan,ihan itse pysyt rauhallisena,hyräile jotain vaikka tai juttele rauhallisesti.Leikkaat kynnet,ja päälle kehut namia palkaksi,mielellään palkkaa joka kynnen jälkeen jo.

      Jos nyt et itse siihen kykene,niin mene sellaisen ihmisen luo,joka kykenee.Katsot sitten mallia,ja opit.Kasvattajan luo kannattaa mennä,he yleensä osaavat neuvoa oikeat otteet ja tavat.Siis jos pentusi on kunnolliselta kasvattajalta,jos ei ole,niin ...mene vaikka johonkin lemmikkieläinliikkeeseen jossa kynsiä leikataan,ja katso miten sen tekevät.Ole periksiantamaton ja määrätietoinen,sitä tarvitaan pennun koulutuksessa muutenkin.Sellaista pentua ei olekkaan jolta ei kynsiä saa leikattua.Aika hassua olisi,jos koira elää kymmenenkin vuotta,etkä itse pysty sen kynsiä edes leikkaamaan,joten ryhdistäydy.

    • tynaalit

      Mulla kanssa isokokoinen pentu rupesi vastustelemaan kynsien leikkuuta. Tärkeintä on että olet sitkeä, et anna periksi. Pidät tassusta kiinni vaikka maailman tappiin, välillä rauhoittelet rauhallisen käskevästi rimpuilijaa ja odotat että tassu pidetään paikallaan. Sitten yksi kynsi, ja kehut ja silitykset ja saa mennä pois. Kynsi päivässä. Sitten kaksi. Sitten kolme jne kunnes koiraa ei enää kiinnosta koko temppuilu.
      Itse et saa suuttua, hermoilla, kiihtyä etkä rankaista koiraa, jottei se ala yhdistämään pelkoa siihen tilanteeseen. Pidä rauhallinen hyvä mieli mutta periksi et anna ennenkuin homma hoidettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe