Kuinkahan paljon nuoret (13-19w) hiihtää nykyään? Itse olen 16w ja kaveripiirissäni ei ole toisaankaan montaa sellaista, jotka edes kuntoilun vuoksi hiihtaisivät, paitsi tietysti minä. Onko muita nuoria hiihtäjiä?
Nuoria hiihtelijöitä!
hiihtäjäpoika
7692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Munkaan kavereista juuri kukaan ei hiihdä. Itse hiihdän kuntoilumielessä ihan kohtuulisesti, muutama kymmentä kilsaa viikossa. Mun lisäksi ehkä yksi tyttö mun kaveripiirissä hiihtää. Luulen, että monien hiihtämisinhon syy on kouluhiihto. Mäkin inhosin yläasteella hiihtoa kun piti raahata sukset bussilla kouluun, kävellä koululta pitkä matka laduille ja ottaa hirveesti lämmintä vaatetta kouluun mukaan vaikka oli muutenkin jo paljon kirjoja ja muuta tavaraa painona ja viemässä tilaa. Sitten hiihdettiin joka kerta joku sama lenkki aina hitaimpien tahtiin, kyllä se otti päähän. Nyt onneksi olen löytänyt hiihtämisen vähän kuin uudelleen (ja ihan vapaaehtoisesti:)
itse olen kilpahiihtäjä eli 5-9krt per vko. nyt on tullut 900km vko43 lähtien lumilla.
minun luokallani on yksi toinen henkilö joka on hirvenhiihtäjä eli hiihtää kuntoilumielessä. kaveripiiristäni, jos niitä hiihtäjä kavereita ei lasketa niin kukaan ei hiihtänyt metriäkään viime talvena, paitsi yksi. enimmäkseen täällä näkyy laduilla kilpahiihtäjiä ja 35v olevia mies henkilöitä
Tosiaan vähän on hiihtoa harrastavia nuoria. Omalla luokallani (lukion toinen) on minun lisäkseni yksi urheiluseurassa hiihtoa harrastava kaveri ja yksi ihan omaksi iloksi hiihtelevä, eli noin 1 % luokkalaisistani hiihtää edes vähän. Se on jotensakin ihmeellistä että joku kehtaa itseään rääkätä jonkun "tyhmän" hiihdon eteen. Monesti kuuluu kysymyksiä. "miten jaksat käydä joka viikonloppu kisoissa, eikö olisi muuta parempaa tekemistä?" On tuota tullut mietittyä, ja ajateltua, että tämä on viimeinen kausi, sitten lopetan, mutta aina sitä kesäkuun alussa on innostunut taas "ulkoilemaan", kun on miettimyt mitä mukavaa hiihto on tuonut.
älä vaan lopeta hiihtämistä vaikka toiset niin sanookin! ite räpläävät vaan tietokonetta yms. onkohan pikkusen terveellisempää lähtee tonne metsään hiihtelemään.. ja se on kivaa (tai olisi jos saisin sukset luistamaan!!) mutta hyviä jatkoja hiihtämisille :)
Itse hiihdän kuntoilumielessä 4-5 krt viikossa n. 10 km kerrallaan luistelutyylillä. Parikymppisiä hiihtäjiä ei todellakaan näy paljoa täällä oman kotikaupunkini laduilla.
Totta, nuoret hiihtäjät ovat todellakin kadonneet ja se on sääli. Olisi mukava nähdä ladulla oman ikäistäkin porukkaa. Hiihto on aivan upea, perinteinen laji!!
Itse hiihtelen kuntoilun vuoksi muutaman kerran viikossa, kunhan vaan kelit sallivat! Vaikka lukio tuntuu vievän kaiken energian, on se tunne hiihtolenkin jälkeen mahtava!
Kyllä se olisi tosiaan mukava nähdä ladulla hieman nuorempaakin sakkia, kun nyt pääasiassa siel on niitä 40-60-vuotiaita "papparaisia".
Juu kyllä se fiilis aina hiihtolenkin jälkeen on hieno, vaikka aluks tuntuu ettei täst mitään tuu:)