Jo ennestään pientä kunnallisveroa ei nosteteta vaan päädyttiin siihen, että vaasalaisten palveluja heikennetään: kirjastoja ja kouluja lakkautetaan.
Kaupunginhallituksen päätös sulkea Palosaaren ja Huutoniemen sivukirjastot tulivat sittenkin yllätyksenä asiakkaille. Pohjalaisen mukaan monet vaasalaiset ovat tyrmistyneitä. Kaupungin peruspalveluja ovat alas ajamassa kokoomus, persut, keskusta, RKP.... Peruspalveluja puolustivat vasemmisto ja vihreät. He olisivat halunneet korottaa maltillisesti kunnallisveroa.
Kaupunginhallituksen päätös sulkea Palosaaren ja Huutoniemen sivukirjastot tulivat sittenkin yllätyksenä asiakkaille. Pohjalaisen mukaan monet vaasalaiset ovat tyrmistyneitä. Kaupungin peruspalveluja ovat alas ajamassa kokoomus, persut, keskusta, RKP.... Peruspalveluja puolustivat vasemmisto ja vihreät. He olisivat halunneet korottaa maltillisesti kunnallisveroa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä veronkorotukset on aivan samanlaista "kuritusta", vaikkei sitä huomaisikaan viisaudessaan. Silti kirjastojen, koulujen lakkautus on väärän tien kulkemista. Heikosti on näkemyksiä ja innovaatioita kaupungin virkakoneistolla, ei yllätys.
hahaaaaaaaaaaaaaaaa aivan oikein vaasalaisille, pääasiahan on että mamubisnes pyörii, siittä ei leikata senttiäkään
Kunnallisveroa korottamalla olisi palvelut säilyneet. Nyt palveluiden alasajoista kärsii eniten heikoimmassa asemassa olevat, esim. köyhät lapsiperheet.
Kunnallisveroa korottomalla kaikki olisivat osallistuneet palvelujen säilyttämiseen.
Köyhätkin maksavat veroja. Ei veronkorotukset ole ratkaisu.
On sanottu, että korkea veroäyri vähentäisi Vaasan vetovoimaa. Jos tänne haluaa muuttaa, niin tärkeintä ovat palvelut. Ihmiset kyselevät ensimmäiseksi niistä. Kaupat, koulut, kirjastot, terveysasemat, liikenneyhteydet ovat niitä, joita halutaan. Nyt halutaan karsia palveluja, jotka vähentävät Vaasan vetovoimaisuutta.
Totta on että köyhätkin maksavat veroja. Mutta progressiivinen verotus tarkoittaa sitä, että ne maksaa eniten joilla on eniten varaa.
Jostain mokutus pitää maksaa. Musita orjalaivojen terva ja inkojen kulta. Sinun vfelvollisuutesi on elättää jokainen t'änne tuleva mamu. Koska rahat ei riitä, niin sinulta on pakko leikta. Älä valita rasisti, sillä sinun paikkaasi kärttää jokainen somali ja irakilainen sotarikollinen, sinä rasisti!
Ja tässä taas yritetään saada suomalainen köyhä maahanmuuttajaa vastaan. Tyhmempi vois tuohon mennäkin.
Olis varmaan sullekkin parempi elättää mamu pari niin ei olisi kaljahuuruista tekstiä!
Musita vfelvollisuutesi t'änne leikta.
Porvari on viisas eläin, se on saanut vasurit kannattamaan riistoa. Raha ei tule taikaseinästä. Tänne tulleet partaiset sotalapset iPhone-kännyköineen maksavat enemmän mitä joudutaan leikkaamaan työttömiltä, eläkeläisiltä, opiskelijoilta....
Sitten paluu todellisuuteen: Tuo tapaus selviää kun kaljat loppuu, kun taas sinä olet edeleenkin vajakki mokuttaja, joka ei ymmärrä mitään todellisuudesta.