Metsäkoneenkuljettajan alan tulevaisuuden näkymät

metsäänhaluanmennänyt

Talousuutisissa oli taannoin juttua, että Ponsse teki hyvän tuloksen ja tilauskantaa riittää. Näin 1 1 laskettuna voi todeta, että alalla riittää kysyntää. Siitä huolimatta vapaita työpaikkoja ei näytä pahemmin olevan ainakaan yleisillä kanavilla. Jos tällä palstalla käy alan ammattilaisia, niin kertokaapa, että mitkä ovat konehommien tulevaisuuden näkymät? Kerrottakoon, että alan vaihto on hiipinyt mieleen siistiä sisätyötä tekevälle..

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsäänhaluanmennänyt

      Onko niin huonot näkymät, notta kukaan ei tohdi kommentoida? ;)

    • ex-rex

      Sillä ponssen tuloksella ei ole suoranaisesti mitään yhteyttä suomen metsäalan työllisyys näkymiin.Suurin osa tuotannosta menee vientiin.
      Kun kysyt tulevaisuuden näkymistä meillä suomessa,totuuden nimissä on sanottava että näyttää entistäkin synkemmältä.
      Ala kausiluonteistuu entistä enemmän,siihen vaikuttavat kvartaalijaksot,nopeasti vaihtuvat suhdanteet viennin osalta,viimevuosina yleistyneet leudot talvet,rospuuttojaksot syksyisin ja keväisin ,nykyään myös luonnon suojelu (osin syystäkin)asettaa rajoituksia metsäkonetyölle,mm pesintäaikaisia hakkuita pyritään rajoittamaan.
      Jo pelkästään edellä mainitut seikat huomioonottaen varsinainen tehokas tienestiaika saattaa pahimpinavuosina rajoittua vain muutamaan kuukauteen.
      Muutamana talvikuukautena tarjolla oleva ympärivuorokautinentyö ei kuitenkaan mahdollista normaali palkansaajan talouden ylläpitämistä.
      Ala soveltuu parhaiten sivutuloja kaipaavalle esim. maanviljeliät ymv. jonka varsinainen toimeentulo tulee jostakin muualta ja jos hänellä on talvikuukausina aikaa ja mahdollisuuksia ja ennenkaikkea ammattitaitoa ,hakeutua alantöihin.

      Nykyään ovat melkeimpä yhdenkäden sormilla lueteltavissa ne metsäkoneyrittäjät jotka pystyvät työllistämään kuljettajansa ympärivuotisesti.

    • koulutushuijaus

      Juu, minäkin mietin alanvaihtoa. Putkisaneeraukset ja pöly ahdisti. Metsäkoneen vai puuauton kuljettajaksi? Päädyin auto-kurssille kun oli mol.fi:ssäkin monta työpaikkaa ja kurssikeskus mainosti että 100% työllistyminen. No, kurssi käyty ja työpäiviä 0. Näin 4 vuotta jälkeenpäin parasta työttömyydessä on ettei tarvi olla 6-8t päivässä asbestipölyssä.

      • kjuuuqq7

        Ainahan näiden kurssien järjestäjät kehuvat, että töitä on.
        Eihän muuten kukaan hakeudu kurssille.
        Kuten jo edellä mainittiin, töitä on 2-4 kk vuodesta. Aika kehnoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1349
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      240
      1237
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1026
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      678
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      641
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      597
    Aihe