Meink Kampf / Taisteluni; Himmlerin allekirjoitus

DiscoStu

Hei,

Minulta löytyy aito Mein Kampf / Taisteluni suomenkielisenä. Siinä lisäsivu, jossa Himmlerin aito allekirjoitus mustekynällä. Lisäsivu alkaa "Muistoksi uskolliselle aseveljeydelle yhteisessä Bolshevismin vastaisessa taistelussa Euroopan uudestijärjestelyssä, jouluna 1941". Tämän alla allekirjoitus. 3. painos.

Olisiko täällä kenelläkään tietoa, minkä hintaisesta kappaleesta on kyse? Kalliimmat Hitlerin allekirjoituksella varustetut kirjat ovat myyneet useiden satojen tuhansien eurojen edestä.

7

362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anteeksi korjaus! "Useiden kymmenien tuhansien eurojen edestä."

    • mkoijnbhu

      Tuo lisälehti lisättiin kirjoihin joita jaettiin suomalaisille Waffen-SS-vapaaehtoispataljoonalaisille. Itselläni sama kirja samalla lisä lehdellä mutta ilman allekirjoitusta. Lisäsivun alalaidassa teksti Der Reichsfuhrer - SS und chef der Deutschen polizei. Omani yhteissidos jossa 1. osa 3. painos ja 2. osa toinen painos. Kirjasi hintaan en osaa sanoa mitään mutta olettaa että kirjan hinta nousee vuosien edetessä.

    • Kiitos vastauksestasi. Tuo samainen teksti löytyy tältäkin lisäsivulta. En ole kyllä käynyt todennuttamassa allekirjoituksen aitoutta. Täytyy varmaankin käydä arvioittamassa se jollakin asiantuntijalla.

    • jaumannnn

      Nuo menevät kaupaksi vain tietyissä piireissä.
      Aloittajan on löydettävä taho jolta saa parhaan hinnan.
      Voi vaatia aikaa ja vaivaa.

      Rahallista arvoa on jos nimikirjoitus on todellakin aito kynällä kirjoitettu.
      Itse en ostaisi mistään hinnasta mutta kyllä näille keräilijänsä löytyy.

      Kannattaa hakea ensin aitoustodistus nimikirjoitukselle ja sen jälkeen ostajan haku kansainvälisesti.
      Ehkäpä joku lajityypin huutokauppa?
      Hinta voi silloin kohota.

      • Kiitos asiallisesti viestistä.

        Onko tietoa, missä allekirjoituksen aitouden voi todennettaa? Hagelstam? Joku muu antikvariaatti?


    • 13-10

      Hagelstam osaa ainakin neuvoa, missä asian voi tutkituttaa, tai haluaa itse tutkituttaa.
      Kannattaa etsiä netistä tahoja, jotka keräävät lajityypin kirjallisuutta ja/tai muuta, niiltä voisi kuvitella saavansa parhaan hinnan.

    • Voi_kiinnostaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      141
      2789
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2127
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      1946
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      195
      1903
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1525
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      80
      1436
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1014
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe