UNOHTUNUT AVAIN

Minulla on tapana unohtaa tärkeitä asioita, jotka aiheuttavat muutakin kuin mieliharmia läheisilleni.
Historiastakin voimme tutkia useita pahoja mokauksia
ja luulen jopa viime yönä tehdystä "soteratkaisustakin" löytyvän
aihetta vaikka "pukin pussiin" laitettavaksi ellei ullakolta löydy kunnollista koipussia?
Mulla on lompakossa unohtuneen avaimen löytörengas - missäs se lompakkoni onkaan?
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Vesa Sisättö julkaisi kirjan: Unohtunut avain, joka upotti Titanicin.(SKS 2014), jossa hän kertoo monista munauksista. Tämä tuli tuossa avauksessakin jo esiin kun mietin omia munauksiani.
- Erehtyminen on inhimillistä sanotaan.
Usein omien erehdyten tunnustminen on kovin vaikeaa kun halu on saattaa muut syntipukeiksi

Äänestä

Lompakko esiin
piti etsiä ja kaivaa sieltä avainrengas, jossa teksti:
My Safety CLUB 0800 159 159

Äänestä

Unohdin avaimen sisään. Oli jäänyt se lukitusnappula yläasentoon. Niin ovi rasahti lukkoon.
Tätä tilannetta varten olen jättänyt wc;n ikkunan säpillä lukitsematta. Kun rautalangalla, tikkaita käyttäen koukkaan niin saan narunpään, jossa vara-avain. Monimutkaista ja sadatuksien säestämää puuhaa.

Äänestä
  • Konstit on monet ja hyvä niin joskus ne on kullan arvoisia, tai ainakin muutaman kymmenen euron arvoisia ja huoltomiesten kukkaroista pois.

    Äänestä

  • NELJÄ KYMPPIÄ
    maksaa tänään oven avaaminen että silleen!
    Pankkikortti kun mukana niin automaatilta saa käteistä kun löytää toimivan automaatin, joita on karsittu. Puhelinautomaatteja oli taannoin jopa useita vierekkäin - kolikkosyöppöjä.
    Netissä hoituu kun on käsissä pankin tunnuslukukortti ja yliviivattu viimeisin tunnus.
    Nyt on jo pankkikortteja, joita voi vain vilauttaa...hmm

    Äänestä

  • Aika hullussa paikassa vara-avain. Veisin mieluummin naapuriin, jos en pihasta piilopaikkaa keksisi.

    Äänestä

  • pssp kirjoitti:

    Konstit on monet ja hyvä niin joskus ne on kullan arvoisia, tai ainakin muutaman kymmenen euron arvoisia ja huoltomiesten kukkaroista pois.

    Yks bilmanni kävi sekoilemassa ja taisi vohkia ajomiehen avaimen

    Äänestä

  • VARA-AVAIMET
    ovat usein tarpeen varsinkin suurperheissä.
    Yksin asuvalla konstit ovat vähissä kun ei voi koputtaa ikkunaankaan ilmoittaakseen olevansa tulossa jotta joku tulisi avaamaan ulko-oven.

    Äänestä

  • Dokumentteja kehiin.
    Millähän avaimella parhaat keskustelut avataan, jos nuottiavain on hukassa.

    Äänestä

UMPISOLMUSSA
saattaa olla muutakin kuin omat kengännauhani.
Sote saatiin yökerhossa kuulemma sovituksi, mutta nyt arjen valjetessa huomaan yhden äSSän potevan muutakin kuin vaalikuumetta. Liekö heillä avain ongelmiin jotka edelleen odottavat päätöksiä vai olisiko sittenkin jotain vielä umpisolmussa?

Äänestä

Kummallista kun juuri laitoin avauksen uuteen keskusteluun, joka sotii tämän teemaa vastaan niin mitä pitäisi ajatella:
- Ajatteleminen on vaikeata ja siksi niin harvat ajattelevat todella?

Äänestä

Kiinteistön osa-omistajana tarvitten kimpullisen avaimia moniin eriin kiinteistön oviin.
Olen liittynyt avainkaulahenkilöihin. Leikkasin ruohonleikkurin 1.6 mm:n siimasta riittävän pitkän lenkin.
Päät juotin yhteen kynttilänliekissä. Silti pääavaimelle pitää olla hyvä jemma ulkona kun usein jää se avainnippu sisälle.

Äänestä
  • Viikonloppulomalle
    kun saisin kutsun niin saattaisin unohtaa vara-avaimen Sinulle.

    Äänestä

NETTIIN
ei enää riitä, että on oma käyttäjätunnus ja salasana.
Miten selvitä asiassa kunnialla?

Äänestä

SOITA MINULLE HELENA
- ja Helenahan soittaa ainakin eläviss' kuvissa muinoin...

Äänestä

Meidän vara-avain on autotallissa olevassa teekannussa. Tutut tietävät ja nyt myös palstalaiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pilmari kirjoitti:

Minulla on tapana unohtaa tärkeitä asioita, jotka aiheuttavat muutakin kuin mieliharmia läheisilleni.
Historiastakin voimme tutkia useita pahoja mokauksia
ja luulen jopa viime yönä tehdystä "soteratkaisustakin" löytyvän
aihetta vaikka "pukin pussiin" laitettavaksi ellei ullakolta löydy kunnollista koipussia?
Mulla on lompakossa unohtuneen avaimen löytörengas - missäs se lompakkoni onkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu