Alan valinta

bdgfs

Millaiselle ihmiselle kauppatieteellinen tutkinto on hyvä?
Jos ihminen tahtoo vain siistin sisätyön rutiineilla, eikä tahdo jatkuvasti uusia haasteita, mutta on huolellinen. Älykkyydeltään perustasoa muttei rakasta jatkuvaa ongelmanratkaisua. Onko tällaiselle ihmistyypille järkevää kaupallinen ala? Pärjääkö siellä?

1

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilintarkastaja

      Aika vähissä on hommat millään puolella, jos tavoitteena on vain rutiinien ja olemassa olevan pyörittäminen. Ilmeisesti/toivottavasti et ole kuitenkaan mukavuudenhaluinen laiskuri. Olet ilmeisesti luonteeltasi perfektionisti ja syrjäänvetäytyvä. Kirjanpitoala ja tilintarkastustoimi voisi olla hyvät setti sinulle. Tosin uutta täytyy kuitenkin opetella, kun lainsäädäntö ja säädökset muuttuvat. Se uhka vielä, että kirjanpitotyö tullaan automatisoimaan lähitulevaisuudessa. Kaikki mikä on rutiinia voidaan periaatteessa automatisoida. Suosittelisin lentokapteenin hommia, mutta se ei ole kaupalliselta alalta. Ja farmaseutin hommat sopisi varmaan. Arkistointiala. Onhan näitä kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      58
      3959
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      13
      2761
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      55
      1966
    4. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1426
    5. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1280
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      199
      1247
    7. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1081
    8. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1079
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      55
      904
    10. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      896
    Aihe