Vierailu Dubcekin haudalla

Dubcek

Hei!

Onko teillä kenelläkään tietoa tai kokemusta Alexander Dubcekin haudalla vierailusta? Olenko ymmärtänyt oikein, että hänet on haudattu Bratislavaan? Miten hyvin julkiset kulkuneuvot kulkevat Prahasta sinne ja takaisin? Jos olette käyneet kyseisessä kohteessa, niin oliko se käymisen arvoista? Tarkoitukseni on lähteä Prahaan huhtikuun 2016 alussa pidennetylle viikonloppumatkalle.

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Prahan_kävijä
      • Prahan_kävijä

        Itse ottaisin vuokra-auton ja ehkä yöpyisin takaisintulomatkalla Brnossa. Olen joskus ajanut tuon välin matkalla Unkariin ja tie Praha - Brno on kohtuu hyvää moottoritietä ja siitä eteen päinkään ei ole huonoa. Tietöitä oli silloin paikoitellen, joten saattaa hyvinkin olla, että Bratislava - Brno on paremmassa kunnossa kuin alkupätkä nykyään.

        Lentämälläkin tuo onnistuu ja siinäkin voittaa aikaa junaan ja bussiin verrattuna, vaikka laskisi mukaan matkat kentälle. Hintaa on kuitenkin äkkiä katsoen kohtuu paljon, joten vuokra-auto on fiksuin valinta.

        Kannattaa kuitenkin miettiä, käyttääkö yhden tai kaksi päivää Prahan reissusta moiseen. Moottoritieltä ei hirveästi näe ja aika monta tuntia menee yhtä menoa pelkästään autossa. Jos matkan päämäärä olisi Tsekin toiseksi suurin kaupunki, Brno, tilanne olisi toinen. Ajoaika on enää vajaat puolitoista tuntia.

        Eli lento Prahaan, auto alle kentältä ja tutustumaan Böömin sijasta Määriin, niin poikkeaminen Bratislavassa olisi helppo koukkaus. Silloin kuitenkin kannattaa ruveta laskeskelemaan, ottaako lennot Prahaan vai Wieniin. Prahan lennot ovat olleet vain vähän halvempia kuin Wienin, joten vuokra-auton hinta ratkaisee lopulta kannattavuuden.


    • Prager

      Tosiaankin kaikki Budapestiin menevät junat (useita päivässä) menevät Bratislavan kautta, ja Bratislavaan on useita bussiyhteyksiä myös. Jos olet Prahassa vain pidennetyn viikonlopun, niin jättäisin ko. reissun silti väliin, neljä tuntia suuntaansa vie liikaa arvokasta aikaa kultaiselta Prahalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3364
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1913
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1896
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1847
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1731
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1429
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1339
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe