Millainen on tuo otsikon kone, kestävyydeltään, ajettavuudeltaan, ja muuten onko ihan näppärä kone.
Case ih mx100c
10
4853
Vastaukset
- Casetiton
Joku tykkää kuin hullu perunamuusista ja toinen taas moittii, joten otappa siitä sitten selko.
- maxxxxum
No tuota, perunamuussi ei minun käsityksen mukaan liity kovin olennaisesti maatalouskoneisiin, mutta ymmärsin kuitenkin pointtisi, että mielipiteitä on yhtä monta kuin persereikiä. Toivoisin silti jonkinlaisia käytännön kokemuksia kyseistä konetta käyttäneiltä.
- Casetiton
No kyllähän niitäkin on jotka tykkää sen toimivan persereijän tällätä Casen lestalle. jos se on ymmärrettävämmin ilmaistu.
- Casetillinen
Minusta varsin näppärä kone, varsinkin kuormaajakäytössä. Ketterä on, tehokas kuormantunteva hydrauliikka ja mukava hiljainen ohjaamo. 5000 tuntiin vaihdettu kardaanin ristikot, vetolevy ja vaihteiston väliakselin rattaat kun akselin lukitus irtosi (ei tarvitse katkaista, parin tunnin työ). Sama perä kuin isommissakin eli vähän takapainoinen mutta kestävä.
- Maxxxum
Millainen moottori tuo Perkins on? Olen kuulut että olisi vähä huono käynnistymään kylmällä ilmalla.
- Casetillinen
Aika laiskasti tosiaan viileässä pyörittää (en tiedä saako nopeampaa starttia), mutta hyvin käynnistyy kun vaan vähänkin pyörii. Jos on edes pieni hetki aikaa olla johdon päässä niin sitten lähtee hienosti. Kaksi rinnan kytkettyä akkua ei ole oikein hyvä ratkaisu, tuppaavat loppumaan melko nopeasti. Yksi isompi olisi varmaan parempi vaihtoehto.
- Naapurin_Case
Ei kait tuo traktoria kummempi, naapurini tuollaisella haki viljaa meikäläisen kuivurilta useamman vuoden ja siinä kuormia tehdessä aina juteltiin traktoreistamme. Kaksi vikaa oli naapurin Casessa erityisesti, jotka jäi mieleen, etuperästä meni akseli aika usein rikki (etukuormaajalla lienee osuutta asiaan) ja moottorin vauhtipyörästä startin hammaskehä, taisi starttikin mennä samaan vaihtoon ja virtalukko, (saattoivat olla kaikki symbioosissa keskenään nämä viimeksi mainitut viat). Sitten naapuri valitti suurta polttoaineen kulutusta hieman sarkastisesti, kun oli tilannut/ostanut 1000 litraa polttoainetta farmarisäiliöönsä ja vain kerran ehti siitä tankkaamaan, kun säiliö oli tyhjä; "Kyllä Case kuluttaa nyt liian paljon polttoainetta..." (varkaat olivat tyhjentäneet sen farmarisäiliön polttoaineista).
- casneja
Monella paikkakunnalla huolto on mitä on. Varaosien saanti ainakin joensuun alueella voi kestää kauan. Jopa viikon tai enemmän. Varakoneenkaan, edes maksullisen, saanti varaosien ja huollon odotusaikana ei onnistu kuten Valtralla. Pihatraktoriksi harrastuksiin uskaltaisi varmaan ostaa. Varaosat ovat myöskin suolaisen hintaiset verrattuna Valtraan. Se ei ole agcon syytä, vaan agritekin jolla on hirveät välistävedot verrattuna ulkomaan case ih partnereihin. Messicksin kautta saa, mutta tiukan aikataulun takia päivän tyhjä odotus voi olla liikaa, joten usean satasenkin hintaero kuroutuu umpeen sillä ja pakko oikeastaan ottaa agritekin varaosamyyjiltä.
- Naapurin_Case
Varaosien hintoja naapurini kanssa joskus myös kauhisteltiin, se etuperän akseli maksoi jotain aivan tähtitieteellisiä summia. Muistelen, että joku muu ratkaisu siihen sitten löytyi, ettei tarvinnut ostaa orggisosaa siihen ja sai halvemmalla. Näiden kokemusten perusteella en itselle ostaisi ko. traktoria, Valtroja olen ostanut ja hakenut ne itse tehtaalta Suolahdesta.
- Casetiton
Noo kylällä on Case, ennyt muista onko maxxum vai mikä lienöö. Mutta leikkaa jytkähytti kiinni, muistaakseni rehunteos. Noo sattuu olemahan jo syyspuoli joten korjaamiselle annettihin ohjeeksi, ettei kiirusta. Niinpä sielä sitten syksyn loput hommat tehtihin niillä toisilla traktoriilla, toisellaCasella ja Valmetilla. Oliko syynä varaosien saatavuus, rahattomuus vai remonttimiehen saamattomuus, mutta vasta seuraavan kevään toukotöihin se saatihin lyöntihin. Joten ei kyllä mua vakuuta, mutta makunsa kullakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292063
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051876Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641524Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331192- 821148
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101093
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471066Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441013