Jihadistit juhlivat venäläiskoneen syöksyä

Islam-uskontona

(Tuon uskonnon edustajat ovat kyllä......)
---
Brittitiedustelu: Jihadistit juhlivat venäläiskoneen syöksyä
Sunnuntai 8.11.2015 klo 14.48
Brittiläinen tiedustelupalvelu havaitsi jihadistien juhlivan koneen putoamista vain hetkiä turman jälkeen.

Sunday Expressin mukaan brittiläiset tiedusteluasiantuntijat uskovat, että venäläiskoneen pudottaneen pommin taustalla oli brittiläisiä jihadisteja.

Britannian tiedustelu- ja turvallisuuspalvelu GCHQ:n vakoojien kerrotaan havainneen ääriryhmään kuuluvien henkilöiden iloitsevan koneen putoamisesta vain hetki tapahtumien jälkeen Egyptissä. Tiedustelupalvelun mukaan osan henkilöistä havaittiin puhuvan Birminghamin ja Lontoon murteilla.

Tiedustelupalvelussa uskotaan, että Syyriassa koulutetut, "elektroniikka-alan taustaa omaavat" britit saattoivat auttaa rakentamaan pommin, joka pudotti venäläiskoneen Egyptissä viime viikolla.

Asiasta uutisoivat sunnuntaina Sunday Expressin lisäksi muun muassa Daily Mail ja Telegraph.

Järkyttävä tragedia tapahtui toissa lauantaina, kun venäläiskone syöksyi maahan pian noustuaan ilmaan Egyptin Sharm el-Sheikhistä. Kaikki koneessa olleet 224 ihmistä kuolivat. Suurin osa heistä oli venäläisiä.

Tiedustelupalvelun havainnoista kertoi ensimmäisenä Suomessa Ilta-Sanomat.

Lähteet: Sunday Express, Telegraph, Daily Mail

JOHANNA MATTINEN
[email protected]

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisten-vallanhimo-

      uskonnonkin alueella on suuri.
      Tuollaisten ihmisten ilkeisiin silmiin ei tee mieli katsoa.

    • Luultavasti muutkin juhlivat.
      Satuimme olemaan Luxorissa nykin kaksoistornien posahduksen aikaan ja basaarissa oli riemu ylimmillään paikallisten katsoessa mustavalko töllöistään tapahtumaa uudelleen ja uudellen.
      USA, USA down, down, down riemukkaat huudot kaikuivat yhtenään.
      Tuskin kaikki olivat jihadisteja.

      Niilin jokiristeilijän varmistus oli rutiininomainen. Takakannella kevyt kk ampumavalmiudessa ja puolijoukkue solttuja lipastettuine rynnäkkökivääreineen paikalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      45
      3184
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2688
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1487
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe