300 Kelan päiviä täynnä

Olen 61v ja monien sairauksien ihminen ja nyt tulee täyteen Kelan 300 päivää. Jos en pääse työkyvyttömyyseläkkeelle, niin mitä voin tehdä? Koska pääsee takaisin Kelan 300 päiville tms? Jos koetan tehdä töitä ja sairastun, saanko kuitenkin työantajalta sairausajan palkkaa?
7191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kuntoutustuki on vaihtoehto. Kts työehtosopimuksesi. Soita Kelaan.

Äänestä

Eiköhän nuo jo armahda sinut eläkkeelle,kun olet noin lähellä eläkeikää!Ei muuta kun listaatte lääkärisi kanssa sairautesi ja laitat eläkehakemuksen.Tai siis hommahan toimii niin että kun lääkäri laittaa kelaan lääkärintodistuksesi,sieltä tulee paperit jotka täytät ja palautat.Plet oikeutettu kuntoutustukeen kun sairaspäivät täyttyy,sitä voidaan maksaa vuosia,tai niin kauan kuin saat eläkepäätökset.Turha se on itteään rasittaa jos ei kerta jaksa!

Äänestä

Olen samanikäinen ja osatyökyvyttömyyseläkkeellä ollut reilun vuoden. Mutta suurista odotuksista huolimatta, tuosta ei ollut ratkaisu ongelmiini, sillä en selviydy työstäni kevennyksistä ja vähennetystä työajasta huolimatta. Olin sinnitellyt sairaudestani (nivelrikko) liian kanssa työssä, tehden sisulla töitä, tajuamatta kuunnella kehoani. Minulla on monissa nivelissä kipuja, jäykkyyttä, vajavaista toimintaa, heikkoutta ja madaltumaa. Luupiikkejä ja kalkkia jne.
En ole enää työkykyinen, ja kärsin tilanteesta, kivut valvottaa öisin, mutta en tiedä mitä tekisin.
Minusta on niin vaikeaa olla sairauslomalla, sillä sairauslomani vaikeuttaa suuresti muiden elämään. Koen olevani umpikujassa ja tilanne ahdistaa suunnattomasti.
Tiedän olevani hölmö, ja vatsanikin on jo kipeytynyt kun yritän tajuta asian joka on pakon sanelemaa, ja täysi työkyvyttömyyseläke on väistämättömästi edessä ja ettei vaan enää jaksa pinnistellä.
Eläkkeeni määräkin jää hyvin pieneksi, sillä olin pitkään kotiäitinä, mutta kun ei ole vaihtoehtoa.
Onko muita joita tämä masentaa kaiken epätietoisuuden lisäksi?

Mutta sinulle joka laitoit kysymyksesi vastaisin, että sinulla on työpaikastasi huolimatta 300 pv sairauspäivärahakauden jälkeen saada ansiosidonnaista päivärahaa, mikäli kuulut liittoon, menettämättä työpaikkaasi. Mikäli sinulla on lääkärin kirjoittama sairausloma.
Noin tiedän ystäväni kokemuksesta. Mutta eläkkeelle hakeminen olisi viisainta, sillä tuskin enää palaudut työkykyiseksi , kun sinulla on ollut noin pitkä sairausloma takana ja paljon sairauksia.

Äänestä

Kyllä minä olen myös masentunut ja lääkäri ehdotti terapiaa ja lääkitystä. Mutta en jaksa puhua jollekin vieraalle ihmiselle ja lääkitys on jo melkomoinen ilman mielialalääkettäkin. Esim. Lyrica, mitä syön kipuun, lihottaa ja olen kuin norsu kohta.
Nyt, kun ootan eläkepäätöstä, en pysty nukkumaan kunnolla ja eikä elämisen halu ole kovin korkealla.

Äänestä

Itselläni kuntoutustuki parhaillaan menossa toista vuotta ja terapiaan lopulta suostuin, enkä kadu sitäkään. Kokeile edes? Ei siellä painosteta tai vatvota asioita, mitkä liian kipeitä, ellet itse sitä halua.

Äänestä

Jos eläkelaitosten antaa kielteisen päätökseen kuntoutustuesta/eläkkeestä, saat työttömyyspäivärahaa. En jaksa linkkejä kaivaa, mutta se on laissa.

Äänestä
  • Tämä on totta. Kaivele jo valmiiksi ainakin viimeisen vuoden ajalta tulotiedot.
    Pitää ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi työkkäriin. He antavat kielteisen päätöksen mutta työttömyyskassasi maksaa silti ansiosidonnaisen. Jatkuuhan sairauslomasi vielä?
    Onhan työsuhteesi vielä olemassa? Tarvitset työantajalta lausunnon, että sillä ei ole tarjota työkykyäsi vastaavaa työtä (ilman tätä lausuntoa et saa kassalta rahoja).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


300 kirjoitti:

Olen 61v ja monien sairauksien ihminen ja nyt tulee täyteen Kelan 300 päivää. Jos en pääse työkyvyttömyyseläkkeelle, niin mitä voin tehdä? Koska pääsee takaisin Kelan 300 päiville tms? Jos koetan tehdä töitä ja sairastun, saanko kuitenkin työantajalta sairausajan palkkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu